ZMARŁ PUŁKOWNIK ANDRZEJ DĘBIŃSKI - WIELOLETNI CZŁONEK ŚZPŻŁ ODDZIAŁU BYDGOSZCZ

Zdjęcie ze zbiorów jednostki POW

W nocy 30/31 grudnia 2019 roku, po długiej i ciężkiej chorobie odszedł od nas na wieczną wartę Pułkownik Andrzej Dębiński.
To wielka strata dla Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.
To także strata dla społeczności zjednoczonej wokół byłych żołnierzy zawodowych wojsk łączności.

Żegnamy płk Andrzeja Dębińskiego.
Żegnamy oficera Wojska Polskiego, który całe swoje życie zawodowe poświęcił służbie w wojskach łączności dla ojczyzny.

Żegnamy wspaniałego, ambitnego, uczciwego i skromnego człowieka. Dobrego organizatora, ale też wymagającego przełożonego, który dobro podwładnych i chęć wykonania powierzonego zadania cenił nad własny interes.

Opuszcza nas jeden z najwybitniejszych oficerów, których służba, w zapomnianych już 4 pułku łączności, a później w 12 pułku radioliniowo-kablowym, zaprowadziła do wysokich i zaszczytnych stanowisk, a upór i praca nad sobą w dążeniu do osiągnięcia osobistych celów spowodowała zdobycie najwyższych kwalifikacji.

Odchodzi oddany kolega, dla wielu przyjaciel, który wielokrotnie sprawdził się w trudnych warunkach służby wojskowej, na poligonach, treningach w kraju i poza jego granicami.

Płk Andrzej Dębiński urodził się 4 stycznia 1948 roku w Janowicach. W 1969 roku, po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Łączności w Zegrzu, rozpoczął zawodową służbę wojskową w 4 pułku łączności w Bydgoszczy na stanowiskach dowódcy plutonu łączności, którą od 1972 roku dalej kontynuował w 12 pułku radioliniowo-kablowym w Świeciu, kończąc na stanowisku z-cy dowódcy batalionu. W okresie lat 1979 -1982 studiował w Akademii Sztabu Generalnego. Po jej ukończeniu podjął w dalszą służbę wojskową na stanowisku szefa sztabu 4 pułku łączności w Bydgoszczy. W uznaniu, za osiągnięcia w służbie, w1986 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 12 pułku radioliniowo-kablowego w Świeciu.

W 1989 roku zostaje przeniesiony na stanowisko Zcy Szefa Wojsk Łączności i Informatyki POW a od 1997 roku rozpoczyna pełnić służbę na stanowisku Szefa Wojsk Łączności i Informatyki POW w Bydgoszczy.

Przeniesiony na kolejne odpowiedzialne stanowisko, od 2000 do 2008 roku pełnił służbę Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy.
Odszedł z zawodowej służby wojskowej w dniu 4 stycznia 2008 roku.

Po przejściu na emeryturę wstępuje do Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Działa. Jest organizatorem wielu przedsięwzięć oddziału. Jak zwykle pochłonięty jest pracą.

Niespodziewanie i systematyczne pogarszanie się stanu zdrowia, od 2018 roku do dnia śmierci, utrudniało normalny, aktywny tryb życia. Nie skarży się. Cierpi. Do końca mieszkał w miejscowości Białe Błota koło Bydgoszczy.

Był odznaczony: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i medalami resortu Ministerstwa Obrony Narodowej.

W tych trudnych chwilach łączymy się w bólu z najbliższymi zmarłego pułkownika Andrzeja Dębińskiego.

W obecności rodziny, licznego grona kolegów i przyjaciół z lat służby wojskowej w dniu 4 stycznia 2020 roku o godz.13.00, zostanie pochowany na cmentarzu w Białych Błotach, przy ulicy Kaplicznej.

Dziękujemy Andrzeju że byłeś.

Niech pamięć o Tobie zawsze pozostanie w naszych sercach.

Cześć Twojej pamięci !Opracował Krzysztof Kuliński - na podstawie danych z wydawnictwa pt." Stowarzyszeni w Światowym Związku Polskich Żołnierzy Łączności" wyd.ŚZPŻŁ 2015 rok.

Design i administracja :: Karol Grajczyk :: minimogu@gmail.com