ZMARŁ PUŁKOWNIK TADEUSZ MORDAKA - JEDEN Z ZAŁOZYCIELI I DO KOŃCA WIELOLETNI CZŁONEK ODDZIAŁU BYDGOSZCZ ŚZPŻŁ


Zdjęcie ze zbiorów jednostki POW


W nocy 25/26 lutego 2022 roku odszedł od nas na wieczną wartę Płk Tadeusz Mordaka. To olbrzymia strata dla społeczności zjednoczonej wokół byłych żołnierzy zawodowych wojsk łączności.

Żegnamy oficera Wojska Polskiego, który swoje życie zawodowe poświęcił służbie w wojskach łączności dla dobra ojczyzny.

Żegnamy Cię Kolego - z pamięcią o Tobie jako człowieku ambitnym, uczciwym i skromnym.

Zegnamy doskonałego dowódcę, wychowawcę wielu żołnierzy.

Żegnamy dobrego organizatora, wymagającego przełożonego, który dobro podwładnych i chęć wykonania powierzonego zadania cenił ponad własny interes.

Opuszcza nas wzorowy oficer którego służba począwszy od 1950r, poprzez pracę na kolejnych szczeblach dowodzenia, zaprowadziła do wysokich i zaszczytnych stanowisk w Siłach Zbrojnych, którą zakończył w 1990 roku.

Płk Tadeusz Mordaka urodził się 18.09.1929r w powiecie Tomaszów Mazowiecki. Służbę wojskową rozpoczął jako elew w Skierniewicach w 1950r, tego samego roku został podchorążym Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, którą ukończył w 1952r. W latach 1952-1953 pełnił służbę na stanowisku dowódcy stacji radiolokacyjnej w 87 pułku Artylerii Przeciwlotniczej w Zabrzu, później w Białobrzegach i jednocześnie był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Radiolokacyjnej w Białobrzegach. W latach 1953-1956 był słuchaczem fakultetu łączności WAT Warszawa. Następnie 1956-1961r pełnił służbę na stanowisku szefa łączności 20DPanc W Szczecinku. Kolejne stanowiska: w latach 1962-1968r był szefem sztabu 7pł (później 4pł) w Bydgoszczy. W latach 1968-1982 był szefem wydziału w SWŁ POW,a od 1971 do 1977 dowódcą 4 pł. 1977-1982 zcą szefa Wojsk Łączności POW. W międzyczasie w 1971 roku ukończył studia w WAP i w tym samym roku Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne w Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie W latach 1982-1986 pełnił służbę na stanowisku zcy szefa Wojsk Łączności WOW, a w latach 1986-90 zca szefa Wojsk Łączności MON Warszawa. Na tym stanowisku w lipcu 1990r kończy zawodową służbę wojskową.

Był odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżami Zasługi, medalami Złotymi Za zasługi dla Obronności kraju i W służbie Ojczyzny oraz innymi odznaczeniami resortowymi i organizacyjnym

Po przejściu na emeryturę wstąpił do: Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych Wojska Polskiego oraz Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.
Pomimo pogorszenia stanu zdrowia do samego końca aktywnie uczestniczył w działalności Oddziału Bydgoszcz ŚZPŻŁ. Przez dwie kadencje w dowód zaufania i z szacunku był członkiem Sądu Koleżeńskiego związku. Mimo sędziwego wieku uczestniczył we wszystkich przedsięwzięciach Oddziału Bydgoszcz ŚZPŻŁ.

W tych trudnych chwilach łączymy się i wyrażamy współczucie najbliższym zmarłego Pułkownika Tadeusza Mordaki.

W obecności rodziny, licznego grona przyjaciół i kolegów z lat służby wojskowej, płk Tadeusz Mordaka zostanie pochowany w dniu 4 marca 2022r, o godzinie 10,00 w Bydgoszczy na cmentarzu przy ul. Kard. Wyszyńskiego.

Tadeuszu!
Dziękujemy, że byłeś z nami!
Pamięć o Tobie pozostanie w naszych sercach. Byłeś i będziesz dla nas wzorem.

Design i administracja :: Karol Grajczyk :: minimogu@gmail.com