Nasi partnerzy


Konferencja w Legionowie

20 października w Muzeum Historycznym w Legionowie odbyła się konferencja poświęcona Wojskom Łączności z okazji 100-lecia Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej w Babicach.

Radiostacja wybudowana została w latach 1921-1923 i połączyła Polskę praktycznie z całym światem. Przed wojną była drugą co do wielkości radiostacją na świecie. stacja należała do najlepiej technicznie wyposażonych na świecie. Dwa nadajniki maszynowe o mocy 200 kW każdy, były zasilane 500 kW generatorem napędzanym silnikiem Diesla.

Dzięki tej stacji Polska uzyskała bezpośrednią łączność radiową z Ameryką Północną i Południową (Buenos Aires i Rio de Janeiro), Azją (Tokio), Bliskim Wschodem (Bejrut) i Afryką (Kair). Najpierw transmitowano wyłącznie telegramy. Latem nadawano 30 słów na minutę, a zimą ich liczba wzrastała dwukrotnie. Dopiero w latach 30. ubiegłego wieku w ośrodku zainstalowano nadajniki krótkofalowe Polskiego Radia.

Jednym z tematów konferencji były "Wojska Łączności w garnizonie Zegrze w okresie II RP - jednostki i wyposażenie". Prelegentami byli nasi Koledzy ppłk rez. dr Mirosław Pakuła i ppłk rez. Mieczysław Hucał.

Patronat honorowy objął m.in. Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności.


Design :: Karol Grajczyk :: minimogu@gmail.com