Nasi partnerzy


Noc Muzeów 2023 w oddziałach

Po raz kolejny dwa oddziały ŚZPŻŁ wzięły aktywny udział w Nocy Muzeów.

13 maja w Sieradzu Koledzy z miejscowego oddziału oprowadzali po stałej wystawie "Z techniką łączności przez dziesięciolecia" znajdującą się w Muzeum Okręgowym. W profesjonalny sposób przekazywali wiedzę o zgromadzonym na niej sprzęcie łączności. Należy w tym miejscu przypomnieć, że Oddział Sieradz ŚZPŻŁ jest współautorem i współgospodarzem tej wystawy. Zwiedzającym organizatorzy wręczali pamiątkowe związkowe kartki pocztowe.

13 maja Oddział Zegrze po raz pierwszy wziął udział w Nocy Muzeów organizowanej w Serocku przez Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich - lokalne muzeum poświęcone historii ziemi serockiej. Tematem przewodnim była II wojna światowa. Zaprezentowane zostały wybrane egzemplarze sprzętu znajdujące się na wyposażeniu wszystkich stron konfliktu. Był sprzęt brytyjski, amerykański, francuski, niemiecki, rosyjski a nawet japoński. Wieloma z nich posługiwali się również Polacy walczący zarówno na Zachodzie jak i Wschodzie. Prezentacji sprzętu "towarzyszyły" oddziałowe gadżety.

Oddział Zegrze już od kilku lat bierze udział w Nocy Muzeów organizowanej w filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie. Tym razem Legionowska Noc muzeów odbyła się tydzień później niż w większości muzeów czyli 20 maja. Tradycyjnie już funkcjonowało stanowisko strzeleckie z wykorzystaniem laserowego trenażera strzeleckiego oraz "punkt nauki" nadawania alfabetem Morse'a. Zabawa z alfabetem Morse'a cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno u dorosłych jak i u młodszego pokolenia. Po raz pierwszy "rozwinięta" została polowa linia telefoniczna a właściwie jej namiastka. Całości dopełniły gadżety wręczane odwiedzającym stoisko oddziałowe.

Szersze relacje na stronach internetowych oddziałów:
https://szpzl.sieradz.idsl.pl/
http://szpzl-zegrze.waw.pl/


Design :: Karol Grajczyk :: minimogu@gmail.com