Zapraszamy do Poznania

Pragniemy poinformować o ciekawym wydarzeniu w Poznaniu. Jest nim wystawa czasowa pt. "Sprzęt łączności w 1. Dywizji Pancernej w latach 1942 - 1945". Wystawę zorganizowano w Muzeum Uzbrojenia znajdującym się w poznańskim Parku Cytadela. Eksponaty można oglądać do 20 sierpnia.

Na wystawie zgromadzono podstawowy sprzęt w jaki były wyposażone Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Pięknie się prezentują m.in. radiostacje Wireless Set 18, 19 czy 38. Prezentowane są amerykańskie łącznice telefoniczne BD-71 i BD-72. Jest wiele "drobnicy". Oczywiście na wystawie można zobaczyć wiele egzemplarzy tradycyjnego uzbrojenia, nie związanego z łącznością.

Kilkaset metrów dalej znajduje się Muzeum Armii Poznań. W Cytadeli Poznańskiej stacjonował m.in. 7 batalion telegraficzny. Ekspozycja zawiera wiele egzemplarzy sprzętu łączności wykorzystywanego podczas kampanii wrześniowej. Oprócz przedmiotów znanych, znajdują się tutaj rzadko spotykane prawdziwe "perełki" jak nadajnik radiostacji N2 czy łącznica polowa ŁP6/36. Mało kto wie jak wygląda łopatka do masztów antenowych czy kotwa odciągowa masztu antenowego. Wzruszenie budzi tabliczka nagrobna wykonana z obudowy odbiornika radiowego. Co wazniejsze jest to wystawa stała więc nie zniknie po jakimś czasie.

W pobliżu obu muzeów znajduje się stary cmentarz garnizonowy. Spoczywają tutaj obok siebie Polacy, Brytyjczycy, Australijczycy, Nowozelandczycy, Rosjanie i żołnierze innych narodowości. Wszyscy walczyli o polski Poznań. Patrząc na tablice nagrobne możemy się przekonać jak wielu zginęło tu łącznościowców. Głównie radiooperatorów z załóg alianckich samolotów.

Naprawdę warto poświęcić kilka godzin i odwiedzić to miejsce w samym sercu Poznania.


sekretarz Zarządu Głównego
ppłk Mieczysław Hucał(Kliknij na zdjęcia aby powiększyć)


Design i administracja :: Karol Grajczyk :: minimogu@gmail.com