Get Adobe Flash player
:: Aktualności :: O stronie :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Nasze publikacje :: Dokumenty

Radiostacja pokładowa RRC 9311 systemu PR4G F@STNET jest urządzeniem modularnym składającym się ze wzmacniacza mocy WZM 126AP oraz radiostacji plecakowej RRC 9210. Przeznaczona jest do pracy cyfrowej i analogowej w sieciach i kierunkach radiowych na szczeblu taktycznym w zakresie VHF w przedziale częstotliwości 30 MHz do 87,975MHz w simpleksie. Znajduje się na ukompletowaniu zautomatyzowanych wozów dowodzenia i innych pojazdów rodzajów wojsk. Umożliwia pracę fonem, transmisję danych w systemie synchronicznym i asynchronicznym w łączu jawnym i utajnionym.


Możliwości eksploatacyjne:

  1. Jawna lub szyfrowana cyfrowa transmisja mowy z prędkością 800, 2400, 4800 lub 16000 bit/s (wbudowane szyfrowanie). Szyfrowanie realizowane jest przy użyciu klucza szyfrowania COMSEC (sekwencja czterdziestu dwóch cyfr od 0 do 7 włącznie), zapamiętanie w pamięci radiostacji klucza COMSEC automatycznie pociąga za sobą szyfrowanie łączności w cyfrowych trybach pracy.
  2. Możliwość transmisji mowy po jej digitalizacji z prędkością 16kbit/s za pomocą kodeka delta zgodnie z normami Eurocom 16 poprzez interfejsy analogowe m.cz. 300?3000Hz dostępne na obu złączach audio radiostacji. Dostępna jest także funkcja wokodera o trzech prędkościach: 4800 bit/s, 2400 bit/s i 800 bit/s (STANAG 4198, 4479).
  3. Jawna lub szyfrowana synchroniczna transmisja danych (z prędkością od 50 bit/s do 42,66 kbit/s na styku interfejsu szeregowego oraz w kanale radiowym).
  4. Jawna lub szyfrowana asynchroniczna transmisja danych z prędkością od 50 bit/s do 38,4 kbit/s w kanale radiowym oraz od 1200 do 57600 bit/s na styku interfejsu szeregowego, ze standardowym protokołem RTS/CTS.
  5. Jawna lub szyfrowana asynchroniczna pakietowa transmisja danych z prędkością w kanale radiowym od 50 do 4800 bit/s z wykorzystaniem interfejsu zdalnego sterowania.
  6. Zestawianie wielu połączeń z selektywnym wywołaniem w jednej sieci z możliwością prowadzenia w tej samej sieci (w trybie FH i FCS) jednocześnie zarówno połączeń z selektywnym wywołaniem oraz typu konferencyjnego.
  7. Trzy poziomy synchronizacji: zimny start (synchronizacja początkowa), synchronizacja przyciskiem PTT, synchronizacja opóźniona typu "Late Entry" (przełączanie stacji z/na zimny start jest automatyczne i nie wymaga udziału operatora).
  8. Możliwość retransmisji we wszystkich trybach pracy.
  9. Monitorowanie ogólnej częstotliwości wywoławczej (HLG) wspólnej dla wszystkich kanałów w każdym trybie pracy oraz ustalonej częstotliwości kanałowej (HLC) w cyfrowych rodzajach pracy zapewniające interoperacyjność na stałej częstotliwości z radiostacjami starszej generacji lub z radiostacjami ECCM stosującymi inny protokół transmisji.
  10. Zapamiętywanie i przechowywanie danych początkowych (łącznie z kluczami TRANSEC i COMSEC dla dwóch zestawów kryptograficznych - CRYPTO1 i CRYPTO2) przez okres 1 roku, nawet gdy radiostacja jest wyłączona i nie podłączona do zasilacza.
  11. Możliwość dołączenia zewnętrznych układów szyfrujących wyposażonych w interfejsy kompatybilne z radiostacją.
  12. Transmisja radiowa kluczy kryptograficznych przez Taktyczny Terminal Danych (funkcja OTAR).
  13. Połączenia priorytetowe (BREAK-IN).
  14. Automatyczna transmisja i retransmisja alarmów (ALRT).
  15. Sprawdzanie tożsamości abonenta (AUTH).
  16. Test jakości łącza radiowego (LN TST).
  17. Możliwość szybkiego kasowania wprowadzonych danych i kluczy szyfrowych, przyciskiem znajdującym się na płycie czołowej radiostacji, przycisk zasłonięty jest pokrywką zabezpieczającą przed przypadkowym przyciśnięciem.
  18. opcjonalny moduł odbiornika GPS, który pozwala realizować następujące funkcje:
    • wyświetlanie własnej pozycji radiostacji (wyrażonej w koordynatach długości i szerokości geograficznej), kierunku, szybkości, daty i czasu,
    • okresowe przesyłanie informacji GPS automatyczne lub inicjowane przez operatora,
    • selektywna lub rozsiewcza transmisja informacji GPS w trybie ECCM (ECCM - ochrona przed przeciwdziałaniem radioelektronicznym jest realizowana przez pracę w trybie FH lub FCS).
Design i administracja: Karol Grajczyk