Prelekcja i pokaz sprzętu w Forcie IX

Jednym z elementów naszego udziału w 101 rocznicy odzyskania niepodległości była obecność w obchodach na terenie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie IX na warszawskiej Sadybie. Na zaproszenie Kierownika Muzeum przygotowaliśmy pokaz sprzętu łączności z okresu 1818 - 1939 oraz wygłoszona została prelekcja na temat sprzętu łączności w polskich formacjach wojskowych podczas I wojny światowej. Prelegentem był prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk rez. Mieczysław Hucał.

Prelegent przedstawił historię polskich formacji wojskowych z okresu I wojny światowej oraz ich wyposażenie w sprzęt łączności. W dużej mierze w ten sprzęt były wyposażone pododdziały łączności odradzającego się Wojska Polskiego po odzyskaniu niepodległości w roku 1918.

Na pokazie zaprezentowane zostało wiele egzemplarzy sprzętu łączności, w tym m.in. telefony polowe w które wyposażone były Legiony Polskie, Błękitna Armia Hallera i Korpusy Polskie w Rosji. Pokazano również wyposażenie łączności z lat późniejszych, te produkowane już w kraju a będące na wyposażeniu wojsk łączności aż do września 1939 roku.

Prelekcja i pokaz sprzętu został zorganizowany w kazamacie 16 Fortu, co dodawało jeszcze odpowiedniego klimatu. Cieszymy się z bardzo dużego zainteresowania naszą propozycją przez odwiedzających Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej Warszawiaków. sód zwiedzających nie zabrakło Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego Pana Pawła Żurkowskiego oraz Dyrektora Narodowego Muzeum Techniki Pana Mirosława Zientarzewskiego.Design i administracja :: Karol Grajczyk :: minimogu@gmail.com