:: Aktualności    2023    2022    2021    2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Dołącz do nas !


Wiosenny Fort Duży

Po raz kolejny w sobotnie przedpołudnie 23 marca zorganizowaliśmy zwiedzanie Fortu Dużego (Umocnienia Dużego) w Zegrzu. Przy w "miarę" sprzyjającej pogodzie tradycyjnie już zainteresowanie było większe niż możliwości i&mnsp;wielu osobom musieliśmy odmówić.

Pokazaliśmy dwa schrony. Oprócz zazwyczaj prezentowanego schronu nr 1 udostępniliśmy też schron nr 4 gdzie zlokalizowany był węzeł łączności. Duże wrażenie zrobiło przejście podziemiami ze schronu nr 1 do kaponiery.

Pomimo 3,5 godzinnego "spaceru" forma dopisała i wszyscy opuszczali to już mniej tajemnicze miejsce bardzo zadowoleni i w wyśmienitych humorach. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali od prezesa ppłk. rez. Mieczysława Hucała kartki pocztowe wydane przez oddział tematycznie związane z Umocnieniem Dużym. Były też "forteczne" magnesy i kubki.

Jak zawsze zwiedzanie zorganizowaliśmy na "legalu", z wszystkimi pozwoleniami i ubezpieczeniem uczestników przedsięwzięcia. Zwiedzanie z przewodnikiem (tradycyjnie Kol. ppłk rez. Mirosław Pakuła), bo nie sztuką jest wejść "na lewo", cyknąć parę fotek i chwalić się na lewo i prawo. Z nami uczestnicy poznają historię fortu i wiele ciekawostek z nim związanych a niekoniecznie powszechnie znanych. Zwłaszcza związanych z obiektem "Orion". Kolejna wizyta planowana jest jesienią tego roku.

Dlaczego takie terminy? Bo wtedy najwięcej można zobaczyć. Gdy roślinność się zazieleni praktycznie nic nie widać i w dodatku bardzo trudno poruszać się po tym specyficznym terenie.
Design: Karol Grajczyk