:: Aktualności    2023    2022    2021    2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Dołącz do nas !


Fort Duży jesienią

W sobotnie przedpołudnie 25 listopada zorganizowaliśmy kolejne w tym roku zwiedzanie Fortu Dużego (Umocnienia Dużego) w Zegrzu. Pomimo "średnio" sprzyjającej pogody tradycyjnie już zainteresowanie było większe niż możliwości i wielu osobom musieliśmy odmówić ze względu na bezpieczeństwo.

Po raz kolejny pokazaliśmy dwa schrony. Oprócz zazwyczaj prezentowanego schronu nr 1 udostępniliśmy też schron nr 4 gdzie zlokalizowany był węzeł łączności. Duże wrażenie zrobiło przejście podziemiami ze schronu nr 1 do kaponiery. Doszły też elementy umocnień wcześniej nie pokazywanych.

Pomimo prawie 4. godzinnego "spaceru" forma dopisała i wszyscy opuszczali to już mniej tajemnicze miejsce bardzo zadowoleni i w wyśmienitych humorach. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali od prezesa ppłk. rez. Mieczysława Hucała pocztówki wydane przez oddział tematycznie związane z Umocnieniem Dużym.

Jak zawsze zwiedzanie zorganizowaliśmy na "legalu", z wszystkimi pozwoleniami i ubezpieczeniem uczestników przedsięwzięcia. Zwiedzanie z przewodnikiem (tradycyjnie Kol. Ppłk rez. Mirosław Pakuła), bo nie sztuką jest wejść "na lewo", cyknąć parę fotek i chwalić się na lewo i prawo. Z nami uczestnicy poznają historię fortu i wiele ciekawostek z nim związanych a niekoniecznie powszechnie znanych. Kolejna wizyta planowana jest wiosną przyszłego roku.

Dlaczego takie terminy ? Bo wtedy najwięcej można zobaczyć. Gdy roślinność się zazieleni praktycznie nic nie widać i w dodatku bardzo trudno się poruszać po terenie.

Niestety tym razem kilka osób zrezygnowało w ostatnim momencie ze zwiedzania co uniemożliwiło nam reakcję a osobom z listy rezerwowej udział w przedsięwzięciu. Dlatego też od wiosny zmienimy nieco zasady rekrutacji.
Design: Karol Grajczyk