:: Aktualności    2022    2021    2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Dołącz do nas !


Fort Duży w wiosennym słońcu

W słoneczne, sobotnie przedpołudnie 25 marca zorganizowaliśmy pierwsze w tym roku zwiedzanie Fortu Dużego (Umocnienia Dużego) w Zegrzu. Tradycyjnie zainteresowanie przerosło nasze możliwości i wielu osobom musieliśmy odmówić.

Ale kolejnej znacznej grupie pasjonatów udało się spełnić swoje marzenie. Niektórzy wędrowali z nami po raz kolejny. Wielkość grupy ma swoje rozsądne granice ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo uczestników.

Ponownie pokazaliśmy nie jeden a dwa schrony. Oprócz tradycyjnie prezentowanego schronu nr 1 udostępniliśmy też schron nr 4 gdzie zlokalizowany był węzeł łączności.

Pomimo 3. godzinnego "spaceru" forma dopisała i wszyscy opuszczali to tajemnicze miejsce bardzo zadowoleni i w wyśmienitych humorach.

Jak zawsze zwiedzanie zorganizowaliśmy na "legalu", z wszystkimi pozwoleniami i ubezpieczeniem uczestników przedsięwzięcia. Zwiedzanie z przewodnikiem (tradycyjnie Kol. Mirosław Pakuła), bo nie sztuką jest wejść "na lewo", cyknąć parę fotek i chwalić się na lewo i prawo. Z nami uczestnicy poznają historię fortu i wiele ciekawostek z nim związanych a niekoniecznie opisanych. Jak np. związanych z SD Frontu. Kolejna wizyta planowana jest jesienią.

Dlaczego takie terminy ? Bo wtedy najwięcej można zobaczyć. Gdy roślinność się zazieleni praktycznie nic nie widać i w dodatku bardzo trudno się poruszać po terenie.

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na FB.
Design: Karol Grajczyk