:: Aktualności    2024    2023    2022    2021    2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Dołącz do nas !Spotkanie świąteczne w CSŁiI

20 grudnia w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe.

Na zaproszenie Komendanta płk. Pawła Nowotnika w spotkaniu wziął udział prezes ppłk rez. Mieczysław Hucał. Obecni byli również członkowie Oddziału Zegrze - pracujący i służący w zegrzyńskim kompleksie koszarowym.

    

    

Walne zebranie członków Oddziału Zegrze

7 grudnia 2023 odbyło się walne zebranie członków oddziału Zegrze. Głównym celem zebrania było podsumowanie działalności Zarządu Oddziału w roku 2023 oraz przedstawienie zamierzeń na rok 2024.

    

    

Fort Duży jesienią

W sobotnie przedpołudnie 25 listopada zorganizowaliśmy kolejne w tym roku zwiedzanie Fortu Dużego (Umocnienia Dużego) w Zegrzu. Pomimo "średnio" sprzyjającej pogody tradycyjnie już zainteresowanie było większe niż możliwości i wielu osobom musieliśmy odmówić ze względu na bezpieczeństwo.

    

    

Święto bdow WOT

22 listopada w Zegrzu odbyły się obchody święta batalionu dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Batalion jest jednostką wojskową podporządkowaną bezpośrednio pod dowództwo WOT. Obchody święta batalionu dowodzenia zostały zorganizowane po raz pierwszy w krótkiej historii tej jednostki.

    

    

Zegrzyńskie spotkanie z historią

20 listopada w Sali Tradycji CSŁiI odbyło się spotkanie związane z "łącznościową" historią Garnizonu Zegrze. W spotkaniu udział wziął Pan Zdzisław Muzyka z rodziną, komendant CSŁiI płk Paweł Nowotnik, z-ca komendanta ppłk Jarosław Kowalczyk, prezes Zarządu Głównego ŚZPŻŁ ppłk rez. Mieczysław Hucał oraz oficerowie Sekcji Wychowawczej CSŁiI.

    

    

Wieści z terenu

Relacja naszego "zamiejscowego" Kolegi z Oddziału Zegrze z obchodów Święta Niepodległości w Tarnowskich Górach.

W dniach 10-11 listopada 2023 r., członek Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności uczestniczył w obchodach 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską w Tarnowskich Górach.

    

    

Świętujemy w Serocku

W samo południe w Serocku rozpoczęły się główne uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Wzięła w nich udział delegacja naszego oddziału. Uroczystość uświetniła kompania honorowa z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

    

    

Zapłonęły znicze...

Tradycyjnie już w tym okresie odwiedzamy groby i mogiły osób dla nas ważnych. Takimi osobami dla nas są nasza Koleżanka i nasi Koledzy, którzy odeszli na wieczną wartę oraz polegli w obronie ojczyzny z lat 1920 i 1939.

    

    

Ukazał się Komunikat nr 40

Ukazał się Jubileuszowy 40 numer Komunikatu Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    

    

Konferencja w Legionowie

20 października w Muzeum Historycznym w Legionowie odbyła się konferencja poświęcona Wojskom Łączności z okazji 100-lecia Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej w Babicach.

    

    

WZŁ-1 świętuje

19 października jeden z czołowych producentów sprzętu łączności dla Polskich Sił Zbrojnych czyli Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 w Zegrzu Południowym zorganizowały obchody Święta Wojsk Łączności i Informatyki.

    

    

Sztandar dla RCI Olsztyn

18 października w kompleksie koszarowym przy ul. Saperskiej w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru dla Regionalnego Centrum Informatyki im. ppłk. Maksymiliana Ciężkiego połączone z obchodami Święta Wojsk Łączności i Informatyki.

    

    

Ostatni dzień zdjęciowy

26 września kontynuowane były zdjęcia do filmu poświęconego nowatorskim urządzeniom technicznym skonstruowanym przez polskich inżynierów dla armii sojuszniczych podczas II wojny światowej.

    

    

Obchody Święta CSŁiI

24 września w samo południe na serockim Rynku rozpoczęły się obchody Święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Część oficjalna rozpoczęła się od złożenia meldunku komendantowi Centrum płk. Pawłowi Nowotnikowi przez dowódcę uroczystości.

    

    

XVI Wrześniowy Rajd Pamięci

23 września odbyła się XVI edycja pieszego Wrześniowego Rajdu Pamięci. Po raz kolejny współorganizatorem był Oddział Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    

    

Jesienne zebranie członków Oddziału

21 września odbyło się kolejne zebranie członków Oddziału Zegrze.

Tradycyjnie na wstępie nastąpiło podsumowanie okresu od ostatniego zebrania.

    

    

Radiostacje pokładowe... dla każdego

Analogowe radiostacje pokładowe R-111, R-123Z i R-130 mają swoją długą historię w Wojskach Łączności. Jak wiele innych egzemplarzy sprzętu analogowego przeszły już do historii. Ale nie dla kolekcjonerów i pasjonatów łączności wojskowej.

    

    

Podstawy radiokomunikacji... dla każdego

Bardzo często przy okazji prezentacji sprzętu łączności (w szczególności radiowej) czy to w "necie" czy podczas spotkań środowiskowych spotykamy się z pytaniami dotyczącymi podstawowych parametrów sprzętu. A dlaczego akurat taki zasięg? A co to znaczy "fala odbita"? A co to jest jonosfera? A dlaczego jest zasięg lub go nie ma? Itd. Itp.

    

    

A więc wojna ...

1 września o godz. 14.00 w Serocku odbyły się uroczystości związane z 84 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Nasz oddział reprezentowali Koledzy Mieczysław Hucał, Mariusz Kiedrowski i Mirosław Posłuszny.

    

    

Filmowcy wrócili na Skubiankę

31 sierpnia na przykoszarowy plac ćwiczeń Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki zawitała ekipa filmowa. "Skubianka" po raz kolejny stała się planem filmowym.

    

    

30 lat minęło...

W dniach 26 i 27 sierpnia 1993 roku w WSOWŁ w Zegrzu odbył się I Zjazd Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, na który przybyło 167 koleżanek i kolegów z kraju i zagranicy. W pierwszym dniu Zjazdu odsłonięta została istniejąca do dziś w holu bloku szkolnego tablica z zawołaniem kadetów Szkoły Rycerskiej "Nic dla mnie - wszystko dla Ojczyzny".

    

    

Święto Wojska Polskiego... z tymi co odeszli...

Jak co roku w wigilię 14 sierpnia i 15. w dniu Święta Wojska Polskiego odwiedziliśmy groby naszych Kolegów z Oddziału Zegrze oraz mogiły żołnierzy poległych w 1920 i 1939 roku. Zapłonęły znicze.

    

    

1 sierpnia w Serocku o 17.00...

1 sierpnia w Serocku odbyły się uroczystości związane z 79 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Nasz Oddział reprezentowali Koledzy Mieczysław Hucał, Emil Suska, Lesław Kurdziel i Mirosław Posłuszny.

    

    

Nasze nowości

Ostatnio wprowadziliśmy kilka nowości do katalogu naszych gadżetów. Dziś prezentujemy dwa najnowsze.

    

    

Przysięga w bdow WOT

8 lipca 2023 roku na Rynku w Serocku odbyła się przysięga żołnierzy batalionu dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

    

    

Czerwcowe zebranie członków Oddziału

15 czerwca odbyło się kolejne zebranie członków Oddziału Zegrze.

    

    

Historia 6pł WL po raz drugi

Staraniem Zarządu Oddziału Śrem ukazało się drugie wydanie (w kolorze) książki "Historia 6 Pułku Łączności Wojsk Lotniczych". Autorem jej jest wieloletni dowódca tej jednostki płk w st. sp. Ryszard Wróbel.

    

    

Niespodzianka z Muzeum

9 czerwca otrzymaliśmy niespodziewaną ale za to bardzo miłą przesyłkę z Muzeum Historycznego w Legionowie. Było nią podziękowanie dyrektora Muzeum Pana dr. hab. Jacka Szczepańskiego za nasz udział w Nocy Muzeów w Filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie.

    

    

Obchody Święta RCI Warszawa

6 czerwca w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego odbyły się obchody Święta Regionalnego Centrum Informatyki Warszawa. Był to jednocześnie Jubileusz 5. rocznicy utworzenia Centrum.

    

    

Po 10 latach ponownie w Twierdzy

Po 10 latach ponownie zawitaliśmy do Twierdzy Modlin. 27 maja w słoneczne sobotnie przedpołudnie spotkaliśmy się przed Prochownią 197. Stąd rozpoczęła się nasza wędrówka po Twierdzy. Ostatni raz jako oddział byliśmy tutaj 15 maja 2013 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło.

    

    

Defence24 Day

W dniach 24-25 maja na stadionie "PGE Narodowy" odbyła się konferencja Defence24 Day. Była to kolejna edycja największej w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji sektora obrony i bezpieczeństwa.

    

    

Legionowska Noc Muzeów

Oddział Zegrze już od kilku lat bierze udział w Nocy Muzeów organizowanej w filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie. Tym razem Legionowska Noc muzeów odbyła się tydzień później niż w większości muzeów bo 20 maja. Tradycyjnie zorganizowaliśmy stanowisko strzeleckie z wykorzystaniem laserowego trenażera strzeleckiego oraz "punkt nauki" nadawania alfabetem Morse'a. Zabawa z alfabetem Morse'a cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno u dorosłych jak i u młodszego pokolenia. Po raz pierwszy funkcjonowała polowa linia telefoniczna. I tutaj nasze zaskoczenie - cieszyła się bardzo dużą popularnością. Całości dopełniły gadżety wręczane odwiedzającym stoisko oddziałowe. Przebojem były "nasze" krówki.

    

    

Serocka Noc Muzeów

13 maja po raz pierwszy wzięliśmy udział w Nocy Muzeów organizowanej w Serocku przez Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich - lokalne muzeum poświęcone historii ziemi serockiej. Nasze stoisko zlokalizowane było tuż przed wejściem do Izby.

    

    

Początek weekendu w Forcie Małym

29 kwietnia ponownie zawitaliśmy do Fortu Małego inaugurując "długi weekend" w plenerze. Tym razem grupa była dość niewielka więc zwiedzanie odbywało się w komfortowych warunkach. Wiosenna zieleń dodawała uroku temu miejscu.

    

    

Sobota w Muzeum Powstania Warszawskiego

Na 22 kwietnia zaplanowaliśmy wizytę w muzeum Powstania Warszawskiego. Plan udało się zrealizować w 100%. Były to 2,5 godziny spędzone w niesamowitym miejscu.

    

    

Katyń pamiętamy !

13 kwietnia w Serocku odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Nasz oddział reprezentowali Koledzy Mieczysław Hucał i Lesław Kurdziel.

    

    

Dziękujemy za życzenia

W imieniu wszystkich członków Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności chcę serdecznie podziękować za przesłane na moje ręce życzenia świąteczne.

    

    

Więcej o łączności w Muzeum Wojska w Białymstoku

W ostatnim czasie Muzeum Wojska zwróciło się do nas z prośbą o udostępnienie II wydania książki "Sprzęt łączności na przestrzeni lat".

    

    

Spotkanie wielkanocne w CSŁiI

4 kwietnia w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyło się spotkanie wielkanocne.

    

    

Fort Duży w wiosennym słońcu

W słoneczne, sobotnie przedpołudnie 25 marca zorganizowaliśmy pierwsze w tym roku zwiedzanie Fortu Dużego (Umocnienia Dużego) w Zegrzu. Tradycyjnie zainteresowanie przerosło nasze możliwości i wielu osobom musieliśmy odmówić.

    

    

Przygotowania do sezonu trwają

Przygotowujemy nowe gadżety do tegorocznych spotkań z naszymi sympatykami oraz społecznością lokalną podczas wydarzeń, w których weźmiemy udział.

    

    

Zebranie członków Oddziału Zegrze

9 marca odbyło się kolejne zebranie członków Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    

    

Ferie w muzeum

W województwie mazowieckim rozpoczęły się ferie zimowe. Zajęcia dla najmłodszych zorganizowało m.in. Muzeum Historyczne w Legionowie. W pierwszym tygodniu ferii zajęcia odbywają się w filii "Piaski" z tematem przewodnim "Poznajemy zawody". Do zaprezentowania zawodu żołnierza - łącznościowca został zaproszony Oddział Zegrze.

    

    

30 lat minęło...

Miło nam poinformować, że 8 lutego 2023 roku mija 30 lat od rejestracji naszego Stowarzyszenia.

    

    

Podsumowanie 31 Finału WOŚP

Po raz kolejny wzięliśmy już udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

    

    

Podsumowanie roku 2022

12 stycznia 2023 odbyło się Walne Zebranie członków oddziału Zegrze. Głównym celem zebrania było podsumowanie działalności w roku 2022 oraz przedstawienie zadań na rok bieżący.

    

    

Wernisaż wystawy "Łączność w karykaturze"

11 stycznia w Klubie CSŁiI w budynku dawnego kasyna odbył się wernisaż wystawy "Łączność w karykaturze" Kol. Marka Dąbrowskiego.

    

    
Design i administracja: Karol Grajczyk