:: Aktualności    2022    2021    2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Dołącz do nas !Dziękujemy za życzenia

W imieniu wszystkich członków Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności chcę serdecznie podziękować za przesłane na moje ręce życzenia.

    

    

Sztandar dla RCI Olsztyn

Regionalne Centrum Informatyki Olsztyn rozpoczęło starania o pozyskanie sztandaru. Utworzony został Komitet Honorowy Fundatorów Sztandaru. W jego skład został zaproszony również prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk rez. Mieczysław Hucał.

    

    

"Sygnał Zegrzyński" 4/2022

Ukazał się kolejny - grudniowy numer "Sygnału Zegrzyńskiego", czasopisma wydawanego przez Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

    

    

Laureaci konkursu plastycznego

Komisja pod przewodnictwem prezesa Oddziału wyłoniła zwycięzców konkursu plastycznego zorganizowanego z okazji Jubileuszu 10-lecia Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    

    

Spoczywaj w pokoju

6 grudnia po ciężkiej chorobie zmarła nasza Koleżanka z Oddziału Zegrze Danuta Ryng.

Z łącznością wojskową związana była również zawodowo pracując jako telegrafistka w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

    

    

Dziękujemy za życzenia

Serdecznie dziękujemy za wszystkie życzenia z okazji Jubileuszu 10-lecia Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

Jest nam z tego powodu bardzo miło i do zobaczenia w trakcie realizacji naszych kolejnych przedsięwzięć.

    

    

Jubileusz 10-lecia Oddziału Zegrze

2 grudnia 2022 roku odbyły się uroczystości związane z Jubileuszem 10-lecia Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. W auli im. płk. Jerzego Ceglarka zebrali się członkowie oddziału, zaproszeni goście i laureaci konkursu plastycznego.

    

    

Fort Duży jesienią

W sobotnie przedpołudnie 26 listopada zorganizowaliśmy kolejne zwiedzanie Fortu Dużego (Umocnienia Dużego) w Zegrzu. Tradycyjnie zainteresowanie przerosło nasze możliwości ale kolejnej znacznej grupie pasjonatów udało się spełnić swoje marzenie. Niektórzy wędrowali z nami po raz kolejny. Najważniejsze jest bezpieczeństwo uczestników.

    

    

Świętujemy w Serocku

W samo południe w Serocku rozpoczęły się główne uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Wzięła w nich udział delegacja naszego oddziału. Uroczystość uświetniła kompania honorowa z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

    

    

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty

9 listopada w Klubie CSŁiI odbyło się spotkanie komisji konkursowej, na którym wyłonieni zostali laureaci konkursu plastycznego ogłoszonego z okazji Jubileuszu 10-lecia Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    

    

Już jest - Komunikat 39

Komunikat nr 39 otwiera, jak poprzednie, dział "Z działalności Związku" i znajdziemy tam sprawozdania Zarządu Głównego i oddziałów. Jest tam także artykuł rocznicowy związany z 10-leciem Oddziału Zegrze.

    

    

Pamiętamy

Przełom października i listopada to okres kiedy odwiedzamy groby i mogiły osób dla nas ważnych. Takimi osobami dla nas są nasi Koledzy, którzy odeszli na wieczną wartę oraz polegli w obronie Ojczyzny.

    

    

O wojskowej łączności w Legionowie

W ramach kontynuacji wydarzeń związanych ze Świętem Wojsk Łączności i Informatyki 23 października w Muzeum Historycznym w Legionowie odbyła się prezentacja II wydania książki ppłk. rez. Mieczysława Hucała "Sprzęt łączności na przestrzeni lat". Spotkanie prowadził dyrektor Muzeum Historycznego dr hab. Jacek Szczepański.

    

    

Świąteczny pokaz w Zegrzu

18 października w sali widowiskowej Klubu Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojsk Łączności i Informatyki. Obchodom towarzyszył pokaz historycznego sprzętu łączności.

    

    

O sprzęcie łączności w Zegrzu

12 października w Klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (d. kasyno) odbyła się prezentacja II wydania książki ppłk. rez. Mieczysława Hucała "Sprzęt łączności na przestrzeni lat".

    

    

Tylko o Nas

Dzięki uprzejmości Komendanta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki ukazał się numer specjalny "Sygnału Zegrzyńskiego" poświęcony w całości Jubileuszowi 10-lecia Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    

    

Spotkanie z Szefem ZKiD P-6 SG WP

W dniu 29 września w Zegrzu odbyło się spotkanie prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk. rez. Mieczysława Hucała z szefem Zarządu Kierowania i Dowodzenia P-6 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk. Piotrem Chodowcem.

    

    

Zmiana na stanowisku Szefa ZKiD P-6 SG WP

Na stanowisko Szefa Zarządu Kierowania i Dowodzenia P-6 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego został wyznaczony dotychczasowy komendant Regionalnego Centrum Informatyki Gdynia komandor Andrzej Godecki.

    

    

Przysięga w bdow WOT

25 września 2022 roku na placu apelowym Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyła się przysięga żołnierzy batalionu dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

    

    

XV Jubileuszowy Wrześniowy Rajd Pamięci

17 września odbyła się XV edycja pieszego Wrześniowego Rajdu Pamięci. Po raz kolejny współorganizatorem był Oddział Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    

    

Jubileusz 25-lecia CSŁiI

W dniu 13 września odbyły się uroczystości Jubileuszu 25-lecia Centrum Szkolenia Łączności I informatyki. Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności reprezentowali prezes Zarządu Głównego ppłk rez. Mieczysław Hucał, wiceprezes ppłk rez. Mirosław Pakuła oraz liczne grono członków Oddziału Zegrze.

    

    

Wrześniowe zebranie członków oddziału

8 września w gościnnych murach Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyło się kolejne zebranie członków Oddziału Zegrze.

    

    

"A więc wojna ."

1 września w samo południe w Serocku odbyły się uroczystości związane z 83 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Nasz oddział reprezentowali Koledzy Mieczysław Hucał, Witold Korneszczuk i Mirosław Posłuszny.

    

    

1939 - wystawa w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku

W dniach 31 sierpnia - 4 września w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku można zwiedzać czasową wystawę przygotowaną z okazji 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

    

    

Święto Wojska Polskiego... po naszemu...

Tradycyjnie 14 sierpnia w wigilię Święta Wojska Polskiego odwiedziliśmy groby naszych Kolegów z Oddziału Zegrze oraz mogiły żołnierzy poległych w 1920 i 1939 roku. Zapłonęły znicze.

    

    

1 sierpnia 1944 o 17.00 zaczęło się...

1 sierpnia o godz. 17.00 w Serocku odbyły się uroczystości związane z 78 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Nasz oddział reprezentowali Koledzy Mieczysław Hucał, Lesław Kurdziel i Mirosław Posłuszny.

    

    

Zegrzyńskie tablice pamięci

Ktoś kto przebywał na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki a zwłaszcza w okolicach Bloku Szklonego zauważył dość znaczną ilość kamieni z zamontowanymi na nich tablicami. Są to tablice upamiętniające różne wydarzenia jakie miały miejsce w zegrzyńskim ośrodku szkolenia kadr łączności na przestrzeni wielu lat. Tradycja ta sięga jeszcze okresu gdy funkcjonowała tu Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Łączności.

    

    

Przekazanie obowiązków komendanta CSŁiI

W sobotnie przedpołudnie 2 lipca 2022 roku na placu apelowym zegrzyńskich koszar w obecności sztandaru, pododdziałów i zaproszonych gości odbyła się uroczystość przekazania obowiązków komendanta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

    

    

Po roku ponownie w PMTWiU

Po rocznej przerwie w sobotnie przedpołudnie 25 czerwca ponownie pojawiliśmy się w gościnnych murach Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach Wąsach. W muzeum zgromadzony jest m.in. sprzęt jakim dysponowali polscy łącznościowcy po 1945 roku. Jest to największa stała wystawa sprzętu łączności w Polsce.

    

    

Dziękujemy za współpracę

14 czerwca decyzją Ministra Obrony Narodowej dotychczasowy Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk Robert Kasperczuk został wyznaczony na nowe stanowisko służbowe. Pomimo stosunkowo krótkiego 2. letniego okresu współpracy była ona bardzo intensywna i owocna. Zawsze mogliśmy liczyć na Jego pomoc i wsparcie. W uznaniu zasług Zarząd Oddziału wyróżnił płk. Kasperczuka medalem "Za zasługi dla Oddziału Zegrze". Dziękujemy za wszystko i życzymy sukcesów na nowym stanowisku służbowym.

    

    

Święto w Białobrzegach

W dniu 7 czerwca w Białobrzegach odbyła się uroczystość nadania sztandaru 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia DG RSZ. Rodzicami chrzestnymi zostali ambasador Pani Anna Maria Andres oraz wójt Gminy Nieporęt Pan Sławomir Maciej Mazur.

    

    

Wizyta w Łosicach

W dniu 3 czerwca prezes ppłk rez. Mieczysław Hucał przebywał w Łosicach gdzie spotkał się z Komendantem Harcerskiego Klubu Łączności Zawiązku Harcerstwa Polskiego druhem harcmistrzem Romanem Kasprowiczem. Druh Roman z harcerską łącznością związany jest od "zawsze".

    

    

Zebranie członków Oddziału

2 czerwca 2022 roku w Klubie CSŁiI odbyło się zebranie członków Oddziału Zegrze. Podczas spotkania podsumowana została działalność Oddziału za ostatni kwartał. Następnie prezes przedstawił zadania i propozycje zamierzeń na trzeci kwartał. Omówione zostały również przygotowania do obchodów Jubileuszu 10-lecia Oddziału.

    

    

Przysięga w bdow WOT

29 maja 2022 roku na placu apelowym Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyła się druga w historii przysięga żołnierzy batalionu dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

    

    

Legionowska Noc Muzeów

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią ponownie pojawiliśmy sie w Filii "Piaski" legionowskiego Muzeum historycznego na nocy Muzeów. 14 maja swój namiot rozstawiliśmy tuż obok wejścia do budynku tak że nikt nie mógł przejść obok nas obojętnie.

    

    

Prelekcja w Pułtusku

W dniu 12 maja w Archiwum Państwowym w Pułtusku odbyła się promocja książki majora Piotra Chełchowskiego "Żywot żołnierza - wspomnienia z lat 1904 - 1983". Na zaproszenie organizatorów w wydarzeniu uczestniczył prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk rez. Mieczysław Hucał.

    

    

Spotkanie z Szefem ZKiD - P6

W dniu 11 maja w Sztabie Generalnym WP odbyło się spotkanie Szefa Zarządu Kierowania i Dowodzenia - P6 Sztabu Generalnego WP płk. Piotra Chodowca z prezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk. rez. Mieczysławem Hucałem.

    

    

"JUBILEUSZOWY" KONKURS PLASTYCZNY

Oddział Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych z okazji 10. rocznicy powstania Oddziału Zegrze ŚZPŻŁ.

    

    

Dziękujemy za życzenia

Kończy się okres Świąt Wielkanocnych. W związku z tym w imieniu wszystkich członków Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności chcę serdecznie podziękować za przesłane życzenia.

    

    

Życzenia od Szefa P-6

Z największą przyjemnością przekazuję życzenia świąteczne przesłane przez Szefa Zarządu Kierowania i Dowodzenia P-6 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk. Piotra Chodowca dla wszystkich członków Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności i naszych sympatyków.

    

    

Katyń pamiętamy !

13 kwietnia w Serocku odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Nasz oddział reprezentowali Koledzy: Mieczysław Hucał, Witold Korneszczuk i Mirosław Posłuszny. W trakcie uroczystości pod tablicą pamiątkową na serockim Ratuszu zostały złożone wiązanki kwiatów i zapłonęły znicze.

    

    

Po Dużym czas na Mały

W sobotni poranek 9 kwietnia liczne grono członków Związku oraz naszych sympatyków zawitało do Fortu Małego w Zegrzu. Wśród zwiedzających była duża grupa osób, które miesiąc wcześniej odwiedziły Fort Duży. Było to niejako domknięcie tematyki fortecznej Zegrza.

    

    

Wojna na falach eteru

Dzięki uprzejmości naszej Koleżanki do "elektronicznej" biblioteczki Związku trafiła kolejna ciekawa pozycja. Koleżanka Małgorzata Kaczyńska z oddziału Zegrze jest autorką książki "Wojna na falach eteru - ze wspomnień Wacława Musiała - łącznościowca generała Maczka".

    

    

Fort Duży odsłania swoje tajemnice

W sobotę 5 marca 2022 roku Oddział Zegrze Światowego Zawiązku Polskich Żołnierzy Łączności zorganizował kolejne zwiedzanie obiektów Fortu Dużego w Zegrzu. Zainteresowanie tym obiektem nie maleje a wręcz rośnie. Z tego względu postanowiliśmy zorganizować zwiedzanie w dwóch turach przez co liczba pasjonatów zegrzyńskich fortyfikacji, którzy mogli zaspokoić swoją ciekawość mogła ulec radykalnemu zwiększeniu.

    

    

Zaczęło się 80 lat temu

W ramach obchodów 80 rocznicy utworzenia 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka w dniu 25 lutego w Muzeum Wojska Polskiego odbyła się uroczystość przekazania ziem z pól bitewnych gdzie walczyła Dywizja. Pomysłodawczynią i główną realizatorką zamierzenia była nasza Koleżanka z oddziału Małgorzata Kaczyńska, córka żołnierza 1. batalionu łączności.

    

    

Sztandar dla RCI Bydgoszcz

Regionalne Centrum Informatyki Bydgoszcz rozpoczęło starania o pozyskanie sztandaru. Utworzony został Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru. W jego skład został zaproszony również prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk rez. Mieczysław Hucał. Termin wręczenia fundowanego Sztandaru został zaplanowany na dzień 18 października br., tj. w dniu Święta Wojsk Łączności i Informatyki oraz Święta RCI Bydgoszcz.

    

    

Przegląd Łączności

Udało nam się pozyskać pierwszy numer Przeglądu Łączności wydawanego przez Związek Łącznościowców w Londynie. Związek Łącznościowców powstał w roku 1951 i był jednym z późniejszych stowarzyszeń założycieli Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    

    

Pierwsza przysięga

W dniu 20 lutego 2022 roku w Klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyła się pierwsza w historii przysięga żołnierzy batalionu dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Sformowana niedawno jednostka podlega bezpośrednio dowódcy WOT.

    

    

Jubileuszowy 30. Finał WOŚP za nami

Po raz kolejny ze względu na pandemię swój udział ograniczyliśmy do aukcji internetowych. Tym razem wystawiliśmy ich aż 10. Największe kwoty osiągnęły aukcje z misiem i książką. Jednak ku naszemu zaskoczeniu tegorocznym przebojem nie był nasz oddziałowy miś a książka o sprzęcie łączności wojskowej na przestrzeni lat. Została ona zlicytowana za kwotę zdecydowanie większą niż miś. Była to najdroższa książka w naszej historii.

    

    

Nowe pozycje książkowe w naszej biblioteczce

Zgodnie z obietnicą powiększa się zbiór publikacji w naszej elektronicznej biblioteczce. Zapraszamy do zakładki "Nasze publikacje" celem zapoznania się z aktualnościami. Obecnie prezentujemy cztery nowe pozycje jakie pojawiły się w naszych zbiorach.

    

    

Dziękujemy za życzenia

Kończy się okres świąteczno-noworoczny 2021/2022. W związku z tym w imieniu wszystkich członków Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności chcę serdecznie podziękować za przesłane życzenia.

    

    
Design i administracja: Karol Grajczyk