:: Aktualności    2021    2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Dołącz do nas !


Środa w Józefowie

W środę 25 sierpnia wybraliśmy się do Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie pod Warszawą. Jest to nieduże prywatne muzeum, położone w zacisznej, zalesionej okolicy.

Już na pierwszy rzut oka widać że muzeum żyje - przygotowane są stanowiska do zajęć praktycznych dla dzieci i młodzieży. Praca nad rozbudową ekspozycji trwa, nowe eksponaty czekają na rozpakowanie a wśród nich i te z dziedziny łączności. Biorąc pod uwagę wielkość muzeum byliśmy bardzo mile zaskoczeni ilością eksponatów "łącznościowych". Praktycznie na każdym kroku można je spotkać. W jednym z pomieszczeń w większości jest tylko eksponowany sprzęt łączności. Radiostacja amerykańska sprowadzona z ... RPA. Pięknie prezentuje się łącznica polowa BD-72. Niepozornie wygląda telefon polowy z serii F MK II będący m.in. na wyposażeniu 11 batalionu łączności będącego w strukturze 2 Korpusu. Co więcej kolejne eksponaty są w drodze.

Jak powiedział dyrektor muzeum Pan Mariusz Grzegorz Niewiedzielski najcenniejszym eksponatem jest obraz "orła" wykonany z "gwoździ" sztandarowych pochodzący z domu generała Władysława Andresa.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z wizyty. Z racji zainteresowań nasza uwaga została skupiona na sprzęcie łączności, aby zobaczyć więcej trzeba wybrać się do Józefowa.

Design: Karol Grajczyk