:: Aktualności    2021    2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Dołącz do nas !


Ponownie w MPTW

W upalne przedpołudnie 17 lipca po dłuższej nieobecności zawitaliśmy ponownie do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie IX w Warszawie, które jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego. Jechaliśmy z nadzieją, że od naszej poprzedniej wizyty zaszły zmiany na lepsze. No i nie pomyliliśmy się.

W tej chwili trwają prace nad trzema pojazdami przejętymi z CSŁiI w Zegrzu - RD-115, WD-43 i R-849. We wszystkich trzech trwa kompletacja wyposażenia i usuwanie braków. Jest to proces mozolny ponieważ na rynku coraz mniej części to tego typu sprzętu. Ale co najważniejsze są tego efekty. RD-115 odzyskał już drugą młodość. Lakier się błyszczy, silnik "gra" jak nówka a sprzęt łączności w pełni sprawny. Aż miło popatrzeć. Wóz ostatnio brał już udział w pokazach.

Ale samo się nie zrobiło. Nie było by tego bez pracy wolontariuszy. Pierwsze skrzypce gra niesamowity pasjonat łączności wojskowej Kol. Artur ps. "Nietoperz" oraz jego żona Anna i Kuba.

Pracy mają jeszcze na lata. Na renowację czeka jeszcze 10 pojazdów z Zegrza, na szczęście czekają one pod dachem. Jest też sprzęt, który w Muzeum jest od dawna i czeka na swoją kolej. Czekają SKOTY, czekają łącznościowe "białe kruki" czyli radiostacje R-118 i R-102.Design: Karol Grajczyk