:: Aktualności    2022    2021    2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Dołącz do nas !Sygnał Zegrzyński

Ukazał się drugi numer czasopisma wydawanego przez Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki pt. "Sygnał Zegrzyński". Ukazuje się ono dwa razy w roku i przedstawia aktualności z życia "kuźni kadr łączności".

    

    

Zarząd wybrany

9 grudnia 2021 odbyło się Walne Zebranie członków oddziału Zegrze. Głównym celem zebrania było podsumowanie działalności Zarządu III kadencji (2018-2021) oraz wybór władz oddziału na IV kadencję (2021-2024).

    

    

Komunikat nr 38

Właśnie ujrzał światło dzienne 38 numer Komunikatu ŚZPŻŁ.

Najważniejszym materiałem Komunikatu nr 38 jest oczywiście ten dotyczący X Walnego Zjazdu Delegatów naszego Związku, który odbył się w Zegrzu w dniach 24-25 września 2021 r. Przy okazji tego wydarzenia prezes Zarządu Głównego kol. Mieczysław Hucał przedstawił w artykule historię poprzednich zjazdów. Dział "Z działalności Związku" zawiera tradycyjnie informacje z oddziałów. Wśród nich znajduje się relacja z obchodów 25-lecia Oddziału Śrem.

    

    

Świętowali krwiodawcy

25 listopada w sali widowiskowej legionowskiego ratusza odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień krwiodawcom z powiatu legionowskiego. W uroczystości wzięli udział: wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, radna sejmiku wojewódzkiego Anna Brzezińska, prezydent Legionowa Roman Smogorzewski oraz wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża Jerzy Zaborowski. Jednak najważniejsi byli krwiodawcy.

    

    

Eksponaty dla Sieradza

Prezes Zarządu Głównego ppłk rez. Mieczysław Hucał przekazał do Muzeum Okręgowego w Sieradzu kolejne trzy eksponaty związane z łącznością wojskową. Przedmioty te zasilą stałą wystawę "Z techniką łączności przez dziesięciolecia", która znajduje się w sieradzkim muzeum. Wystawą opiekuje się Oddział Sieradz Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Jego członkowie występują też w roli przewodników po wystawie.

    

    

Nasze pierwsze puzzle

Rozmiar zbliżony do A3 (42 x 30 cm), 252 elementy do złożenia. Przygotowaliśmy dwa wzory. Pierwszy poświęcony łącznościowcom II Rzeczypospolitej a drugi nadchodzącemu dużymi krokami jubileuszowi 10-lecia Oddziału Zegrze ŚZPŻŁ.

    

    

Święto Niepodległości

11 listopada w Serocku uczestniczyliśmy w obchodach 103 rocznicy odzyskania niepodległości. Po apelu poległych i salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową na ścianie serockiego ratusza. Nasz oddział reprezentowali Katarzyna Suska, Lesław Kurdziel i Mieczysław Hucał. Obchodom towarzyszył pokaz sprzętu łączności będącego na wyposażeniu Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

    

    

Enigma - zagadka rozwiązana

9 listopada w Galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie została otwarta wystawa "Enigma - zagadka rozwiązana". Wystawę przygotowało Muzeum Historii Polski. Poświęcona jest polskiej kryptografii. Potrwa do 28 listopada.

    

    

Sobota w Forcie

Większość osób przejeżdżająca przez Zegrze drogą krajową DK 61 nawet nie zdaje sobie sprawy co kryje zadrzewiony teren naprzeciwko dawnego wojskowego kasyna. Jakie kryje tajemnice, czy pozostałości dwóch wojen i okresu zimnej wojny. To próbowaliśmy pokazać licznej grupie osób, która w sobotnie przedpołudnie przekroczyła bramę tego tajemniczego obiektu. Organizatorem zwiedzania był Oddział Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    

    

Na zawsze w naszej pamięci

Przełom października i listopada to już tradycyjnie czas poświęcony naszym zmarłym bliskim, przyjaciołom, osobom dla nas ważnym. W dniu dzisiejszym zapłonęły znicze pamięci na grobach naszych Kolegów, przyjaciół i żołnierzy z roku 1920 i 1939. Odwiedziliśmy cmentarze w Wąsewie, Serocku, Nieporęcie, Woli Kępińskiej i Legionowie.

    

    

Zegrzyńska Konferencja Łączności

W dniach 19 - 20 października w Zegrzu Południowym odbyła się Konferencja Łączności z cyklu Wojsko - Nauka - Przemysł pod tytułem "Jaka łączność ?". Była to niejako kontynuacja obchodzonego dzień wcześniej święta WŁiI. Organizatorem był Zarząd Kierowania i Dowodzenia - P6 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Związek reprezentował prezes ppłk rez. Mieczysław Hucał.

    

    

Centralne obchody Święta WŁiI

18 października w "kolebce łącznościowców" odbyły się centralne obchody Święta Wojsk Łączności i Informatyki. Organizatorem był Zarząd Kierowania i Dowodzenia - P6 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

    

    

Zmiana ekspozycji

W ramach reorganizacji ekspozycji w Sali Tradycji nasza główna gablota wraz z kilkoma innymi została przeniesiona w chyba najbardziej reprezentacyjne a zarazem ogólnodostępne miejsce w Bloku Szkolnym. Stoi w holu na I piętrze pomiędzy symbolami CSŁiI a portretami byłych komendantów. Z boku przygląda się im patron CSŁiI gen. bryg. Heliodor Cepa.

    

    

X WZD za nami

W dniach 24 - 25 września w Zegrzu odbył się X Walny Zjazd Delegatów Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Ponad 40. delegatów podsumowało IX kadencję oraz decydowało o przyszłości Związku.

    

    

XIV Wrześniowy Rajd Pamięci

18 września odbyła się XIV edycja Rajdu Pamięci, którego po raz kolejny współorganizatorem był Oddział Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    

    

Wręczenie sztandaru RCI Warszawa

15 września na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się podniosła uroczystość wręczenia sztandaru Regionalnemu Centrum Informatyki w Warszawie.

    

    

Święto CSŁiI

13 września w Zegrzu odbyły się uroczystości związane ze świętem Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Jednym z punktów dzisiejszych obchodów było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą patrona Centrum gen. bryg. Heliodora Cepę.

    

    

Nowe odznaki związkowe

Dotarły do nas długo oczekiwane odznaki związkowe. Z przyczyn od nas niezależnych musieliśmy zmienić producenta. Poszukiwania trwały dość długo bo nie każdy chciał się podjąć jej wykonania, a jeżeli już to za horrendalną dla nas cenę. Jak widać poszukiwania zakończyły się sukcesem.

    

    

Wrześniowe zebranie członków Oddziału

8 września odbyło się kolejne w tym roku zebranie członków Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    

    
Bieg powstańców śląskich

W dniu 27 sierpnia 2021 roku członkowie naszego Oddziału ŚZPŻŁ - mjr Grzegorz Klose oraz kpt. Rafał Magoń, uczcili pamięć powstańców śląskich biorąc udział w biegu zorganizowanym ku czci walczących i poległych w III Powstaniu Śląskim.

    

    

Środa w Józefowie

W środę 25 sierpnia wybraliśmy się do Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie pod Warszawą. Jest to nieduże prywatne muzeum, położone w zacisznej, zalesionej okolicy.

    

    

Święto Wojska Polskiego inaczej...

14 sierpnia w wigilię Święta Wojska Polskiego odwiedziliśmy mogiły naszych Kolegów z Oddziału Zegrze, żołnierzy z roku 1920 oraz 1939. Zapłonęły znicze... chwila zadumy.

    

    

Nowa pozycja wydawnicza

Na przełomie lipca i sierpnia ujrzała światło dzienne najnowsza pozycja wydawnicza Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Jest nim II wydanie książki ppłk. Mieczysława Hucała "Sprzęt łączności wojskowej na przestrzeni lat". Na 432 stronach opisano sprzęt jakim posługiwali i posługują się polscy łącznościowcy od początków polskiej państwowości aż do dnia dzisiejszego.

    

    

Ponownie w MPTW

W upalne przedpołudnie 17 lipca po dłuższej nieobecności zawitaliśmy ponownie do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie IX w Warszawie, które jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego. Jechaliśmy z nadzieją, że od naszej poprzedniej wizyty zaszły zmiany na lepsze. No i nie pomyliliśmy się.

    

    

Zapraszamy do lektury

Na naszej stronie internetowej w zakładce "Nasze publikacje - Inne" udostępniliśmy wersję elektroniczną I wydania książki "Sprzęt łączności wojskowej na przestrzeni lat". Zapraszamy również do zapoznania się z pozostałą ofertą wydawniczą udostępnioną na naszej stronie.

    

    

Ponownie w Bielanach Wąsach

Po trzech latach ponownie zawitaliśmy do Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach Wąsach. Znajduje się tutaj według naszej wiedzy największy w Polsce zbiór sprzętu łączności wojskowej zgromadzony na wystawie stałej a używany w Wojsku Polskim po 1945.

    

    

Zegary odmierzają czas

Dotarły do nas kolejne gadżety oddziałowe. Są nimi zegary stołowe/biurkowe w dwóch wersjach - mix sprzętu łączności oraz łącznościowcy II RP. Są bardziej praktyczne od innych przedmiotów - pozwalają odmierzać upływający czas. Wzbogacą one i tak pokaźny "arsenał" naszych gadżetów, którymi dysponujemy podczas wydarzeń środowiskowych oraz innych wydarzeń, w których bierzemy udział.

    

    

Mamy i my

Idąc w ślady Zarządu Głównego w Oddziale Zegrze również wprowadziliśmy statuetki jako formę wyróżnienia. Będą ją mogły otrzymać instytucje, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju Naszego Oddziału oraz utrwalania i upamiętniania historii i tradycji Wojsk Łączności i Informatyki. W szczególnych przypadkach statuetki będą mogły także otrzymać osoby indywidualne.

    

    

Krew zawsze potrzebna

W dniu 13 maja na terenie CSŁiI w Zegrzu odbyła się akcja honorowego oddawania krwi, której współorganizatorem był nasz Oddział. Od wielu lat owocnie współpracujemy z Kołem HDK PCK przy CSŁiI. Ponad 20 członków naszego Oddziału jest czynnymi dawcami. W ścisłej czołówce jeśli chodzi o ilość oddanej krwi są Koledzy Tadeusz Kowalewski i Mirosław Posłuszny. Właśnie oni zabezpieczali od strony organizacyjnej dzisiejszą akcję w Zegrzu.

    

    

Prochownia 197

Korzystając z "odwilży covidowej" ponownie zawitaliśmy do Twierdzy Modlin. Poprzednio naszym celem był obiekt stricte "łącznościowy" czyli stacja gołębi pocztowych. Tym razem postanowiliśmy odwiedzić kolejny oddany po renowacji do użytku obiekt jakim jest prochownia 197, w której podczas kampanii wrześniowej mieściło się stanowisko dowodzenia obroną Modlina.

    

    

Życzenia świąteczne od Szefa P-6

Na ręce prezesa Zarządu Głównego wpłynęły życzenia świąteczne dla członków Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności od Szefa Zarządu Kierowania i Dowodzenia P-6 Sztabu Generalnego WP płk. Piotra Chodowca.

    

    

Gratulujemy !

W dniu 25 marca nasz Kolega Marcin otrzymał z rąk prezesa Zarządu Głównego ŚZPŻŁ Medal "W uznaniu zasług dla Związku". Gratulujemy !!!

    

    

Kolejny w rodzinie

Pojawił się nowy miś. Zagości u nas na dłużej, można go będzie spotkać na naszym stoisku promocyjnym podczas imprez plenerowych. Maluchy będą mogły zrobić sobie z nim pamiątkową fotkę. Miś jest znacznych rozmiarów więc będzie rozpoznawalny z daleka. Ma mundur bardziej "wzbogacony" niż jego bracia "mniejsi". Oczywiście nadal nie zabraknie tych mniejszych, które chętnie licytujemy podczas akcji charytatywnych i przy innych istotnych okazjach.

    

    

10 lat oddziału Bydgoszcz

W dniu 9 marca przypada 10. rocznica powstania Oddziału Bydgoszcz.

W związku z Jubileuszem 10. lecia Oddziału Bydgoszcz w imieniu członków Oddziału Zegrze składam najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów w działalności związkowej, realizacji zakładanych celów oraz satysfakcji z codziennej działalności.

    

    

Statuetka ŚZPŻŁ

Statuetka Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności jest pozastatutową formą wyróżnienia. Statuetkę mogą otrzymać: instytucje, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju naszego Stowarzyszenia oraz utrwalania i upamiętniania historii i tradycji Wojsk Łączności i Informatyki, komórki organizacyjne Związku, a w szczególnych wypadkach osoby indywidualne.

    

    

Pobiegli "Wilczym Tropem"

Dwaj nasi Koledzy z Oddziału Grzegorz Klose i Rafał Magoń wzięli udział w biegu "Wilczym Tropem" mającym na celu uczczenie "żołnierzy wyklętych". Bieg na dystansie 1963 metrów odbył się w dniu 1 marca 2021 roku. Obaj są czynnymi żołnierzami w 5 pułku chemicznym w Tarnowskich Górach.

    

    

Czekając na normalność

Czekając na złagodzenie obostrzeń nie zasypujemy "gruszek w popiele". Liczymy, że prędzej czy później nastąpi złagodzenie ograniczeń i będzie możliwość organizowania imprez plenerowych oraz zgromadzeń. Dlatego też już teraz przygotowujemy się do tego momentu. Jednym z elementów jest przygotowanie nowych gadżetów, którymi będziemy sie dzielić podczas wydarzeń z naszym udziałem.

    

    

29. finał za nami

Po raz kolejny zagraliśmy w finale WOŚP. Niestety ze względu na pandemię i ograniczenia z tym związane ograniczyliśmy się do aukcji internetowych. Nasze gadżety cieszyły się sporym zainteresowaniem. Chyba już tradycyjnie największym "wzięciem" cieszyły się nasze zegrzyńskie miśki - łącznościowcy.

    

    

Dziękujemy za życzenia

Kończy się okres świąteczno-noworoczny. W związku z tym w imieniu wszystkich członków Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności chcę serdecznie podziękować za przesłane życzenia.

    

    
Design i administracja: Karol Grajczyk