:: Aktualności    2021    2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Dołącz do nas !Żegnaj Przyjacielu

Z wielkim smutkiem informujemy, że w nocy z 15/16 grudnia zmarł nagle nasz wieloletni przyjaciel Janusz Seroka. Biznesmen, jeden z fundatorów sztandaru Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, wielki sympatyk naszego Stowarzyszenia. Wyróżniony medalem "Za zasługi dla oddziału Zegrze".

Mieliśmy tyle wspólnych planów na przyszłość. Żegnaj Janku...

Cześć Jego pamięci !

    

    

Sala Tradycji RCI Warszawa

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzenia Sali Tradycji Regionalnego Centrum Informatyki w Warszawie. RCI kultywuje m.in. tradycje Centralnego Węzła Łączności MON oraz 4 Rejonu Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych.

    

    

Pozostają w naszej pamięci

W tym roku z powodu pandemii odwiedziliśmy groby naszych kolegów oraz mogiły żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny nieco wcześniej niż zazwyczaj. Chodziło o minimalizację zagrożenia zarażenia się koronawirusem w dużym skupisku ludzi.

    

    

Komunikat nr 37

37 numer Komunikatu ŚZPŻŁ ujrzał światło dzienne.

Najnowszy numer otwiera artykuł prezesa Zarządu Głównego ŚZPŻŁ podsumowujący mijający rok w działalności Zarządu Głównego. Tradycyjnie, w dalszej części Komunikatu prezesi przedstawiają działalność poszczególnych oddziałów za ostatni okres.

    

    

Pamiętali o Nas

Z okazji Święta Wojsk Łączności i Informatyki na ręce prezesa Zarządu Głównego ppłk rez. Mieczysława Hucała wpłynęły życzenia od Szefa Zarządu Kierowania i Dowodzenia P-6 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk. Piotra Chodowca oraz Komendanta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk. Roberta Kasperczuka. Adresatem życzeń są członkowie Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    

    

Z wizytą u Antoniego

Będąc w Lubuskim nie mogliśmy nie odwiedzić naszego Kolegi z Oddziału ks. por. Antoniego Humeniuka, który zdecydowanie za szybko odszedł na wieczną wartę. Antoni zmarł nagle w dniu 22 listopada 2018 roku. W strugach deszczu na Jego mogile na cmentarzu w Ośnie Lubuskim zapaliliśmy symboliczny znicz pamięci.

Cześć Jego pamięci !

    

    

XIII Rajd Pamięci za nami

W sobotnie przedpołudnie 26 września odbyła się XIII edycja Rajdu Pamięci, którego jednym z współorganizatorów był Oddział Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Trasa Rajdu tradycyjnie miała swój początek na plaży w Serocku a metę na terenie CSŁiI.

    

    

Wakacje dla Bohatera

23 września w Ryni w ramach "Wakacji dla Bohatera" prezes Zarządu Głównego ppłk rez. Mieczysław Hucał wygłosił prelekcję na temat 100 lat ośrodka szkolenia kadr łączności w Zegrzu. Prelekcję urozmaicił mały pokaz historycznego sprzętu łączności.

    

    

Mamy i my

Mamy i my swoją cegiełkę dokumentującą nasz skromny wkład w ufundowanie sztandaru dla Regionalnego Centrum Informatyki w Warszawie.

    

    

Zebranie członków oddziału

W dniu 17 września odbyło się kolejne zebranie członków Oddziału Zegrze ŚZPŻŁ. Poza standardowymi punktami zebrania tym razem pojawiły się dwa dodatkowe.

    

    

Pamiętamy

W dniu Święta Wojska Polskiego odwiedziliśmy naszych zmarłych Kolegów z Oddziału Zegrze. Znicze zapłonęły na grobach Leszka Sobotki w Wąsewie i Włodzimierza Bławdziewicza w Nieporęcie. W naszej pamięci pozostaje również nasz Kolega ks. Antoni Humeniuk, ale ze względu na odległość nie mogliśmy dzisiaj Go odwiedzić. Nie zapomnieliśmy również o prezesie Honorowym ŚZPŻŁ płk. Stanisławie Markowskim, który spoczywa na cmentarzu w Legionowie. Cześć ich pamięci!

    

    

Uroczystości rocznicowe w Białobrzegach

Na zaproszenie dowódcy 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia DG RSZ 13 sierpnia delegacja Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności w składzie: prezes ZG ŚZPŻŁ Mieczysław Hucał, wiceprezes ZG Mirosław Pakuła oraz członek Zarządu O/Zegrze Lesław Kurdziel wzięła udział w uroczystych obchodach Jubileuszu 100. lecia Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego w Białobrzegach.

    

    

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Serocku

12 sierpnia przedstawiciele oddziału Zegrze wzięli udział w obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego organizowanych przez władze Miasta i Gminy Serock. Oddział reprezentowali prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk rez. Mieczysław Hucał oraz członek Zarządu Oddziału Leszek Kurdziel.

    

    

Rok 1920. Wojna Polski z Rosją bolszewicką

W dniu 11 sierpnia Muzeum Okręgowe wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Sieradzu zorganizowało spotkanie poświęcone 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - "Rok 1920. Wojna Polski z Rosją bolszewicką". Spotkanie zorganizowane w ramach obchodów rocznicowych, odbyło się w sali konferencyjnej Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

    

    

Spotkanie z Komendantem CSŁiI

W dniu 15 lipca odbyło się spotkanie prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk. rez. Mieczysława Hucała z komendantem Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk. Robertem Kasperczukiem. W spotkaniu wziął również udział wiceprezes Zarządu Głównego ppłk rez. Mirosław Pakuła.

    

    

Drugie podejście do Fortu Małego

4 lipca zwiedzaliśmy "Umocnienie Małe" w Zegrzu. Było to drugie podejście do tego przedsięwzięcia. Pierwotnie mieliśmy to zrealizować w marcu ale ze względu na pojawienie się epidemii koronawirusa zmuszeni byliśmy je odwołać. Tym razem nic nie stanęło na przeszkodzie.

    

    

Pożegnanie Komendanta

W dniu 30 czerwca płk dr Ireneusz Fura zakończył służbę wojskową na stanowisku komendanta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Przez osiem lat kierowania Centrum spotkaliśmy się ze strony płk. Fury z wieloma dowodami sympatii i wsparcia działalności Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. W tym tak ważnym dniu prezes Zarządu Głównego ŚZPŻŁ ppłk rez. Mieczysław Hucał w imieniu wszystkich członków Związku podziękował płk. Ireneuszowi Furze za owocną współpracę i wręczył okolicznościowe życzenia oraz pamiątkową statuetkę.

    

    

Porozumienie podpisane

25 czerwca zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Światowym Związkiem Polskich Żołnierzy Łączności a Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Jest to formalne usankcjonowanie wieloletniej współpracy pomiędzy obiema stronami.

    

    

Sceny z planu filmowego

Relacja z planu filmowego poświęconego działaniom militarnym w Serocku i okolicach podczas Bitwy Warszawskiej. Dzięki temu, że głównym scenarzystą jest nasz Kolega ppłk rez. dr Mirosław Pakuła nie mogło zabraknąć akcentu związanego z łącznością.

    

    

Spotkanie z Szefem P-6 SG WP

3 czerwca w siedzibie Zarządu Kierowania i Dowodzenia P - 6 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie odbyło się spotkanie prezesa Zarządu Głównego ŚZPŻŁ ppłk. Mieczysława Hucała z Szefem Zarządu płk. Piotrem Chodowcem. Prezes przedstawił cele i zadania Związku, jego strukturę oraz omówił działalność bieżącą. Poruszone zostały bolączki jakie trapią nasze Stowarzyszenie oraz perspektywy rozwoju. Płk Chodowiec przedstawił zadania stojące przed Zarządem. Poruszony został również temat reaktywacji organizacji Konferencji Łączności, których Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności byłby nadal współorganizatorem. O ile uda się zrealizować plany to były by to dwie konferencje w roku: na wiosnę w Sieradzu i jesienią w Zegrzu. Najbliższa była by w październiku w Zegrzu.

    

    

Podwójne wydarzenie

27 maja w Składzie Zegrze w Zegrzu Południowym odbyła się miła podwójna uroczystość. Prezes Zarządu Głównego ŚZPŻŁ ppłk rez. Mieczysław Hucał wręczył kierownikowi Składu mjr. Wojciechowi Pochmarze medal "Za zasługi dla Oddziału Zegrze". Mjr Pochmara od wielu lat wspiera naszą działalność w wielu płaszczyznach. W drugiej części spotkania prezes wręczył legitymacje nowym członkom Oddziału Zegrze. Szeregi oddziału zasilili ppłk rez. Roman Barwiński i ppłk rez. Andrzej Kowal. Witamy w naszym gronie. Ze względu na panującą epidemię spotkanie miało charakter ściśle kameralny.

    

    

Wesprzyj zbiórkę - kup cegiełkę

Zachęcamy do wsparcia inicjatywy pozyskania środków na ufundowanie sztandaru dla Regionalnego Centrum Informatyki w Warszawie poprzez wykupienie cegiełki.

    

    

Staramy się pomagać...

Nie żyjemy tylko łącznością. W dobie epidemii koronawirusa staramy się pomagać w stopniu w jakim możemy. Przygotowaliśmy 450 maseczek wielorazowego użytku oraz 60 pojemników z płynem do dezynfekcji rąk.

    

    

Zegrzyńska Sala Tradycji

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Sali Tradycji Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Dokumentacja fotograficzna prezentuje stan z kwietnia 2020 roku.

    

    

25 lat oddziału Śrem

Z okazji Jubileuszu 25-lecia Oddziału Śrem wszystkim członkom oddziału najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów w działalności związkowej, realizacji zakładanych celów oraz satysfakcji z codziennej działalności.

    

    


Fort Mały

21 marca zamierzaliśmy zwiedzić Fort Mały w Zegrzu. Niestety zagrożenie koronawirusem pokrzyżowało te plany. Musieliśmy zwiedzanie odwołać a właściwie przełożyć na termin późniejszy.

    

    

Zaproszenie przyjęte

2 marca 2020 r. w Sali Tradycji RCI Warszawa odbyło uroczyste wręczenie zaproszeń Członkom Komitetu Honorowego Fundatorów Sztandaru dla Regionalnego Centrum Informatyki Warszawa. Komendant RCI płk Marek Jurecki wręczył zaproszenia jednocześnie dziękując za ich przyjęcie i chęć pomocy w pozyskaniu sztandaru. Wśród zaproszonych jest prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk rez. Mieczysław Hucał. Po uroczystości odbyło się pierwsze robocze posiedzenie komitetu.

    

    Porozumienie podpisane

2 marca 2020 roku w trakcie spotkania w Regionalnym Centrum Informatyki w Warszawie zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Światowym Związkiem Polskich Żołnierzy Łączności i Regionalnym Centrum Informatyki w Warszawie. Porozumienie podpisali prezes ZG ŚZPŻŁ ppłk rez. Mieczysław Hucał i komendant RCI Warszawa płk Marek Jurecki. Liczymy na owocną współpracę i realizację wspólnych zamierzeń.

    

    Graliśmy po raz kolejny

12 stycznia po raz kolejny zagraliśmy w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie po raz kolejny w Serocku. Nasze stoisko zlokalizowane było w stałym miejscu i tradycyjnie budziło duże zainteresowanie. Jeśli chodzi o pokaz historycznego sprzętu łączności, to w tym roku prezentowaliśmy to, czym posługiwali się łącznościowcy w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Największe zainteresowanie budziła radiostacja SCR-694 (BC-1306) zasilana ręcznym generatorem prądu.

    

    
Design i administracja: Karol Grajczyk