Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Polskie Termopile

Na zaproszenie wójta gminy Wizna 7 września wzięliśmy udział w pikniku militarnym z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nie wszyscy wiedzą, że bitwa która rozegrała się w dniach 7 - 10 września 1939 roku w rejonie Wizny jest określana jako Polskie Termopile.

Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, pomimo dużej dysproporcji sił pomiędzy polskimi oddziałami a siłami niemieckimi pod dowództwem gen. Heinza Guderiana zostały one zatrzymane i zmuszone do kilkudniowej walki. Polskimi oddziałami dowodził kpt. Władysław Raginis, który 10 września widząc beznadzieję dalszej obrony rozkazał podległym żołnierzom opuścić schron bojowy a sam rozerwał się granatem.

Piknik zorganizowany został na boisku miejscowej szkoły. Na naszym stoisku prezentowaliśmy m.in. sprzęt łączności jaki był używany podczas kampanii wrześniowej, zarówno ten będący na wyposażeniu żołnierzy polskich jak i sił przeciwnika. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nasze gadżety a zwłaszcza pocztówki wydane przez nasz oddział z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Design i administracja: Karol Grajczyk