Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Umocnienie Duże zdobyte po raz drugi

W dniu 15 czerwca Zarząd Oddziału Zegrze zorganizował zwiedzanie największej atrakcji historycznej Zegrza czyli Umocnienia Dużego, nazywanego też Fortem Dużym, a leżącym przy drodze krajowej 61. W zwiedzaniu wzięli udział członkowie oddziału oraz nasi sympatycy, wśród których znalazł się Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Artur Borkowski. Przewodnikiem był nasz Kolega, historyk dr Mirosław Pakuła.

Przy żarze lejącym się z góry, po krótkim wstępie dotyczącym bezpieczeństwa przy poruszaniu się po tak trudnym terenie rozpoczęliśmy zwiedzanie. Tradycyjnie pierwszym obiektem był jeden z czterech schronów dla piechoty. Zakres tego co zobaczyliśmy najlepiej pokazuje relacja fotograficzna.

Twierdzę Zegrze wybudowano w latach 1890 - 1895, a Fort Duży był jej najważniejszym umocnieniem. Długość linii obronnej fortu wynosi 2 643 metry. Jeśli ktoś chce jeszcze dogłębniej poznać jego tajniki to zapraszam do obszernej relacji fotograficznej z ubiegłorocznego zwiedzania, która znajduje się na naszej stronie internetowej.
Design i administracja: Karol Grajczyk