:: Aktualności    2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !Telefony dla Muzeum

W dniu 17 grudnia przekazaliśmy na potrzeby Filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie dwa telefony polowe typu TA-57. Telefony będą wykorzystane podczas zajęć edukacyjnych z młodzieżą szkolną oraz członkami powstającej grupy rekonstrukcyjnej. Telefony zostały na miejscu sprawdzone, są sprawne i pomimo swojego wieku jeszcze długo posłużą. Przedstawicielowi Muzeum wręczony został również dokument potwierdzający fakt przekazania. :)

    

    Rocznik Legionowski po raz XII

8 grudnia w Muzeum Historycznym w Legionowie odbyła się prezentacja kolejnego wydania "Rocznika Legionowskiego". Wydawany jest on raz w roku i poświęcony ważnym wydarzeniom w Legionowie i powiecie legionowskim. Prezentacji rocznika dokonali redaktor naczelny prof. Aleksander Łuczak oraz dyrektor muzeum dr hab. Jacek Szczepański.

    

    Komunikat nr 36

Ukazał się kolejny 36 numer Komunikatu ŚZPŻŁ.

Najnowszy numer otwiera artykuł prezesa Zarządu Głównego ŚZPŻŁ ppłk. Mieczysława Hucała podsumowujący mijający rok w działalności Zarządu Głównego. Tradycyjnie, w dalszej części Komunikatu prezesi przedstawiają działalność poszczególnych oddziałów za ostatni okres. Wielka szkoda, że nie wszyscy pokusili się o napisanie choć kilku zdań o swoich oddziałach.

    

    Kolejny kurs łączności na Podkarpaciu

W dniach 29 - 30 listopada na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach odbył się kolejny kurs z zakresu łączności przewodowej i radiowej. Jednym z współorganizatorów kursu był Oddział Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, a członek oddziału Kolega Przemek Rączka jednym z instruktorów szkolących młodzież. Oddział dostarczył też część materiałów szkoleniowych. W szkoleniu brało udział 40 uczestników - uczniów szkół mundurowych oraz członków jednostek strzeleckich z Kołaczyc, Trzcinicy i Tarnobrzega.

    

    Świętowali krwiodawcy

22 listopada po raz kolejny na zaproszenie Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Legionowie wzięliśmy udział w obchodach Dni Honorowego Krwiodawstwa oraz 100-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża, które odbyły się w sali widowiskowej Ratusza Miejskiego w Legionowie. Nasi członkowie to nie tylko łącznościowcy ale również aktywni krwiodawcy - w naszym Oddziale jest ich ponad 20, a łącznie oddali około 300 litrów krwi.

    

    Z wizytą w CBW

Dzięki uprzejmości Dyrektora dr. Jana Tarczyńskiego przedstawiciele Oddziału Zegrze ŚZPŻŁ w dniu 22 listopada gościli w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie. Zapoznaliśmy się z historią i bieżącym funkcjonowaniem biblioteki, dotarliśmy tam gdzie zwykły czytelnik nie ma prawa wstępu. Zwiedziliśmy biblioteczne magazyny, w których zaprezentowano nam najciekawsze zbiory. Szczególnie ucieszyła nas niespodzianka przygotowana na nasze przybycie - zaprezentowano nam przedwojenny "Album pocztówek łączności", o którym nie mieliśmy pojęcia że istnieje.

    

    101 rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada uczestniczyliśmy w Serocku w obchodach 101 rocznicy odzyskania niepodległości. Po apelu poległych i salwie honorowej delegacje reprezentujące różnorakie instytucje i organizacje społeczne składały wiązanki kwiatów. Nasz oddział reprezentowali Katarzyna Suska, Mirosław Pakuła i Emil Suska.

    

    Prelekcja i pokaz sprzętu w Forcie IX

Jednym z elementów naszego udziału w 101 rocznicy odzyskania niepodległości była obecność w obchodach na terenie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie IX na warszawskiej Sadybie. Na zaproszenie Kierownika Muzeum przygotowaliśmy pokaz sprzętu łączności z okresu 1818 - 1939 oraz wygłoszona została prelekcja na temat sprzętu łączności w polskich formacjach wojskowych podczas I wojny światowej. Prelegentem był prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk rez. Mieczysław Hucał.

    

    Kolejny awans w Związku

Na wniosek prezesa Zarządu Głównego ppłk. rez. Mieczysława Hucała Minister Obrony Narodowej awansował naszego Kolegę z oddziału Śrem kpt. Andrzeja Korneluka na stopień majora. Uroczystość wręczenia aktu mianowania odbyła się w dniu 8 listopada w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Poznaniu. Awans jest wyrazem uznania za aktywną działalność społeczną w szeregach Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności m. in. na rzecz upamiętniania i upowszechniania historii wojskowej łączności oraz historii oręża polskiego. Gratulujemy.

    

    Zapłonęły znicze...

Tradycyjnie przełom października i listopada to czas zadumy i wspominania tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Również my nie zapominamy o tych co odeszli. W przeddzień Święta Zmarłych odwiedziliśmy miejsca wiecznego spoczynku naszych Kolegów z Oddziału Zegrze oraz żołnierzy łącznościowców. Nie zapomnieliśmy również o bohaterach z roku 1920 i 1939.

    

    Świętowali łącznościowcy z Sieradza

W dniu 25 października sieradzcy łącznościowcy obchodzili swoje święto. Główne uroczystości odbyły się na placu apelowym jednostki, podczas których żołnierze służby przygotowawczej złożyli przysięgę wojskową. Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności reprezentowali prezes Zarządu Głównego ppłk Mieczysław Hucał oraz liczne grono członków Oddziału Sieradz.

    

    Zapraszamy do lektury

Na stronie internetowej Związku www.szpzl.pl w zakładce "Publikacje" zostały udostępnione elektroniczne wersje książek "Ośrodek szkolenia żołnierzy łączności w Zegrzu 1919 - 2019" oraz "Polskie Wojska Łączności na przełomie XX i XXI wieku". Pierwszą wydało Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Drugą wydał Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności. Życzymy przyjemnej lektury.

    

    Pożegnaliśmy Generała

W dniu 18 października, w dniu Święta Wojsk Łączności i Informatyki pożegnaliśmy gen. bryg. Henryka Andrackiego. Generał urodził się w roku 1933, był absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej. Przez 11 lat był pierwszym łącznościowcem Rzeczypospolitej czyli Szefem Wojsk Łączności (1983 - 1992) a później Szefem Wojsk Łączności i Informatyki (1992 - 1994). 12 sierpnia 1992 roku w Jego gabinecie w Szefostwie Wojsk Łączności powstał Komitet Założycielski Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. 8 lutego 1993 roku Związek został zarejestrowany przez Sąd Wojewódzki w Warszawie. Generał od samego początku był jego członkiem. W ostatniej drodze Generałowi towarzyszył sztandar Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności oraz liczne grono członków Związku. Generał Henryk Andracki zmarł 10 października. Cześć Jego pamięci!!!

    

    Konferencja PLNOG 23

W dniach 23 i 24 września w Krakowie odbyła się konferencja telekomunikacyjna PLNOG 23 (Polish Network Operators Group - 23 edycja). Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności reprezentował prezes Zarządu Głównego ppłk Mieczysław Hucał. Na zaproszenie organizatorów wygłosił prelekcję na temat sprzętu łączności w polskich formacjach wojskowych ponad 100 lat temu. Była to swego rodzaju odskocznia od przewodniej tematyki konferencji, gdzie m.in. przewijała się tematyka sieci, "czarnych dziur", "chmur", czyli technologiczna współczesność. Wbrew obawom prelegenta znalazło się dość liczne grono osób zainteresowanych nie tylko współczesnością ale również historią. Nawiązane zostały kontakty, które mamy nadzieję zaowocują w przyszłości.

    

    Nauka z Pałacem w tle

Po dwuletniej przerwie ponownie pojawiliśmy się w Jabłonnie. 21 września wzięliśmy udział w XXIII Festiwalu Nauki "Nauka z Pałacem w tle" organizowanym przez Pałac w Jabłonnie. Nasze stoisko rozwinęliśmy w pałacowych ogrodach. Obok nas usadowiły się stoiska wyższych uczelni, instytucji naukowych, szkół i wiele innych.

    

    Okolicznościowa prelekcja

Ostatnim akcentem Jubileuszu 100. lecia szkolenia kadr łączności w Zegrzu była prelekcja wygłoszona na ten temat w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku w dniu 15 września. Prelegentem był prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk rez. Mieczysław Hucał.

    

    Podsumowanie konkursu plastycznego

Zgodnie z zapowiedzią 15 września nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego ogłoszonego przez nasz oddział z okazji Jubileuszu 100. lecia szkolenia kadr łączności w Zegrzu. Dzięki uprzejmości burmistrza Miasta i Gminy Serock Pana Artura Borkowskiego odbyło to się w urokliwej Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku. W niedzielne popołudnie zgromadzili się tu organizatorzy konkursu oraz laureaci z naszego regionu. Pozostałe nagrody pojechały w "Polskę", m.in. do Szczecina i Śremu. Wydarzenie uświetnił swoją osobą burmistrz Artur Borkowski.

    

    XII Wrześniowy Rajd Pamięci przeszedł do historii

14 września po raz kolejny wzięliśmy udział w tradycyjnym Wrześniowym Rajdzie Pamięci. Była to już XII edycja. Ponownie wystąpiliśmy w roli współorganizatora ale wystawiliśmy też drużynę w kategorii służb mundurowych. Ideą rajdu jest propagowanie wiedzy historyczno-krajoznawczej dotyczącej terenu miasta i gminy Serock oraz zdrowego stylu życia.

    

    100 lat minęło jak...

W dniu 12 września w Zegrzyńskich koszarach odbyły się obchody Jubileuszu 100. lecia szkolenia kadr łączności w Zegrzu. We wrześniu 1919 roku podjęto decyzję o utworzeniu w Zegrzu Obozu Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności. Z przerwą na działania wojenne proces szkolenia łącznościowców trwa aż do dziś.     

    

    

    Marsz Łączności

Prezentujemy współczesną wersję przedwojennego Marszu Łączności. Marsz powstał w roku 1936, do którego słowa napisał Zenon Friedwald a muzykę skomponował Jerzy Jurand. Współczesna wersja powstała dzięki dwóm wspaniałym osobom, które bezinteresownie przyczyniły się do powstania obecnej wersji utworu. Współczesną aranżację wykonał świetny artysta Krzysztof Wilusz (m.in. członek zespołu b.dimention) a głosu użyczył Grzegorz Ostrowski. Chcemy niniejszym bardzo im za to podziękować.    

    Nowa pozycja wydawnicza

W ramach obchodów 100. lecia szkolenia kadr łączności w Zegrzu ukazała sie książka "Ośrodek szkolenia żołnierzy łączności w Zegrzu 1919 - 2019". Opisana w niej została historia zegrzyńskiego ośrodka poprzez zaprezentowanie wszystkich szkół jakie tutaj funkcjonowały przez te 100 lat. Zaprezentowane zostały również zmiany zachodzące w infrastrukturze oraz zmiany zachodzące w sprzęcie łączności od chwili powstania ośrodka aż do dnia dzisiejszego. Autorami są Koledzy Mieczysław Hucał i Mirosław Pakuła. Książka została wydana przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.     

    Polskie Termopile

Na zaproszenie wójta gminy Wizna 7 września wzięliśmy udział w pikniku militarnym z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nie wszyscy wiedzą, że bitwa która rozegrała się w dniach 7 - 10 września 1939 roku w rejonie Wizny jest określana jako Polskie Termopile.    

    

    Łączność w kampanii 1939...

Integralną częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Serocku była prezentacja-jednodniowa wystawa sprzętu łączności wojskowej z okresu kampanii 1939. Prezentacja zlokalizowana była w holu serockiego ratusza. Można było obejrzeć sprzęt łączności radiowej, przewodowej oraz inne ciekawe elementy łączności dzisiaj już nie spotykane w armii. Kilkadziesiąt egzemplarzy sprzętu prezentowało zarówno wyposażenie armii polskiej jak i wroga. Ze względu na bliskość rocznicy wybuchu powstania Warszawskiego kilka eksponatów reprezentowało ten okres. Wszystkie eksponaty pochodziły ze zbiorów prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności Mieczysława Hucała.    

    80 lat później...

1 września w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczestniczyliśmy w obchodach w Serocku. Po apelu poległych i salwie honorowej delegacje składały wiązanki kwiatów. Nasz oddział reprezentowali Katarzyna Suska, Mirosław Pakuła i Mirosław Posłuszny. W międzyczasie nasza Koleżanka wręczała uczestnikom obchodów okolicznościowe kartki pocztowe wydane przez nasz oddział.    

    

    Wojska łączności na przełomie wieków

Właśnie ukazała się kolejna pozycja wydawnicza Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Jest nią książka Kolegi Jana Kowalskiego pt. "Polskie Wojska Łączności na przełomie XX i XXI wieku". Na ponad 300 stronach autor przedstawia koleje jednostek łączności, zarówno tych które przetrwały okres zmian na przełomie wieków jak i tych które przeszły do historii. Jest to wznowienie książki i przedstawione są tutaj tylko jednostki i instytucje które funkcjonowały w tamtym okresie. Autor we wstępie do niniejszego wydania jedynie sygnalizuje to co działo się później.    

    Ponownie w Bielanach

Po ponad roku, w słoneczną sobotę 24 sierpnia ponownie wybraliśmy się do Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach - Wąsach. Tak jak się spodziewaliśmy zaszły duże zmiany. Przybyło sprzętu łączności, uruchomione zostały nowe wystawy tematyczne. Ale zdjęcia wszystkiego nie pokażą, trzeba tam koniecznie zajechać.

    

    O nich również pamiętamy...

14 sierpnia, w przeddzień święta Wojska Polskiego tradycyjnie już odwiedziliśmy mogiły żołnierzy z roku 1920 oraz naszych Kolegów, którzy odeszli na wieczną wartę. Znicze zapłonęły na cmentarzach w Wąsewie, Legionowie, Serocku, Nieporęcie i Woli Kępińskiej.

Cześć ich Pamięci !!!

    

    Pamiętamy...

W dniu 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego delegacja naszego oddziału uczestniczyła w obchodach, które odbyły się pod tablicą pamięci na serockim rynku. W trakcie uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Nasz oddział reprezentowali Berta Olszewska, Mirosław Posłuszny i Mieczysław Hucał. Obchody zakończył spektakl muzyczny "Sierpniowa Ballada". W międzyczasie poczęstunek kawą zbożową i sucharami abyśmy poczuli jak odżywiali się powstańcy.

    

    Wyjątkowe wyróżnienie

W dniu 4 lipca z rąk proboszcza wojskowej parafii w Zegrzu ks. kpt. Krzysztofa Ziobry nasi koledzy prezes Oddziału Zegrze a zarazem prezes Zarządu Głównego ppłk Mieczysław Hucał oraz wiceprezes oddziału i jednocześnie sekretarz Zarządu Głównego mjr Emil Suska odebrali przyznane przez biskupa płowego gen. bryg. Józefa Guzdka medale z okazji 100. rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego. Gospodarzem uroczystości był mjr Wojciech Pochmara.

    

    Umocnienie Duże zdobyte po raz drugi

W dniu 15 czerwca Zarząd Oddziału Zegrze zorganizował zwiedzanie największej atrakcji historycznej Zegrza czyli Umocnienia Dużego, nazywanego też Fortem Dużym, a leżącym przy drodze krajowej 61. W zwiedzaniu wzięli udział członkowie oddziału oraz nasi sympatycy, wśród których znalazł się Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Artur Borkowski. Przewodnikiem był nasz Kolega, historyk dr Mirosław Pakuła.    

    

    

Z wizytą w WB Electronics

Dzięki uprzejmości kierownictwa firmy grupa członków Oddziału Zegrze ŚZPŻŁ gościła dzisiaj w Ożarowie Mazowieckim zwiedzając WB Electronics. Kiedyś mały zakład produkujący system kierowania ogniem TOPAZ i system łączności wewnętrznej FONET. Obecnie firma przewodzi potężnej GRUPIE WB, w skład której wchodzi kilkanaście różnych firm takich jak m.in. Radmor czy Flytronic.....    

    Noc Muzeów A. D. 2019

Po raz kolejny wzięliśmy udział w Nocy Muzeów i po raz kolejny było to w filii Piaski Muzeum Historycznego w Legionowie. Nasze stoisko zlokalizowane było tuz przy wejściu do budynku muzeum. Tradycyjnie główną atrakcją było bezpieczne strzelanie przy wykorzystaniu laserowego symulatora strzelań.     

    

    

    

    


Awansowany na stopień pułkownika

Na wniosek prezesa Zarządu Głównego (poprzedniej kadencji) gen. bryg. Edmunda Smakulskiego Minister Obrony Narodowej awansował naszego Kolegę z oddziału Warszawa ppłk. Mariana Turka na stopień pułkownika. Uroczystość wręczenia aktu mianowania odbyła się w dniu 9 maja w Wojskowej Komendzie Uzupełnień Warszawa Śródmieście. Awans jest aktem uznania za aktywną działalność w szeregach Związku m. in. na rzecz upamiętniania i upowszechniania historii wojskowej łączności oraz historii oręża polskiego. Gratulujemy.Łączność w Powstaniu Warszawskim

Tegoroczny sezon poszukiwań sprzętu łączności wojskowej w polskich muzeach rozpoczęty. Na pierwszy ogień poszło Muzeum Powstania Warszawskiego i duże pozytywne zaskoczenie. Bardzo mocno wyeksponowane zostało znaczenie łączności w procesie dowodzenia i prowadzenia walki.    

    

    

    

    Spotkanie z Magnuskim

W dniu 7 kwietnia na prośbę członków Koła Naukowego "11 ciekawych" działającego przy szkole podstawowej nr 2 w Piastowie zorganizowaliśmy warsztaty poświęcone polskiemu inżynierowi Henrykowi Magnuskiemu. Członkowie Koła biorą udział w programie edukacyjnym poświęconym polskim naukowcom i wynalazcom.     

    

    

    

    Wystawa otwarta

17 marca w filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie otwarta została wystawa czasowa "Nad głowami sosny szumiące". Wystawa poświęcona jest 100. rocznicy nadania nazwy Legionowo. Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się również te pochodzące z zasobów Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. W otwarciu wystawy uczestniczyło grono członków naszego Związku z prezesem Zarządu Głównego ppłk. Mieczysławem Hucałem na czele. Zachęcamy do odwiedzenia filii muzeum, która znajduje się w Legionowie przy ulicy Sybiraków 23.

    

    Kolejne eksponaty dla Sieradza

W dniu dzisiejszym prezes Zarządu Głównego ŚZPŻŁ ppłk Mieczysław Hucał przekazał kolejne dwa eksponaty do Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Są to odbiorniki R-173P i EKB. W sieradzkim muzeum funkcjonuje stała wystawa sprzętu łączności wojskowej, której współorganizatorem i opiekunem jest oddział Sieradz Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Jest to jedno z nielicznych muzeów, które kultywuje i propaguje historię wojskowej łączności. Cieszymy się, że ilość prezentowanych eksponatów stale sie powiększa.

    

    ZAPRASZAMY DO KONKURSU PLASTYCZNEGO

Oddział Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych z okazji 100. rocznicy szkolenia Kadr Łączności w Zegrzu (1919 - 2019).

    

    

    Rekonesans w Bełchatowie

W dniu dzisiejszym odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie organizacji w bełchatowskim muzeum wystawy czasowej na temat sprzętu łączności wojskowej. Muzeum Regionalne znajduję się w centrum Bełchatowa w pięknym dworku, którego historia sięga XVIII wieku.

    

    Ferie w Muzeum - dzień drugi

Czwartek 31 stycznia w filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie przebiegał pod hasłem "Graham Bell i jego telefon". Tym razem prezes oddziału Zegrze ŚZPŻŁ ppłk Mieczysław Hucał zaprezentował kilka egzemplarzy wojskowych telefonów polowych, które pokazały jak ten środek łączności ewoluował na przestrzeni ostatnich stu lat. Można było zobaczyć m.in. jeden z pierwszych telefonów w wojsku polskim po odzyskaniu niepodległości.

    

    Ferie w Muzeum

Ferie w filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie przebiegają pod hasłem "Wynalazcy i wynalazki". W dniu 30 stycznia tematem przewodnim był "Samuel Morse i jego telegraf". W ramach zajęć prezes oddziału Zegrze ŚZPŻŁ ppłk Mieczysław Hucał zaprezentował kilka urządzeń wykorzystujących ten sposób komunikacji.

    

    Drugie posiedzenie Zarządu Głównego ŚZPŻŁ w IX kadencji

Zgodnie z Rocznym Planem Działalności Zarządu Głównego ŚZPŻŁ w dniu 30 stycznia 2019 roku odbyło się w Zegrzu drugie w IX kadencji posiedzenie Zarządu Głównego.    

    

    

    

    

    Ponownie z "Orkiestrą"

27 finał już za nami. Tradycyjnie już od kilku lat gramy w Serocku. Tak też było teraz, graliśmy w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Nasze stoisko budziło duże zainteresowanie. Jak można było się spodziewać największą popularnością cieszył się laserowy trenażer strzelecki. Zarówno wśród tych najmniejszych jak i tych nieco "większych". Podczas licytacji "zarobiliśmy" całkiem pokaźną kwotę. Jak zwykle największą atrakcją były nasz miśki, chociaż pozostałe przedmioty również wzbudziły spore zainteresowanie.

    

    


Design i administracja: Karol Grajczyk