Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Polskie kosze na gołębie

Dzięki aktywnej współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym im. 10 pułku piechoty w Łowiczu wzbogaciliśmy się o kolejne dwa ciekawe eksponaty. Są to repliki polskich przedwojennych wojskowych koszy do przenoszenia gołębi pocztowych. Są to kosze przeznaczone do noszenia 2 i 4 gołębi pocztowych.

Kosze służyły do przenoszenia lub przewożenia gołębi pocztowych z gołębnika do miejsca odlotu. Plecione z wikliny i trzciny, wyposażone były w szelki i uchwyty do ich przenoszenia. Kosz dla 4 gołębi posiadał dwa przedziały, w każdym umieszczano po 2 gołębie. Kosz na 2 gołębie miał wymiary 44x32x30 cm, a na cztery - odpowiednio 56x44x36 cm. Porównując je z posiadanymi nosidłami z armii amerykańskiej jednoznacznie możemy stwierdzić, że polskie gołębie miały wygodniej. Polskie kosze oferowały zdecydowanie więcej miejsca niż amerykańskie.

Nasze repliki nie są jeszcze skończone w 100%, brakuje dolnych części szelek. Jak wszystko dobrze pójdzie wzbogacone zostaną o korytka na pokarm i pojniki. Będą też "sakwy" do przenoszenia wiadomości. Najtrudniej będzie pozyskać tuleje na wiadomości, które mocowane były do nogi gołębia.

Ze względu na nasz udział we wrześniowym Festiwalu Nauki w Jabłonnie i tematykę planowanej wystawy postanowiliśmy zaprezentować kosze w takim stadium zaawansowania w jakim są obecnie a dokończone zostaną w okresie późniejszym.
Design i administracja: Karol Grajczyk