Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Kierunek Poznań

Skuszeni informacją o ciekawym wydarzeniu ruszyliśmy w kierunku Poznania. Tym celem była wystawa czasowa pt. "Sprzęt łączności w 1. Dywizji Pancernej w latach 1942 - 1945". Wystawę zorganizowano w Muzeum Uzbrojenia znajdującym się w poznańskim Parku Cytadela.

Na wystawie zgromadzono podstawowy sprzęt w jaki były wyposażone Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Pięknie się prezentują m.in. radiostacje Wireless Set 18, 19 czy 38. Prezentowane są amerykańskie łącznice telefoniczne BD-71 i BD-72. Jest wiele "drobnicy". Wszystko pięknie wyeksponowane, tylko żal że to wystawa czasowa, która trwa do 20 sierpnia. Oczywiście na wystawie można zobaczyć wiele egzemplarzy tradycyjnego uzbrojenia, nie związanego z łącznością.

Część eksponatów sprzętu łączności prezentowanych w Muzeum Uzbrojenia będzie można zobaczyć na naszej mini wystawie w najbliższą sobotę w Węgrowie.

Kilkaset metrów dalej znajduje się Muzeum Armii Poznań. Ku naszemu zaskoczeniu jest tutaj wiele akcentów związanych z łącznością wojskową. W Cytadeli Poznańskiej stacjonował m.in. 7 batalion telegraficzny. Ekspozycja zawiera wiele egzemplarzy sprzętu łączności wykorzystywanego podczas kampanii wrześniowej. Oprócz przedmiotów znanych, znajdują się tutaj rzadko spotykane prawdziwe "perełki" jak nadajnik radiostacji N2 czy łącznica polowa ŁP6/36. Mało kto wie jak wygląda łopatka do masztów antenowych czy kotwa odciągowa masztu antenowego. Wzruszenie budzi tabliczka nagrobna wykonana z obudowy odbiornika radiowego. Co cenniejsze to jest wystawa stała więc nie zniknie po jakimś czasie.

W pobliżu obu muzeów znajduje się stary cmentarz garnizonowy. Spoczywają tu obok siebie Polacy, Brytyjczycy, Australijczycy, Nowozelandczycy, Rosjanie i żołnierze innych narodowości. Wszyscy walczyli o polski Poznań. Patrząc na tablice nagrobne możemy się przekonać jak wielu zginęło tu łącznościowców. Głównie radiooperatorów z załóg alianckich samolotów.

Naprawdę warto poświęcić kilka godzin i odwiedzić to miejsce w samym sercu Poznania.

Design i administracja: Karol Grajczyk