Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


więto "Dziesiątki" po raz trzeci

31 marca po raz trzeci uczestniczyliśmy w Święcie "Dziesiątki", czyli Stowarzyszenia Historycznego im. 10 pułku piechoty w Łowiczu. Tym razem połączone ono zostało z 100 rocznicą powstania Błękitnej Armii gen. Hallera we Francji. Z łowickim stowarzyszeniem współpracujemy od 2014 roku i ta współpraca jest bardzo owocna. Dlatego też nie mogło nas zabraknąć w tak ważnym dniu dla "Dziesiątaków".

Stowarzyszenie, które powstało w 2007 roku, kultywuje tradycje 10 pułku piechoty, który stacjonował w okresie II Rzeczypospolitej w Łowiczu. Jego członkowie za główny cel postawili sobie odtworzenie plutonu łączności, wraz z jego wyposażeniem. Chcą przywrócić miastu wiele z tradycji jakie pułk wniósł w życie Łowicza w okresie II Rzeczypospolitej.

Uroczystość odbyła się w siedzibie stowarzyszenia przy ulicy Podrzecznej w Łowiczu. W trakcie uroczystości wręczone zostały wyróżnienia instytucjom muzealnym z całej Polski. Następnie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Błękitnej Armii Hallera.

W dniu 4 czerwca 1917 roku Prezydent Francji Raymond Poincare ogłosił dekret o tworzeniu Armii Polskiej we Francji. W końcowej fazie pobytu tamże liczyła ona blisko 70 tysięcy żołnierzy i oficerów.

Dnia 19 kwietnia 1919 roku do budynku przy ulicy Podrzecznej 30 przybyli z Francji żołnierze 20 Pułku Strzelców. Koszary na kilka miesięcy stały się domem dla żołnierzy Błękitnej Armii.

Po zakończeniu uroczystości na ulicy Podrzecznej przenieśliśmy się do łowickiego muzeum, gdzie mieliśmy możliwość podziwiać wspaniałe zbiory. Całość obchodów zakończył uroczysty obiad.

Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i liczymy na rewizytę "Dziesiątaków" podczas obchodów Jubileuszu 5-lecia naszego Oddziału.

Design i administracja: Karol Grajczyk