:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !5 lat oddziału Zegrze - dziękujemy za życzenia

Serdecznie dziękujemy za życzenia z okazji 5. rocznicy powstania oddziału Zegrze. Dziękujemy za te nadesłane pocztą, wręczone osobiście, nadesłane drogą mailową jak i te wypowiedziane podczas uroczystego spotkania. Dziękujemy dowódcom jednostek wojskowych, szefom stowarzyszeń i organizacji współpracujących z nami. Są one dla nas ważne i mobilizują do dalszej intensywnej działalności. Nie zapomniał o nas również pierwszy łącznościowiec RP - Szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia P6 Sztabu Generalnego Pan płk Robert DROZD. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za życzenia. ...


    5 lat Oddziału Zegrze

W dniu 9 grudnia na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyły się obchody Jubileuszu 5-lecia działalności Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Pięć lat temu 4 grudnia odbyło się spotkanie założycielskie oddziału. Powstanie oddziału ŚZPŻŁ w Zegrzu było marzeniem śp. płk. Stanisława Markowskiego - Honorowego Prezesa Związku...


    Kołaczyce 2017

Po raz kolejny pojawiliśmy się na Podkarpaciu, w miejscowości Kołaczyce w powiecie jasielskim. W dniach 2-3 grudnia byliśmy współorganizatorem podstawowego kursu łączności dla ochotników z WOT oraz Jednostek Strzeleckich z Podkarpacia. Kurs liczył 33 słuchaczy i prowadzony był przez 9 instruktorów. Jednym z nich był Przemek Rączka, członek Naszego Oddziału ŚZPŻŁ. Natomiast Zarząd zabezpieczył materiały szkoleniowe i gadżety...


    Sprzęt łączności wojskowej na przestrzeni lat

Ukazała się właśnie wydana przez Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności książka pt. "Sprzęt łączności wojskowej na przestrzeni lat". Znajdują się tutaj opisy sprzętu jakiego używali i używają polscy łącznościowcy od roku 1918 aż do dnia dzisiejszego. Jest to najprawdopodobniej pierwsze opracowanie tak kompleksowo prezentujące sprzęt łączności na przestrzeni niemal 100 lat. Okres II wojny światowej obejmuje sprzęt będący na wyposażeniu łącznościowców zarówno na Zachodzie...


    Pamiętamy ...

Przełom października i listopada to tradycyjnie czas zadumy i refleksji oraz wspominania tych co odeszli na wieczną wartę. Również członkowie Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności pamiętają o tych, którzy opuścili nasze szeregi na zawsze. Każdy Oddział realizuje to zadanie na własnym terenie.     


    VIII posiedzenie Zarządu Głównego ŚZPŻŁ w VIII kadencji

Zgodnie z "Rocznym Planem Działalności Zarządu Głównego ŚZPŻŁ na 2017 rok" uzgodnionym z członkami Zarządu Głównego i prezesami Zarządów Oddziałów, odbyło się w Zegrzu w dn. 09.10.2017 roku ósme w VIII kadencji posiedzenie Zarządu Głównego.     


    Świat czterech łap

16 września po raz kolejny pojawiliśmy się na terenie Przedszkola Miejskiego im. Króla Maciusia w Legionowie. Tym razem na zaproszenie przyjaciół z Wolontariatu legionowo wzięliśmy udział w pikniku charytatywnym, którego głównym celem była zbiórka środków na rzecz bezdomnych zwierząt.     


    20 lat Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki

W dniu 13 września w Zegrzu odbyły się uroczystości związane z XX rocznicą powstania Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Centrum powstało w roku 1997 na bazie rozwiązanej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności i Centrum Szkolenia Łączności z Legnicy. Pierwszym komendantem został płk Jerzy Ceglarek.     


    Polskie kosze na gołębie

Dzięki aktywnej współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym im. 10 pułku piechoty w Łowiczu wzbogaciliśmy się o kolejne dwa ciekawe eksponaty. Są to repliki polskich przedwojennych wojskowych koszy do przenoszenia gołębi pocztowych. Są to kosze przeznaczone do noszenia 2 i 4 gołębi pocztowych.     


    Komunikat nr 34

Ukazał się najnowszy 34 numer Komunikatu Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Numer otwiera artykuł wiceprezesa Zarządu Głównego Kol. Mirosława Pakuły dotyczący prac Zarządu za okres II półrocza 2016 i niemal całego I półrocza 2017.     


    Święto Wojska Polskiego inaczej...

Święto Wojska Polskiego postanowiliśmy rozpocząć inaczej. Nie na uroczystościach i defiladach a odwiedzając groby między innymi tych, którzy walczyli w roku 1920. W przededniu święta odwiedziliśmy groby w Woli Kiełpińskiej i w Serocku, na których złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze.     


    Węgrów cztery lata później ...

Sezon wakacyjno-urlopowy w pełni ale my po raz kolejny ruszyliśmy "w teren". Tym razem wzięliśmy udział w obchodach Dni Węgrowa powiązanych z 73 rocznicą wyzwolenia miasta przez Armie Krajową. Wyjazd był efektem zaproszenia nas przez Panią Dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Jednak "sprężyną" inicjująca nasz pobyt w Węgrowie był Jacek Giers, który mieszka w Węgrowie i jest jednym z "zamiejscowych" członków Naszego Oddziału. Była to druga wizyta w tym mieście, pierwsza miała miejsce cztery lata temu.

    73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W dniu dzisiejszym przypada 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W wielu miejscach obywały się uroczystości rocznicowe, w których nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego Oddziału. W Serocku podczas uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą poległych i pomordowanych za Ojczyznę. Naszej delegacji przewodniczył wiceprezes Zarządu Oddziału Kol. Emil Suska. Następnie zaprezentowana została inscenizacja teatralna poświęcona tematyce powstańczej.

    Kierunek Poznań

Skuszeni informacją o ciekawym wydarzeniu ruszyliśmy w kierunku Poznania. Tym celem była wystawa czasowa pt. "Sprzęt łączności w 1. Dywizji Pancernej w latach 1942 - 1945". Wystawę zorganizowano w Muzeum Uzbrojenia znajdującym się w poznańskim Parku Cytadela. Na wystawie zgromadzono podstawowy sprzęt w jaki były wyposażone Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Pięknie się prezentują m.in. radiostacje Wireless Set 18, 19 czy 38. Prezentowane są amerykańskie łącznice telefoniczne BD-71 i BD-72. Jest wiele "drobnicy". Wszystko pięknie wyeksponowane, tylko żal że to wystawa czasowa, która trwa do 20 sierpnia.

    Perełki z Sochaczewa

Odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą w Sochaczewie. Na parterze znajduje się część archeologiczna, czyli to co wykopano z ziemi. Jednak najbardziej interesujące rzeczy znajdują się na piętrze. W przeciwieństwie do wielu innych muzeów jest sporo "akcentów" z dziedziny łączności. Można obejrzeć bardzo rzadką a w dodatku w bardzo dobrym stanie radiostację N1. Spokojnie w kąciku, w gablocie spoczywa nie mniej rzadka radiostacja zrzutowa A3. Jest kilka telefonów i innej drobnicy. Naprawdę warto poświęcić czas i odwiedzić to muzeum.

    Radiostacja BP-5

Kolejny "biały kruk". Radiostacja skonstruowana przez polskiego inżyniera i produkowana między innymi na potrzeby polskiego podziemia podczas II wojny światowej. Ten egzemplarz na pewno był przeznaczony dla polskiego podziemia ponieważ instrukcja obsługi jest w języku ojczystym.     
    
    

    Oddział Białystok w Zegrzu

Kilkunastu członków oddziału Białystok Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności pod wodzą ppłk. Tadeusza Ojrzanowskiego byłego Szefa Służb technicznych 25 pułku łączności zawitało dzisiaj do Zegrza. W większości są to absolwenci tutejszej szkoły sprzed lat.    
    
    

    Oddział Zegrze na Podkarpaciu

Dzięki temu, że członkowie naszego oddziału wywodzą się praktycznie z całej Polski mieliśmy możliwość zaistnienia na Podkarpaciu. Nasz kolega z oddziału Przemek Rączka był jednym z współorganizatorów kursu łączności dla organizacji proobronnych. Jak widać na tym przykładzie aktywna działalność członków zamiejscowych jest możliwa ( przy pomocy "centrali") tylko trzeba chcieć. Wsparliśmy naszego Kolegę merytorycznie materiałami szkoleniowymi jak i gadżetami dla uczestników szkolenia.

    Perełka z Grodna

Do kolekcji trafił notatnik łącznościowca z okresu II Rzeczypospolitej. Prawdopodobnie jego prowadzenie rozpoczęto 15 czerwca 1928 roku w Grodnie. Taka data figuruje na okładce brulionu. Zawiera głównie schematy telefonów polowych, ale jest też nieco teorii. W zeszycie znajduje się załącznik formatu A2 zawierający schemat aparatu telefonicznego i datowany na 15 listopada 1929 roku.     
    

    Tradycyjnie w Jońcu

Jak co roku spotkaliśmy się w plenerze wraz z naszymi sympatykami. Tradycyjnie w Jońcu. Był czas na "moczenie wioseł", podsumowanie dotychczasowej tegorocznej działalności oraz omówienie najważniejszych zamierzeń jakie nas czekają w kolejnych miesiącach tego roku oraz luźne rozmowy "o wszystkim i o niczym". Wszystko przy kiełbasce z grilla i ognisku...    
    

    Kolejna niedziela u Kantego

Podobnie jak w poprzednich latach zameldowaliśmy się na Festynie Parafialnym zorganizowanym w Parafii Św. Jana Kantego w Legionowie. Festyn ma charakter akcji charytatywnej, na której zbierane są pieniądze przeznaczone na pomoc najuboższym z miejscowej parafii oraz na dofinansowanie wyjazdu do Panamy na Światowe Dni Młodzieży w roku 2019.    
    

    Noc Muzeów na Piaskach

Kolejny raz wzięliśmy udział w Nocy Muzeów organizowanej w Filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie. Podobnie jak rok temu zorganizowaliśmy stanowisko strzeleckie, gdzie każdy mógł oddać kilka strzałów z pistoletu, bez obawy że komuś stanie się krzywda. Możliwe to było przy wykorzystaniu naszego laserowego symulatora strzelań.     
    

    Przegląd Wojskowo-Techniczny 6/1928

Wydawnictwo poświęcone łączności wojskowej z okresu międzywojennego. Tym razem kolejny numer Przeglądu Wojskowo-Technicznego z grudnia 1928 roku poświęcony 10-leciu funkcjonowania wojsk łączności po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.     
    
    

    V Bieg Wojciechowy w Serocku

W dniu 7 maja wzięliśmy udział w organizacji V Biegu Wojciechowego będącego jedną z atrakcji Wojciechowego Świętowania czyli obchodów Święta Patrona Serocka oraz 600. lecia nadania Serockowi praw miejskich. Naszym zadaniem było wsparcie zabezpieczenia trasy biegu głównego na 10km.     
    
    

    VIII Konferencja Łączności w Sieradzu i posiedzenie Zarządu Głównego ŚZPŻŁ 27 - 28 kwietnia 2017

W dniach 27 - 28 kwietnia 2017 roku odbyła się w Sieradzu VIII Konferencja Łączności. Temat: "Ewolucja wojskowych systemów teleinformatycznych oraz Lessons Learned w świetle misji pokojowych i stabilizacyjnych". Jednym z jej współorganizatorów był Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności. W trakcie pierwszego dnia konferencji odbyło się również posiedzenie Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    RSB/RSB-F

RSB - radiostacja samolotu bombowego. Użytkowana była również przez wojska lądowe jako RSB-F czyli radiostacja samolotu bombowego dla furgonu. Umożliwiała dwustronną łączność telegraficzną na odległość 50-150 km oraz łączność telefoniczną na odległość 25-75 km. Nadajnik radiostacji RSB przystosowany był do pracy w zakresie częstotliwości od 2,5 do 12 MHz. Moc wyjściowa wahała się w przedziale od 15 do 50 W przy pracy telegraficznej i od 10 do 30 W przy pracy telefonicznej. Część odbiorczą radiostacji stanowił odbiornik typu US. Pracował w paśmie od 175 kHz do 12 MHz.

    77 rocznica zbrodni katyńskiej

W dniu 2 kwietnia delegacja Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności wzięła udział w obchodach 77 rocznicy zbrodni katyńskiej w Serocku.
Zebrani na rynku, przy tablicy pamięci, usłyszeli krótki rys historyczny zbrodni, wysłuchali wspomnień jednego z więźniów i wzruszającej piosenki, opowiadającej o emocjach więźnia tuż przed śmiertelnym strzałem. Po uroczystym apelu pamięci i salwie honorowej, przedstawiciele gminnych instytucji złożyli pod tablicą kwiaty i zapalili znicze. Nie zabrakło wiązanki pod od Naszego Oddziału.

    Święto "Dziesiątki" po raz trzeci

31 marca po raz trzeci uczestniczyliśmy w Święcie "Dziesiątki", czyli Stowarzyszenia Historycznego im. 10 pułku piechoty w Łowiczu. Tym razem połączone ono zostało z 100 rocznicą powstania Błękitnej Armii gen. Hallera we Francji. Z łowickim stowarzyszeniem współpracujemy od 2014 roku i ta współpraca jest bardzo owocna. Dlatego też nie mogło nas zabraknąć w tak ważnym dniu dla "Dziesiątaków".

    Wireless Set No. 17

Dawno nie pisaliśmy o sprzęcie, więc ... Radiostacja przenośna Wireless Set No. 17 Mark II została opracowana w Anglii w roku 1938 dla potrzeb obrony terytorialnej. Wersja MK II pracowała w zakresie częstotliwości od 44 do 61MHz (wersja MK I - od 44 do 64MHz) emisją A3E. Przy zastosowaniu anteny rombowej zasięg łączności wynosił ok. 25km. Waga ok. 10kg. Z powodzeniem używana również w pododdziałach artylerii przeciwlotniczej i w wojskach inżynieryjnych.

    Zmiana ekspozycji

Dzisiaj nastąpiła zmiana ekspozycji w naszej gablocie wystawienniczej w bloku szkolnym CSŁiI.

Z dotychczas prezentowanych eksponatów pozostały: amerykańska lampa sygnalizacyjna z okresu II wojny światowej oraz nosidło dla gołębi pocztowych. Pozostałe eksponaty zostały zastąpione nowymi...

    Literatura dla łącznościowców "wczoraj i dziś"

Chcemy zaprezentować przykłady literatury "fachowej" dla łącznościowców, która jest publikowana obecnie i przed laty.

Dotarły do nas materiały w wersji "papierowej" z ubiegłorocznej VII Konferencji Łączności w Sieradzu, której współorganizatorem był Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności. Na zamieszczonym spisie treści można zapoznać się z zakresem tematyki poruszanej podczas kolejnych wystąpień...

    VI posiedzenie Zarządu Głównego ŚZPŻŁ w VIII kadencji

Zgodnie z "Rocznym Planem Działalności Zarządu Głównego ŚZPŻŁ na 2017 rok" uzgodnionym z członkami Zarządu Głównego i prezesami Zarządów Oddziałów, odbyło się w Zegrzu w dn. 21.02.2017 roku szóste w VIII kadencji posiedzenie Zarządu Głównego...
 
 
 

    Jubileuszowe granie z "Orkiestrą" !!!

15 stycznia tradycyjnie jako Stowarzyszenie Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności Oddział Zegrze wzięliśmy czynny udział w jubileuszowym XXV finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem obecni byliśmy w dwu miejscach - w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku oraz w Przedszkolu Miejskim nr 12 w Legionowie. Dodatkowo kilku naszych członków Oddziału wspierało akcję honorowego krwiodawstwa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym na ulicy Jagiellońskiej w Legionowie...

    Design i administracja: Karol Grajczyk