Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Powrócił do Ojczyzny

Po latach poszukiwań jest - odbiornik polskiej radiostacji N2. Znaleziony daleko poza granicami Polski, udało się sprowadzić do kraju. Odbiornik wizualnie w bardzo dobrym stanie, wygląda na kompletny. Tylko gumki sparciały ... ale po 76 latach miały prawo.

Radiostacja N2 pracowała w zakresie częstotliwości od 2,25 do 6,75MHz. Zasięg łączności do 25km przy pracy telegraficznej i do 10km przy pracy fonem. Waga odbiornika ok. 4kg. Ta radiostacja była jedną z pierwszych konstrukcji inż. Henryka Magnuskiego (późniejszy konstruktor amerykańskich radiostacji SCR-536 i SCR-300). Produkowana w Polskich Zakładach Tele i Radiotechnicznych w Warszawie. Do wybuchu II wojny światowej wyprodukowano ok. 1400 egzemplarzy radiostacji.

Po zajęciu Warszawy ze względu na walory techniczne Niemcy kontynuowali produkcję. Ten egzemplarz odbiornika pochodzi z tego okresu (tabliczka znamionowa informuje że został wyprodukowany w roku 1940), stąd niemieckie napisy na płycie czołowej. Podobno w okresie okupacji wyprodukowano ok. 1000 sztuk, zachowując oryginalne fabryczne oznaczenie AQ2/4.














Design i administracja: Karol Grajczyk