Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


SCR-300 gwiazdą TVN

Telewizja TVN przygotowuje pilotażowy program o polskich wynalazcach. Jednym z bohaterów ma być polski inżynier Henryk Magnuski, który zasłynął skonstruowaniem dwu bardzo popularnych w czasie II wojny światowej radiostacji - SCR 536 "Handie Talkie" i SCR-300 "Walkie Talkie". Autorzy z prośbą o pomoc w realizacji programu zwrócili się do Oddziału Zegrze ŚZPŻŁ.

Henryk Magnuski urodził się w Warszawie, w 1926 zdał maturę w gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie, w 1934 roku ukończył studia na Politechnice Warszawskiej i rozpoczął pracę w Państwowych Zakładach Tele i Radiotechnicznych. W czerwcu 1939 został wysłany do Nowego Jorku. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił mu powrót do kraju. W 1940 rozpoczął pracę w Motoroli (do 1947 firma nazywała się Galvin Manufacturing Corporation). Dosyć szybko, bo jesienią tego samego roku skonstruował mały, jak na owe czasy oczywiście, o masie 2 kg, radiotelefon o kodzie SCR 536, który upowszechnił się pod nazwą Handie Talkie. Od grudnia 1941 r. do końca wojny Galvin Manufacturing Corporation zbudowało ponad 100 tys. urządzeń o zasięgu około 1 kilometra. Jednak znacznie ważniejszy był jego nieco późniejszy wynalazek. Radiostacja o numerze seryjnym SCR-300, która została nazwana "Walkie-Talkie". Umieszczona w plecaku, niezbędnym ze względu na swoją wagę 17 kg, miała zasięg około 15 kilometrów. Istotne jest to, że umożliwiała komunikację piechoty, artylerii i wojsk pancernych. Od 1943 do końca wojny GMC wyprodukowała 43 tys. tych urządzeń. "Walkie-Talkie" towarzyszyło amerykańskim żołnierzom na frontach Europy i Pacyfiku.

Po intensywnych poszukiwaniach realizatorzy programu trafili do nas. Niestety nie ma w Polsce zbyt dużo egzemplarzy sprzętu skonstruowanych przez zdolnego polskiego inżyniera. W sesji zdjęciowej "wzięła" udział radiostacja SCR-300 pochodząca ze zbiorów prezesa oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy łączności ppłk. Mieczysława Hucała. Zdjęcia realizowane były w dniu 3 sierpnia na terenie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Emisja programu planowana jest na wrzesień w programie TVN Turbo.



























Design i administracja: Karol Grajczyk