Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Mini wystawa w bloku szkolnym

Na pierwszym piętrze bloku szkolnego CSŁiI, w pobliżu Sali Tradycji uruchomiona została mini wystawa historycznego sprzętu łączności. Ciekawostką jest fakt, ze żaden z prezentowanych eksponatów nie ma swojego odpowiednika wśród sprzętu łączności prezentowanego w Sali Tradycji CSŁiI.

Dzięki uprzejmości Szefa Wydziału Dydaktycznego CSŁiI ppłk. Sebastiana Leszczyńskiego otrzymaliśmy do dyspozycji witrynę wystawienniczą, którą przeznaczyliśmy na zorganizowanie mini wystawy sprzętu łączności. Witryna znajduje się w miejscu ogólnie dostępnym więc mają do niej dostęp zarówno żołnierze i pracownicy CSŁiI jak i słuchacze kursów realizowanych w tym miejscu.

W tej chwili prezentowane są polskie lampy łączności wz. 1936 i 1938 oraz ich niemieckie "konkurentki" z okresu II wojny światowej - lampy wz. 1937 i 1942. Znalazło się też miejsce dla "przedstawicieli" sprzętu łączności przewodowej II Rzeczypospolitej: telefonu polowego AP-30, bębna wz. 1938 z kablem telefonicznym oraz złączki do tyczek telefonicznych z roku 1928. Znalazło się miejsce dla kilku telefonów polowych z innych armii. Ciekawe rozwiązanie posiada brytyjski telefon z roku 1917, który wyposażony został w rozsuwaną słuchawkę telefoniczną (dla zaoszczędzenia miejsca w pokrowcu). Są też przedstawiciele "innego" oblicza łączności wojskowej. Należą do nich amerykańska lampa sygnalizacji świetlnej typu M-227 oraz nosidło dla wojskowych gołębi pocztowych typu PG-106/CB z wyposażeniem. Oba przedmioty pochodzą z okresu II wojny światowej.

Prezentowane przedmioty świetnie uzupełniają te zgromadzone w Sali Tradycji. Będziemy się starali co jakiś czas zmieniać ekspozycję by pokazać kolejne ciekawe i rzadkie środki łączności występujące "kiedyś" w różnych armiach świata.


























Design i administracja: Karol Grajczyk