Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Gołębie w wojsku

Przybyło kilka bardzo ciekawych a zarazem bardzo rzadkich eksponatów związanych z gołębiami pocztowymi w wojsku. Niestety eksponaty związane z wykorzystaniem gołębi w Wojsku Polskim w okresie II Rzeczypospolitej są praktycznie nie do zdobycia. Dlatego cieszy fakt pozyskania przedmiotów związanych z gołębiami z tamtego okresu, choć pochodzą z innej armii to przybliżą tą mało znaną obecne tematykę.

Pierwszym eksponatem jest amerykańska "polowa stacja" gołębi pocztowych używana podczas I i II wojny światowej. Zestaw produkowany był od roku 1910 do 1950. W skład wchodziło nosidło do przenoszenia dwóch gołębi pocztowych oraz polowy, składany "gołębnik". Nosidło i gołębnik wykonane były z bambusa. Całość przenoszona była w brezentowym pokrowcu. Wiadomości umieszczało się w pojemniku mocowanym do nogi gołębia. Na początku były to pojemniki metalowe, później wraz z rozwojem technologii - plastikowe.

Drugi eksponat to nosidło dla gołębi pocztowych typu PG-102/CB wykorzystywane w US Army. Służyło do transportu maksymalnie czterech gołębi pocztowych. W górnej części znajdowało sie miejsce na bloczek z formularzami do pisania wiadomości (M-210), ołówki oraz plastikowe pojemniki typu PG-67 (mocowane do nogi gołębia), służące do przenoszenia kartek z wiadomościami.

Ostatnim jest wykorzystywana w okresie II wojny światowej w armii amerykańskiej kamizelka dla gołębia pocztowego typu PG-106/CB. Kamizelka wykorzystywana była do transportu gołębi pocztowych przez żołnierzy wojsk powietrzno-desantowych. Podczas skoku kamizelka z gołębiem była umieszczona na klatce piersiowej skoczka tuż nad zapasowym spadochronem. Wiadomości umieszczało się w plastikowym pojemniku typu PG-67 mocowanym do nogi gołębia. Być może takie kamizelki były na wyposażeniu żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego.








Design i administracja: Karol Grajczyk