Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Powrót do Woli Kiełpińskiej

W dniu 15 kwietnia ekipa o/Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ponownie pojawiła się na cmentarzu w Woli Kiełpińskiej. Zgodnie z wcześniejszym postanowieniem kontynuowaliśmy prace konserwacyjne przy mogile sierż. Kazimierza Kozłowskiego. Podczas pierwszej wizyty, która miała miejsce 10 października ubiegłego roku staraliśmy się przywrócić stan mogiły z całkowitego zaniedbania do wyglądu przyzwoitego.

Przypomnijmy, że w mogile spoczywa sierżant Kazimierz Kozłowski, który poległ podczas ostrzału rosyjskiej artylerii w dniu 17 sierpnia 1920 roku.

Dwa dni temu uzupełniliśmy większe braki w strukturze poprzez wypełnienie pęknięć i innych ubytków. Dziś kontynuowaliśmy prace konserwacyjne. Przeprowadziliśmy wiosenne czyszczenie powierzchni i odnowiliśmy napisy. Niestety nie wszyscy kładący na mogile znicze szanują cudzą pracę i zdają sobie sprawę, że ten nagrobek ma wiele, wiele lat. Najwięcej problemów mieliśmy z usunięciem rozlanego wosku, który związał się ze strukturą betonu. To nie jest nowoczesna powłoka, z której usunięcie zanieczyszczeń nie sprawia większych trudności. Od dzisiaj na grobie znajduje się specjalna podstawka pod znicze aby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji.

Na zakończenie prac zapłonęły znicze.

Ostatnie zdjęcie przedstawia pierwotny stan mogiły z października ...
Design i administracja: Karol Grajczyk