Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Święto "Dziesiątki"

W dniu 18 marca uczestniczyliśmy w Święcie "Dziesiątki", czyli Stowarzyszenia Historycznego im. 10 pułku piechoty w Łowiczu. Ze Stowarzyszeniem zegrzyński oddział współpracuje od 2014 roku i ta współpraca jest coraz bardziej intensywna. Dlatego też nie mogło nas zabraknąć w tak ważnym dniu dla dziesiątaków.

Stowarzyszenie, które powstało w 2007 roku, kultywuje tradycje 10 pułku piechoty, który stacjonował w okresie II Rzeczypospolitej w Łowiczu. Jego członkowie w szczególności postawili sobie za cel odtworzenie plutonu łączności, wraz z jego wyposażeniem. Zajmują się głównie rekonstrukcją historyczną, biorą również udział w wystawach i różnego rodzaju świętach. Chcą przywrócić miastu wiele z tradycji jakie pułk wniósł w życie Łowicza w okresie II Rzeczypospolitej.

Uroczystość odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Łowiczu. Program części oficjalnej obejmował miedzy innymi wręczenie wyróżnień dla osób i instytucji zasłużonych dla Stowarzyszenia.

Wśród wyróżnionych tytułem "Zasłużony dla Stowarzyszenia" znaleźli się m.in. :
Sztab Generalny Wojska Polskiego WKU w Skierniewicach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego 10 Opolska Brygada Logistyczna oraz nasz
Oddział Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

Wyróżnienie odebrał prezes Oddziału ppłk Mieczysław Hucał.

W części artystycznej wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Bezpośrednio przed koncertem nastąpiła prezentacja albumu wydanego specjalnie z okazji święta. Książka "Historia dziesiątaków pocztówką pisana" to innowacyjny pomysł będący podsumowaniem działań stowarzyszenia. Jest to album w którym zebrano blisko 50 pocztówek wydanych przez stowarzyszenie od 2009 do 2015 roku. Dochód z albumu przekazany zostanie na szczytny cel - pomocy dla weterana.

Obchody rozpoczęły się minutą ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego dzisiejszej nocy najstarszego znanego nam łącznościowca września 1939 roku ppor. Jana Ambroziaka. W październiku skończyłby 100 lat.
Design i administracja: Karol Grajczyk