Ponownie w Muzeum
Na zaproszenie kierownika Filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie dr. Mirosława Pakuły wzięliśmy udział w wydarzeniu poświęconemu fragmentowi historii garnizonu Zegrze.
W niedzielne popołudnie w Filii "Piaski" dr Pakuła wygłosił prelekcję na temat historii garnizonu Zegrze w latach 1948-2015. W czasie prelekcji został przedstawiony rys historyczny przede wszystkim jednostek stacjonujących w Zegrzu, Zegrzu Południowym i Białobrzegach.
Naszą rolą było uatrakcyjnienie spotkanie poprzez zorganizowanie wystawy sprzętu łączności z prezentowanego okresu historii. Jak większości wiadomo garnizon Zegrze już od czasów II RP był zdominowany przez jednostki wojsk łączności. Podobnie było po drugiej wojnie światowej. Dlatego pojawienie się sprzętu łączności nie powinno nikogo dziwić.
Na wystawie znalazła się szeroka gama telefonów polowych, zaczynając od pozostałości po II wojnie światowej, które były używane jeszcze przez pewien okres aż po telefony współczesne. łącznie z telefonami zaprezentowane zostały polowe łącznice telefoniczne. Obok nich znalazło się miejsce dla radiostacji wojskowych. Prezentowane były zarówno te które pamiętały koniec wojny jak i te skonstruowane dużo później. Dużym zainteresowaniem cieszyły się hełmofony wojskowe, zarówno te starsze jak i współczesne, używane np. w czołgach Leopard. Tradycyjnie zainteresowanie budził również magnetofon drutowy, nie każdy wierzył że dźwięk można było zapisywać na "zwykłym" drucie. Magnetofon do dnia dzisiejszego jest sprawny.
Wszystkie eksponaty pochodziły ze zbiorów prezesa oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk. Mieczysława Hucała.
|