Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Mogiła już zadbana

Z wydania internetowego "Gazety Powiatowej" dowiedzieliśmy się, że w na cmentarzu w Woli Kiełpińskiej w gminie Serock jest mogiła żołnierza z 1920 r., o którą nikt nie dba. Decyzja była szybka - postanowiliśmy, że nasz Oddział zaopiekuje się nią. Pierwsza wizyta już jest za nami ponieważ chcieliśmy aby w dniu Wszystkich Świętych nagrobek wyglądał już przyzwoicie.

Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych nasza ekipa pojawiła się na cmentarzu w Woli Kiełpińskiej. Wcześniej przeprowadziliśmy rekonesans aby ustalić zakres prac. W miarę postępu prac mogiła odzyskiwała przyzwoity wygląd. Oczyściliśmy sam nagrobek oraz zadbaliśmy o otoczenie aby nie odbiegało wyglądem od sąsiadujących z nim grobów. Po zakończeniu pierwszego etapu prac widać "gołym" okiem różnicę jaka zaszła w wyglądzie mogiły. Złożyliśmy również wiązankę kwiatów z barwami łączności oraz zapaliliśmy okolicznościowy znicz.

W mogile spoczywa sierżant Kazimierz Kozłowski, który poległ podczas ostrzału rosyjskiej artylerii w dniu 17 sierpnia 1920 roku. Na grobie umieszczono napis:

D.O.M.
K. Kozłowski
sierżant Wojsk Polskich
poległ śmiercią w obronie
Matki Ojczyzny
dn. 17 sierpn. 1920

Będziemy starali się otoczyć to miejsce naszą stałą opieką. Kolejna wizyta robocza zaplanowana jest na wiosnę, podczas której będziemy chcieli jeszcze bardziej poprawić wygląd mogiły. Między innymi będziemy chcieli usunąć ubytki w strukturze, które już istnieją i które powstaną po okresie zimowym.

Napis D.O.M., który znajduje się na nagrobku miał dwojakie znaczenie - Deo Optimo Maximo - Bogu Najlepszemu, Największemu oraz D(omus) O(mnium) M(ortuorum) - dom wszystkich zmarłych.

Design i administracja: Karol Grajczyk