Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


XIX Festiwal Nauki

Po raz pierwszy wzięliśmy udział w Festiwalu Nauki, którego XIX edycja właśnie się zakończyła. W dniach 19 i 20 września około 50 wystawców prezentowało swoje osiągnięcia podczas bardzo interesującej imprezy, której organizatorem jest Pałac w Jabłonnie, a patronatem objęli ją m.in. Prezes Polskiej Akademii Nauk oraz Starosta Powiatu Legionowskiego.

W ogrodach Pałacu swoje stoiska rozwinęły instytucje naukowe, uczelnie wyższe, szkoły, Centrum Naukowe Kopernik i wiele, wiele innych. Wśród nich znalazło się nasze stoisko, za "sąsiada" mieliśmy ambasadę Bułgarii.

Tym razem dysponowaliśmy dwoma namiotami - naszym "firmowym" i drugim, w którym zorganizowaliśmy stanowisko strzeleckie. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich umiejętności przy wykorzystaniu laserowego symulatora strzelań. Tradycyjnie na naszym stoisku znalazł się mini system łączności przewodowej, radiostacje oraz hełmofony wojskowe. Każdy mógł przymierzyć kamizelkę kuloodporną i odzież ochronną. Jako że jest to festiwal nauki więc przygotowaliśmy wystawę jak rozwijała się łączność wojskowa na przestrzeni lat, poczynając od okresu międzywojennego a kończąc "niemalże" na współczesności.

Jak łatwo było przewidzieć wśród setek zwiedzających największym powodzeniem cieszyło się strzelanie z pistoletu oraz nasze gadżety, które znikały w ekspresowym tempie. Dość niespodziewanie bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się również magnetofon drutowy, bo nie każdy chciał uwierzyć, że dźwięk można zapisać na "zwykłym" drucie. Dopiero po praktycznym pokazie pojawiało się wielkie zdziwienie i znikał na twarzy wyraz niedowierzania a pojawiał się zdumienia.

W ciągu dwóch dni trwania festiwalu nasze stoisko odwiedziły setki jak nie tysiące zwiedzających. Najtłoczniej było w sobotę, gdy do ogrodów masowo przybywały wycieczki szkolne. Niedziela była już spokojniejsza, bardziej "rodzinna", ale też nie próżnowaliśmy.

Design i administracja: Karol Grajczyk