Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Piłka nożna w stylu retro

Wczoraj byliśmy na Stadionie Narodowym a dzisiaj gościmy na stadionie im. 10 pułku piechoty w Łowiczu. W ramach "Dni Kresów" zorganizowany został mecz piłkarski pomiędzy reprezentacją Stowarzyszenia Historycznego im. 10 PP a Pogonią Lwów, jedynym polskim zespołem we współczesnej lidze ukraińskiej. Klub mający swoje "korzenie" w latach przedwojennych jako jeden z pierwszych klubów piłkarskich II Rzeczypospolitej. Mecz poprzedził mini turniej piłkarski, w którym wzięła udział reprezentacja naszego Oddziału.

W turnieju oprócz nas wzięło udział 7 reprezentacji, w tym reprezentacje stowarzyszeń rekonstrukcyjnych i grup historycznych oraz 10 Brygady Logistycznej z Opola. Nasza reprezentacja wystąpiła w strojach stylizowanych na wzór przedwojenny, w barwach czarno-chabrowych czyli "łącznościowców". Pomimo gorącej "atmosfery" zaoferowanej nam przez naturę członkowie Oddziału wspierani przez naszych sympatyków grali walecznie i ostatecznie zajęli I miejsce. PUCHAR jest NASZ !!! Na boisku było gorąco nie tylko za sprawą pogody. Rywalizacja rywalizacją ale najważniejsza była zabawa a przy okazji przybliżenie tradycji sportowych w tym sportu wojskowego z okresu II Rzeczypospolitej. Każdorazowo kapitanowie drużyn przeciwnych otrzymali od naszego kapitana reklamówki z kompletem gadżetów związkowych, natomiast wszyscy piłkarze od organizatorów otrzymali medale oraz pamiątkowe gadżety związane z turniejem.

Główną atrakcją był jednak mecz pomiędzy WKS 10PP a Pogonią Lwów. Zawodnicy obu drużyn wystąpili w strojach uszytych na wzór tych z okresu II RP. Mecz rozgrywany był według zasad z tamtego okresu oraz piłką uszytą na wzór przedwojennej. Jak to było w zwyczaju 80 lat temu w trakcie meczu przygrywała orkiestra. Mecz komentował "na żywo" znany komentator sportowy Krzysztof Miklas.

Dziękujemy kolegom ze Stowarzyszenia Historycznego im. 10PP w Łowiczu za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu. Jak widać historia i tradycje to nie tylko sprzęt łączności ale i to co łącznościowcy robili poza czasem służbowym.

Wizyta w Łowiczu była też okazją do zwrócenia repliki telefonu polowego AP-27, którą na prośbę Łowiczan staraliśmy się zbliżyć możliwościami technicznymi z oryginałem. Mamy nadzieję, że nam się to w pełni udało i replika funkcjonalnie niczym nie odbiega od oryginału.

Na naszym profilu na Facebooku oraz na naszej stronie internetowej będzie udostępniony film z dzisiejszego turnieju.http://lowicz24.eu/wiadomosci/l24/7590-zagrali-jak-za-dawnych-lat-video


http://lowicz24.eu/sport/7617-grali-zolnierze-rekonstruktorzy-i-uczniowie
Design i administracja: Karol Grajczyk