Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Święto Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty

W dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy w obchodach Święta Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. Stowarzyszenie powstało w 2008 roku. Jest to grupa ludzi pasjonujących się mundurem oraz historią Łowicza z okresu II Rzeczypospolitej. Chcą przypominać i utrwalać w świadomości wszystkich ludzi pamięć o 10 PP, który w okresie międzywojennym związał swoje losy z Ziemią Łowicką. Szczególny wysiłek kładą w odtworzenie wyposażenia plutonu łączności wchodzącego w skład tej jednostki.

Obchody odbywały się na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu. Szkoła funkcjonuje w budynkach 10 Pułku Piechoty, który stacjonował w tym miejscu w okresie przed II wojną światową. Korytarze zapełniły się formacjami militarnymi z różnych okresów. Przeważały mundury polskie z okresu II RP ale nie zabrakło formacji, które walczyły w okresie II wojny światowej, czyli rosyjskich, niemieckich czy włoskich. byli również żołnierze "współcześni".

Tą różnorodność zapewnił udział w obchodach przedstawicieli kilkunastu Grup Rekonstrukcji Historycznej i Stowarzyszeń Historycznych, nie zabrakło żołnierzy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, przedstawicieli Sztabu Generalnego WP, władz samorządowych, przedstawicieli WKU Skierniewice oraz Centralnej Biblioteki Wojskowej. Obok tak znamienitych gości znalazło się również miejsce dla naszego Oddziału.

Nasze stanowisko po raz pierwszy zorganizowane zostało w barwach łączności - czarno-chabrowych. Na stołach znalazło się miejsce dla mini wystawy telefonów polowych z różnych armii świata, nie zabrakło wśród nich polskiego AP-36 oraz po raz pierwszy prezentowanego telefonu rosyjskiego z okresu II wojny światowej UNA-F-42. Tradycyjnie zaprezentowaliśmy mini wystawę hełmofonów wojskowych oraz masek pgaz. Po raz pierwszy na naszym stoisku znalazła się rzadko spotykana powojenna czeska radiostacja RF 11 wzorowana na niemieckiej "Dorette" z okresu II wojny światowej. Dla porównania konstrukcji zaprezentowaliśmy również pochodzące z naszych zbiorów radiostacje R-126 i TRC-766. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się nasze gadżety które znikały w mgnieniu oka. Po raz pierwszy można było sobie "postrzelać" na laserowym trenażerze strzeleckim, którym od niedawna dysponujemy. Ustawiały się długie kolejki chętnych by oddać kilka strzałów z "kultowego" pistoletu SIG SAUER.

Współpracę ze Stowarzyszeniem rozpoczęliśmy w ubiegłym roku, ale dopiero teraz ją sformalizowaliśmy. W trakcie obchodów prezes O/Zegrze ŚZPZŁ ppłk Mieczysław Hucał oraz prezes SH im. 10PP Piotr Marciniak podpisali oficjalne porozumienie o współpracy. W trakcie obchodów przekazaliśmy Stowarzyszeniu Historycznemu im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu radiostację minionej epoki, pochodzącą ze zbiorów Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Ponadto "zwróciliśmy" replikę łącznicy polowej ŁP-10/28, która dysponowaliśmy przez krótki okres czasu, była m.in. prezentowana podczas tegorocznego Finału WOŚP w Serocku.

Na bazie dotychczasowych doświadczeń mamy nadzieję, że nasza współpraca w dalszym ciągu będzie układać się wzorcowo. Koledzy z Łowicza obiecali nam m.in. to że na imprezach organizowanych przez Nasz Oddział pojawią się w pełnym "rynsztunku" z wyposażeniem plutonu łączności, włącznie z repliką biedki telefonicznej z okresu II RP. Będziemy mieli też okazję przejechać się odbudowywanym właśnie Fiatem 508.

Design i administracja: Karol Grajczyk