Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Amerykański telegraf polowy TG-5-B z okresu II wojny światowej

Czekaliśmy długo, ale się w końcu przesyłka dotarła. W ostatnim dniu tego roku wzbogaciliśmy się o kolejny egzemplarz sprzętu łączności z okresu II wojny światowej. Jest to tym razem amerykański aparat telegraficzny Morse'a używany również przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. W przeciwieństwie do brytyjskiego jest o wiele mniejszy i "zgrabniejszy". Jest to model TG-5-B z roku 1942. Podobnie jak brytyjski służył do nawiązania łączności telegraficznej w warunkach polowych. Był samodzielnym urządzeniem przeznaczonym dla pododdziałów piechoty i innych formacji nie dysponujących rozbudowanymi systemami łączności telegraficznej.

Prawdopodobnie jest jedyny lub jeden z bardzo nielicznych egzemplarzy znajdujących się w Polsce. Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie podczas 23 Finału WOŚP w Serocku.

Przy okazji informujemy, że dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza zaprezentujemy tam również działającą replikę łącznicy polowej ŁP-10 z wzór 1928. Replikę tak dobrze wykonaną, że wielu mogło by wziąć ją za oryginał.Design i administracja: Karol Grajczyk