Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Święto Kościuszkowców

Na zaproszenie Prezesa Koła nr 68 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wzięliśmy udział w obchodach święta 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki. Dywizji, której sztab przez dziesiątki lat stacjonował w Legionowie. Główna część obchodów odbyła się w parku miejskim im. Kościuszkowców na osiedlu Piaski. Park funkcjonuje od sierpnia 2010 roku, w październiku tego roku odbyły się na jego terenie pierwsze obchody z okazji święta Kościuszkowców.

1 Dywizja Zmechanizowana swój bezpośredni rodowód wywodzi z 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, która rozpoczęła swój szlak bojowy bitwą pod Lenino (12-13 października 1943), a zakończyła w Berlinie 8 maja 1945. Dywizja powstała w 1955 roku. W latach 1955-1998 podporządkowana była dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W połowie lat 90. pułki zmechanizowane dywizji przeformowano w brygady. W roku 2001 dywizję podporządkowano dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego oraz włączono w jej skład 3 Brygadę Zmechanizowaną i 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich. W 2004 dywizję podporządkowano bezpośrednio Dowództwu Wojsk Lądowych. Została rozformowana 1 września 2011 roku.

Żołnierze dowództwa, sztabu oraz 1 Warszawskiej Brygady Pancernej jako jedyni w Wojsku Polskim nosili na rogatywkach żółte otoki. Złocisty otok na czapce to symboliczny związek z elementami umundurowania żołnierzy czasów insurekcji kościuszkowskiej, legionów polskich we Włoszech, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego w latach 1815-1831.

Tegoroczne obchody zainaugurowała msza święta w intencji żołnierzy byłej 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. Następnie uczestnicy obchodów przemieścili się do "Parku Kościuszkowców" na osiedlu Piaski gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, podczas której delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową. W skład naszej delegacji weszli: prezes Oddziału Mieczysław Hucał, członek Zarządu Justyna Sadurek, koleżanka Agata Purzycka oraz kolega Witold Korneszczuk. Na zakończenie nie zabrakło również żołnierskiego poczęstunku.
Design i administracja: Karol Grajczyk