Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


VII Wrześniowy Rajd Pamięci

W dniu dzisiejszym na zaproszenie władz Miasta i Gminy Serock oraz Stowarzyszenia "Nasze Zegrze" zostaliśmy współorganizatorem VII Wrześniowego Rajdu Pamięci. Rajd pieszy miał na celu propagowanie wiedzy historyczno-krajoznawczej dotyczącej terenu miasta i gminy Serock oraz zdrowego stylu życia. Wydarzenia historyczne związane były między innymi z osobą mjr. Księcia Konstantego Michała Radziwiłła.

Książę Konstanty Mikołaj Radziwiłł, ostatni właściciel dóbr zegrzyńskich, jest postacią legendarną. W trakcie II wojny światowej brał czynny udział w kampanii wrześniowej, a od roku 1941 był członkiem Związku Walki Zbrojnej i należał do I Rejonu Legionowo w VII Obwodzie "Obroża" Okręgu Warszawskiego. W połowie sierpnia 1944 oddział Radziwiłła rozproszył w wyniku akcji przeprowadzonej przez Niemców przeciw partyzantom. Por. Konstanty Radziwiłł został aresztowany w dniu 19.08.1944r. Z relacji mieszkańców okolicznych wsi wynika, iż zgłosił się sam do Niemców, żądając uwolnienia współtowarzyszy. Katowany przez oprawców, obwożony samochodem po okolicy i pokazywany mieszkańcom został zamordowany na terenie koszar w Zegrzu w dniu 14.09.1944 r. W maju 1969 r., 25 lat po śmierci, w trakcie przebudowy strzelnicy na terenie koszar Oficerskiej Szkoły Łączności w Zegrzu odkryto ludzki szkielet. Był on wrzucony do wąskiego dołu, a ręce i nogi miał spętane drutem kolczastym. Uwagę podchorążych zwrócił relikwiarz oraz trzy przestrzeliny w czaszce. Powiadomiono Polski Czerwony Krzyż, którego komisja po zbadaniu szkieletu oraz na podstawie znalezionego relikwiarza ustaliła, że są to szczątki Konstantego Mikołaja Radziwiłła. Pogrzeb odbył się na cmentarzu w Serocku. W ubiegłym roku Minister Obrony Narodowej swoją decyzją pośmiertnie awansował por. Konstantego Mikołaja Radziwiłła na stopień majora.

Naszym zadaniem było przygotowanie i zabezpieczenie trasy nr 1 Rajdu z Zegrza do Serocka. Trasa o długości około 8 kilometrów biegła malowniczym brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego. Na trasie zorganizowane zostały 2 punkty kontrolne, na których 3-osobowe drużyny mogły m.in. sprawdzić swoją wiedzę na temat historii regionu. Nasza trasa przeznaczona była dla drużyn wywodzących się ze służb mundurowych i seniorów. Na mecie czekały na uczestników Rajdu kiełbaski z grilla i oczywiście dyplomy i puchary. Rajd w kategorii służb mundurowych wygrała II drużyna Batalionu zabezpieczenie CSŁiI. Wszyscy uczestnicy Rajdu Pamięci otrzymali okolicznościowe "smycze" Oddziału Zegrze ŚZPŻŁ. Puchary wręczał Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki.

Na zakończenie VII Wrześniowego Rajdu Pamięci władze Miasta i Gminy Serock oraz przedstawiciele organizatorów i zawodników zapalili znicze na grobie mjr Konstantego Radziwiłła. Delegacja naszego Oddziału złożyła okolicznościową wiązankę kwiatów.


Design i administracja: Karol Grajczyk