Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Wystawa nabiera "kształtów"

W dniu dzisiejszym odbyło się robocze spotkanie z przedstawicielami Muzeum Historycznego w sprawie organizacji wystawy z okazji 95 lecia szkolenia kadr łączności w Zegrzu. Współorganizatorami wystawy są Muzeum Historyczne w Legionowie, CSŁiI oraz Oddział Zegrze ŚZPŻŁ. Wystawa zorganizowana zostanie w nowo wybudowanym pawilonie Muzeum Historycznego przy ulicy A. Mickiewicza w Legionowie.

Tematem spotkania były robocze ustalenia dotyczące kolejnego etapu przygotowań do wystawy oraz prezentacja dotychczas zgromadzonych eksponatów na wystawę. Z racji możliwości "lwia" część eksponatów będzie pochodziła z zasobów CSŁiI ale nie zabraknie również eksponatów udostępnionych przez członków Oddziału Zegrze ŚZPŻŁ, których część została dzisiaj zaprezentowana. Czynione są też starania o pozyskanie eksponatów z innych muzeów. Zdecydowaną większość eksponatów na wystawie stanowić będzie sprzęt łączności ale nie zabraknie też innych elementów związanych tematycznie z zegrzyńskim ośrodkiem szkolenia. Będą to między innymi zdjęcia, dokumenty, odznaki i medale.

Szczególnie duże zainteresowanie zwiedzających powinny wzbudzić najstarsze eksponaty pochodzące z okresu międzywojennego. Znajdą się tam między innymi lampy łączności, telefony polowe takie jak AP-30 czy AP-36. Dzięki uprzejmości pani Dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu będziemy mogli obejrzeć przedwojenną radiostację N2 oraz "kultowy" sprzęt szkoleniowy zegrzyńskiego ośrodka okresu międzywojennego - aparat telegraficzny Hughes'a popularnie nazywany "Juzem". Czynione są starania o wypożyczenie wielu innych eksponatów z różnych muzeów, w tym z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Otwarcie wystawy jest planowane na początek września. Wystawa będzie dostępna przez okres około dwóch miesięcy. Więcej szczegółów na temat wystawy będziemy starali podawać na bieżąco w miarę postępów przygotowań do niej.


Design i administracja: Karol Grajczyk