Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Ponownie w Wyszkowie

Po raz kolejny zawitaliśmy do Wyszkowa. Na zaproszenie Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie braliśmy udział w IV Wiosennych Spotkaniach z Wojskiem. Celem wyszkowskich spotkań jest "szeroko pojęta" promocja wojska, zarówno służby w NSR jak i zawodowej służby wojskowej. Kolejny raz mieliśmy w tym swój udział.

Tym razem prezentowaliśmy się na "samodzielnym" stanowisku znajdującym się wewnątrz Hali Sportowej WOSiR-u. Na naszym stanowisku znalazło się miejsce dla wybranych egzemplarzy z kolekcji "Wojskowych telefonów polowych z całego świata". Perełką był polski telefon polowy sprzed II wojny światowej AP-30. Dla chętnych "rozwinęliśmy" mini system polowej łączności przewodowej, w skład którego wchodziła łącznica polowa ŁP-10 oraz kilka telefonów polowych "reprezentujących" różne armie świata. Zwiedzający mogli praktycznie sprawdzić jak to jest być operatorem łącznicy polowej oraz przekonać się, że telefony polowe z różnych stron świata mogą ze sobą współpracować bez większych problemów w ramach jednego systemu łączności przewodowej. Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy też sprzęt wojskowej łączności radiowej. Obecnie dysponujemy radiostacjami R-126 oraz francuskimi TRC-766. Zwłaszcza te drugie budziły spore zainteresowanie. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasze zasoby w zakresie sprzętu łączności radiowej zostaną powiększone. Wszystkie prezentowane środki łączności są własnością członków Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Na naszym punkcie znalazło się też miejsce na pokaz mini kolekcji masek przeciwgazowych pochodzących z różnych armii świata a udostępnioną nam przez sympatyka naszego Oddziału. Nawet się nie spodziewaliśmy że będziemy tacy popularni. Praktycznie cały czas nasze stanowisko było oblegane przez odwiedzających. Telefony dzwoniły bez przerwy a gadżety znikały w mgnieniu oka. Nasza "ekipa" nie miała chwili odpoczynku. Prezes Oddziału ppłk Mieczysław Hucał otrzymał z rąk Burmistrza Wyszkowa pamiątkową statuetkę jako podziękowanie za udział Naszego Oddziału w imprezie.

Wizyta w Wyszkowie była drugim /po 22 finale WOŚP/ naszym wyjazdem w "teren" w tym roku. Sądzimy że wraz ze wzrostem temperatur tych wyjazdów będzie coraz więcej. Ponieważ z pewnych względów musieliśmy się szybko "usamodzielnić" to w chwili obecnej jesteśmy już gotowi do samodzielnej organizacji lub współorganizacji przedsięwzięć i imprez mających na celu prezentowanie społeczności lokalnej szeroko pojętych podstaw łączności wojskowej, propagowanie wiedzy obronnej oraz popularyzacji wojska i służby wojskowej w środowisku cywilnym.


Design i administracja: Karol Grajczyk