Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Nasza kolekcja wojskowych telefonów polowych

Nawet nie wiadomo kiedy nasza kolekcja wojskowych telefonów polowych "rozrosła" się do 30 "przedstawicieli" z armii całego świata. Kilkanaście najciekawszych modeli prezentujemy na zdjęciach.

Fragmenty kolekcji są prezentowane podczas imprez środowiskowych, w których bierzemy udział. Wystawialiśmy już m.in. podczas obchodów Święta Niepodległości w Serocku oraz podczas 22 finału WOŚP w Zegrzu.

Do największych "perełek" naszej kolekcji zaliczamy dwa polskie telefony polowe z okresu II RP, a mianowicie AP-30 (zmodyfikowana wersja telefonu AP-27) oraz AP-36. Oba są w idealnym stanie jak na swój wiek, co jest rzadkością, zwłaszcza w przypadku modelu AP-36. W naszej kolekcji oprócz telefonów polskich, są m.in. niemieckie, brytyjskie, amerykańskie, szwajcarskie. Rozpiętość "wiekowa" sięga lat 30-tych ubiegłego wieku światowej a kończy się współcześnie. Z kilkoma modelami posiadanych telefonów mieli do czynienia żołnierze PSZ na Zachodzie podczas II wojny światowej.

Stale poszukujemy kolejnych ciekawych egzemplarzy do naszej kolekcji, w szczególności tych które "służyły" w polskiej armii jak np. telefony: UNA, TAJ-43 / w drewnianej obudowie/, TAP-77, AP-92. Poszukujemy też telefonów z okresu WW I, które bardzo trudno pozyskać, głównie ze względu na upływ czasu.

Najprawdopodobniej następny pokaz "fragmentu" zbiorów odbędzie podczas Wiosennych Spotkań z Wojskiem w Wyszkowie. Zapraszamy !

AP-30 AP-36 AWZ 1932 EE-8 FF-33 MK-II MK-V SFT-800A   TA-1 wz.35

Design i administracja: Karol Grajczyk