Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Po raz kolejny graliśmy z "Orkiestrą" !!!

W dniu dzisiejszym członkowie Naszego Oddziału wzięli czynny udział w XXII finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ubiegłym roku "graliśmy" tylko w Jadwisinie. Teraz "poszliśmy na całość", byliśmy obecni jednocześnie w czterech miejscach - ponownie w szkole podstawowej w Jadwisinie, Zespole Szkół w Zegrzu, Zespole Szkolno-Przedszkolnym na ul. Jana Pawła w Legionowie oraz Przedszkolu Miejskim nr 12 również w Legionowie.

Taka liczba punktów wymagała od nas "mobilizacji" zarówno ludzi jak i środków. Jednak na członków Oddziału Zegrze zawsze można liczyć. Jak zawsze chętnie zgłaszali się do zabezpieczenia przedsięwzięcia tym samym rezygnując z wolnego weekendu. Chętnych było więcej niż ilość, którą zakładaliśmy jako niezbędną dla prawidłowej organizacji punktów Oddziału w tych czterech lokalizacjach.

Staraliśmy się aby we wszystkich punktach gdzie "graliśmy" nasze stanowiska wyglądały podobnie, żeby nikt nie czuł sie pokrzywdzony. Dlatego też oceniając nasze możliwości przyjęliśmy tylko cztery zaproszenia, choć otrzymaliśmy ich nieco więcej. Wszędzie były stanowiska z gadżetami na których znalazły się drobiazgi związane z Oddziałem Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, na każdym ze stanowisk wszyscy mogli obejrzeć "fanty" przeznaczone do licytacji, które też były podobne we wszystkich czterech lokalizacjach. Oprócz promocji było też nieco "wojska i łączności". W miarę naszych własnych możliwości zaprezentowaliśmy wyposażenie współczesnego żołnierza. Były hełmy, maski przeciwgazowe, kamizelki kuloodporne, atrapy broni krótkiej i długiej /przeznaczone do szkolenia z walki wręcz/. Prócz wyposażenia ogólnowojskowego zaprezentowaliśmy też mini system wojskowej łączności przewodowej. Były łącznice i telefony polowe. Przy okazji można było sie przekonać, że nieważne jest czy telefon polowy jest produkcji polskiej, rosyjskiej, francuskiej czy angielskiej, czy liczy kilka czy kilkadziesiąt lat - wszystkie współpracowały ze sobą bez "zgrzytów". Większość telefonów pochodziła ze zbiorów Prezesa Oddziału Zegrze.

Były też dodatkowe atrakcje. W Zegrzu była to mini wystawa telefonów polowych z całego świata. Najstarsze pochodziły z okresu sprzed II wojny światowej. Telefony pochodziły z większej kolekcji Prezesa Oddziału ppłk. Mieczysława Hucała. W Jadwisinie zorganizowaliśmy wystawę masek przeciwgazowych świata. Na czas "Orkiestry" swoje zbiory udostępnił jeden z sympatyków naszego Oddziału.

Dzięki "świeżo" podpisanej umowie o współpracy pomiędzy Światowym Związkiem Polskich Żołnierzy Łączności a 4 Rejonem Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych w Warszawie otrzymaliśmy znaczące wsparcie przy organizacji naszych stanowisk w Zegrzu i Jadwisinie. Warto wspomnieć że jeden z żołnierzy 4 RWT SP jest członkiem naszego Oddziału.

Zgodnie z daną obietnicą organizatorom we wszystkich lokalizacjach licytacje naszych gadżetów prowadził Prezes Oddziału Zegrze ppłk Mieczysław Hucał. Było to dość karkołomne zadanie ze względu na odległości i zbliżone "planowane" godziny licytacji. Nasze gadżety cieszyły sie dużą popularnością co przełożyło się na uzyskiwane kwoty z licytacji. We wszystkich lokalizacjach do licytacji przeznaczyliśmy sześć zestawów gadżetów. Dodatkowo w Zegrzu licytowany był zestaw publikacji, których autorem jest wiceprezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ppłk Mirosław Pakuła. Natomiast w Jadwisinie "Coin" VII Zmiany ISAF w Afganistanie, przekazany w odruchu serca przez jednego z członków naszego Oddziału a biorących udział w zabezpieczeniu naszego stoiska właśnie w tej miejscowości.

Warto zaznaczyć że aktywny udział w licytacjach naszych gadżetów wzięli nasi samorządowcy. W Legionowie licytowali Starosta Powiatu Legionowskiego Jan Grabiec i Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny natomiast w Jadwisinie Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock Józef Zając.

Mamy nadzieję że sprostaliśmy wyzwaniu którego się podjęliśmy, że dzięki naszemu udziałowi wzrosła suma uzbieranych "złotówek" na tak szczytny cel jakim jest pomoc dwóm "skrajnym" grupom naszego społeczeństwa - najmłodszego i najstarszego. Dla nas jest to też nowe doświadczenie, po raz pierwszy działaliśmy w czterech miejscach jednocześnie, w zabezpieczeniu przedsięwzięcia wzięło udział 24 członków naszego Oddziału. Był to jak na razie nasz najbardziej liczny udział w imprezie organizowanej na rzecz społeczności lokalnej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego udziału w 22 finale WOŚP. Na stronie internetowej Oddziału będzie dostępny również film z tej imprezy.
Design i administracja: Karol Grajczyk