Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Prace zakończone !!!

Dzisiaj po kilku miesiącach pracy można by powiedzieć "Prezesie meldujemy wykonanie zadania". Zakończyliśmy właśnie katalogowanie zbiorów archiwum Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Ostatnie "papierki" i fotografie znalazły "swoje" miejsce w odpowiedniej kopercie lub pudełku. Teraz "pałeczkę" przejęły pracownice biblioteki Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Minęło dziewięć miesięcy żmudnej i monotonnej "dłubaniny". Kiedy po raz pierwszy weszliśmy do pomieszczenia nikt tak naprawdę nie zdawał sobie sprawy ile czeka nas pracy. Trzeba otwarcie powiedzieć, że było co robić: setki książek, czasopism, zdjęć czekały na skatalogowanie. Każde zdjęcie, każdą kartkę trzeba było wziąć w ręce, obejrzeć i zakwalifikować do odpowiedniego przedziału czasowego a następnie "wklepać" jeszcze podstawowe informacje o tym do komputera.

Kiedy na pewnym etapie prac odwiedził nas Prezes Związku gen.bryg. Edmund Smakulski też zastanawiał się przez moment czy damy radę widząc sterty materiału do przerobienia. Dzisiaj możemy sobie powiedzieć że było warto. Archiwum zawiera prawdziwe skarby, nie tylko dla łącznościowców ale i dla historyków a nawet zwykłych "zjadaczy chleba". Niektóre, wybrane materiały były prezentowane na naszej stronie internetowej i na Facebooku. Setki dokumentów i zdjęć czekają na nowe "życie" już w bibliotece Centrum, gdzie będzie zostaną udostępnione.

To ogromne a zarazem priorytetowe zadanie zostało wykonane dzięki żmudnej, monotonnej i systematycznej pracy pięciu Naszych Koleżanek, które przez kilka miesięcy poświęcały każdą wolną chwilę na przesiadywanie w pomieszczeniu archiwum i dzięki temu krok po kroku prace posuwały się do szczęśliwego końca. Jak same się przyznały też miewały chwile zwątpienia czy się uda, zwłaszcza na początku prac gdy pomimo wielu godzin spędzonych w archiwum wydawało się że "nic nie ubywa". Nie będę tu wyliczać ile swojego czasu każda z nich poświęciła, ważne jest to że dzięki Nim prace dobiegły końca i to przed terminem. Prezesowi Smakulskiemu obiecywaliśmy, że postaramy się zrobić to do końca roku. Słowa dotrzymaliśmy dzięki: Wioletcie Pietrzak, Agacie Purzyckiej, Justynie Sadurek, Anecie Szczygieł i Monice Szymczyk /wymienione w kolejności alfabetycznej/.

Obecnie pracownice biblioteki Centrum muszą wykonać swoją część pracy aby zbiory mogły zostać udostępnione. Prace te też potrwają jakiś czas, my w miarę potrzeby, swoich umiejętności i możliwości służymy pomocą by ten czas skrócić do minimum.

Formalnie przekazanie zbiorów zakończy podpisanie aktu darowizny pomiędzy Prezesem Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności a Komendantem Centrum Szkolenia łączności i Informatyki.

W galerii zdjęć staramy się pokazać jak przebiegały prace związane z archiwizacją zbiorów.

Prezes Oddziału Zegrze
Mieczysław Hucał
Design i administracja: Karol Grajczyk