Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Święto Niepodległości 2013

W dniach 10 i 11 listopada członkowie naszego Oddziału brali czynny udział w obchodach Święta Niepodległości. 10 listopada w Serocku i 11-go w Legionowie. Tak się złożyło że udział w uroczystościach w Serocku to była nasza pierwsza wizyta w tym pięknym miasteczku.

Obchody w Serocku rozpoczęły się mszą świętą a następnie na rynku miejskim odbyła się część oficjalna uroczystości w których wzięła udział kompania honorowa wystawiona przez batalion zabezpieczenia Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. W tym roku dodatkową atrakcją obchodów było "miasteczko wojskowe" zorganizowane przez CSŁiI w którym i my mieliśmy swój udział. Obok stanowiska promocyjnego CSŁiI stanął nasz namiot z gadżetami promującymi i informującymi o Światowym Związku Polskich Żołnierzy Łączności a w szczególności o Naszym Oddziale. Oprócz gadżetów zorganizowaliśmy mini wystawę wojskowych telefonów polowych pod nazwą" Wojskowy telefon polowy na przestrzeni lat". Zaprezentowane zostały telefony z różnych armii i epok. Poczynając od telefonu armii niemieckiej FF 33 z roku 1937 a kończąc na Polskim telefonie polowym AP-82. Ozdobą wystawy był polski, przedwojenny telefon polowy AP-36 z roku 1939, który zachował się niemal w idealnym stanie. Właścicielem kolekcji telefonów, której wybrane egzemplarze były prezentowane na serockim rynku jest prezes Oddziału ppłk Mieczysław Hucał . Zainteresowani mogli również praktycznie zapoznać się z budową i obsługą polowej linii telefonicznej przy wykorzystaniu "współczesnych" telefonów polowych typu AP-82. Tradycyjnie największe zainteresowanie wśród najmłodszego pokolenia wzbudziły gadżety i możliwość skorzystania z "wojskowej łączności telefonicznej" a wśród starszych zainteresowaniem cieszyły się telefony polowe z różnych epok a zwłaszcza wspomniany już wcześniej AP-36. Warto nadmienić, że po raz pierwszy "publicznie" została zaprezentowana "polowa siedziba" naszego Oddziału.

11 listopada, w dniu 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę braliśmy udział w oficjalnych uroczystościach w Legionowie, które odbywały się pod pomnikiem Polski Walczącej na rondzie AK. W trakcie uroczystości delegacja Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności złożyła okolicznościową wiązankę kwiatów upamiętniającą tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.Design i administracja: Karol Grajczyk