Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Siedziba Związku otwarta ...

13 września tradycyjnie obchodzone jest w Zegrzu Święto Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Jak zwykle oprawa była imponująca, zwłaszcza że po raz pierwszy w historii Zegrza uroczystości zakończyła defilada pojazdów batalionu zabezpieczenia. Przed licznie zebranymi gośćmi przejechało 18 pojazdów prezentując zarówno najnowszy sprzęt łączności cyfrowej jak i wyposażenie zazwyczaj "niewidocznej" kompanii logistycznej, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie Centrum.

Tegoroczne święto miało również kilka akcentów związanych ze Światowym Związkiem Polskich Żołnierzy Łączności. Oddział Zegrze zorganizował stanowisko informacyjne, które cieszyło się dużym zainteresowaniem przybyłych na obchody Święta CSŁiI. Zwłaszcza dzieci i młodzież "okupowała" stanowisko na którym było dostępnych wiele gadżetów związanych z Oddziałem Zegrze, w tym tradycyjne smycze, breloki i długopisy. Również informatory o Związku i Oddziale znikały ze stolików w zadziwiającym tempie.

Drugim akcentem było wyróżnienie przez Dowódcę Wojsk Lądowych Prezesa Oddziału Zegrze ppłk. Mieczysława Hucała Honorową Odznaką "Zasłużony Żołnierz Wojsk Lądowych".

Jednak najważniejszym punktem programu było dla nas było otwarcie siedziby Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności w "kolebce łącznościowców", które było jednym z oficjalnych elementów obchodów Święta CSŁiI. Już od kilku miesięcy trwały starania o pozyskanie pomieszczenia na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Dzięki wielkiej przychylności Komendanta Centrum płk. Ireneusza Fury oraz zgodzie Dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniewa Głowienki marzenia stały się rzeczywistością. Otwarcia dokonał Prezes Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności gen. bryg. Edmund Smakulski, któremu towarzyszyli gospodarz obiektu Komendant CSŁiI płk dypl. Ireneusz Fura oraz Prezes Oddziału Zegrze ppłk Mieczysław Hucał. W otwarciu wzięło udział grono znamienitych gości, wśród nich generałowie Witold Cieślewski i Mirosław Siedlecki oraz Szef Zarządu Dowodzenia i Łączności Dowództwa Wojsk Lądowych płk Karol Gulbas. Siedziba Związku zlokalizowana jest w reprezentacyjnym miejscu Bloku Szkolnego CSŁiI. Generał Smakulski podziękował wszystkim za przychylność i życzliwość w stosunku do naszych starań i wyraził nadzieję, że to miejsce zostanie naszą siedzibą przez wiele kolejnych lat. Okolicznościowego wpisu do kroniki Oddziału Zegrze Szef Zarządu Dowodzenia i Łączności płk Karol Gulbas. Następnie ppłk Hucał zaprezentował wybrane eksponaty z bogatej kolekcji, w tym polskie i niemiecką lampy łączności z lat trzydziestych oraz telefony polowe "biorące udział" w II wojnie światowej: polski AP-36, niemiecki FF33, amerykańskie EE-8B i brytyjski MK II oraz TA-1 z okresu wojny wietnamskiej. Zaprezentowane zostały też wykonane przez nas repliki tarcz sygnalizacyjnych łączności z okresu II RP. Na koniec wręczone zostały zaproszonym gościom płyty DVD z filmami poświęconymi ŚZPŻŁ oraz prezentującymi łącznościowców oraz ich sprzęt na przestrzeni lat.


Design i administracja: Karol Grajczyk