Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


"Czym skorupka za młodu ... "

Po raz kolejny zawitaliśmy do Jadwisina. Tym razem zostaliśmy zaproszeni do współorganizacji Dnia Dziecka, którego tematyką przewodnią miało być wojsko. Nie mogliśmy odmówić, zwłaszcza ze mamy bardzo pozytywne wrażenia z ostatniej wizyty w tym miejscu. Drugim argumentem była możliwość bliskiego kontaktu z najmłodszym pokoleniem, pokazanie im wojska a w szczególności łącznościowców z bliska. Jest to najlepszy okres aby rozpocząć pozyskiwanie przyszłych łącznościowców i ich sympatyków. W myśl przysłowia "czym skorupka za młodu nasiąknie - tym na starość trąci ... ". Może z tą starością to nie tak dosłownie, ale w tym przypadku mamy na myśli "dorosłość" oczywiście ... Szkoda tylko, że nie wszyscy są w stanie to zrozumieć ...

Ponieważ nasz Oddział był współorganizatorem części wojskowej Dnia Dziecka razem z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki /którego żołnierzami jest "lwia" część Oddziału/ więc byliśmy w stanie przygotować wiele atrakcji dla najmłodszych i ich rodziców. Już od sobotniego ranka zabraliśmy się do przygotowań. Sam przejazd pojazdów wojskowych przez tą małą miejscowość wzbudził duże zainteresowanie. Do przygotowania był pokaz sprzętu łączności w tym wybranych elementów do działań praktycznych. Ponadto zorganizowaliśmy "namiastkę" Check Point'u , gdzie ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych zrezygnowaliśmy z najbardziej niebezpiecznych elementów. Najmłodsi mogli "przymierzyć" maski przeciwgazowe i odzież ochronną typu OP-1 czy FOO, sprawdzić się z umiejętności udzielania pierwszej pomocy przy wykorzystaniu fantomu oraz potrenować umiejętności strzeleckie na laserowych symulatorach strzelań typu "Czantoria". Oczywiście nie mogło zabraknąć tradycyjnej grochówki z kuchni polowej i stoiska promocyjnego z dużą ilością gadżetów, które u najmłodszych cieszą się nieustającym zainteresowaniem. Po raz pierwszy do "publicznego" obiegu trafiła płyta DVD z filmem informacyjnym o Oddziale Zegrze oraz zawierające inne ciekawe informacje związane z łącznościowcami "wczoraj i dziś". .

W trakcie imprezy zainteresowanie naszymi propozycjami przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Poza sprzętem łączności tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się symulatory strzelań, z których korzystali nie tylko najmłodsi ale i ich rodzice.

Był to pracowicie spędzony czas poświęcony na szczytny cel a zarazem kontynuacja popularyzacji tematyki związanej z Oddziałem Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności oraz wojska i wojskowej łączności w cywilnym środowisku lokalnym.

Design i administracja: Karol Grajczyk