Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !Nowa pozycja wydawnicza

W ramach obchodów 100. lecia szkolenia kadr łączności w Zegrzu ukazała sie książka "Ośrodek szkolenia żołnierzy łączności w Zegrzu 1919 - 2019". Opisana w niej została historia zegrzyńskiego ośrodka poprzez zaprezentowanie wszystkich szkół jakie tutaj funkcjonowały przez te 100 lat. Zaprezentowane zostały również zmiany zachodzące w infrastrukturze oraz zmiany zachodzące w sprzęcie łączności od chwili powstania ośrodka aż do dnia dzisiejszego. Autorami są Koledzy Mieczysław Hucał i Mirosław Pakuła. Książka została wydana przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.     

    Polskie Termopile

Na zaproszenie wójta gminy Wizna 7 września wzięliśmy udział w pikniku militarnym z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nie wszyscy wiedzą, że bitwa która rozegrała się w dniach 7 - 10 września 1939 roku w rejonie Wizny jest określana jako Polskie Termopile.    

    

    Łączność w kampanii 1939...

Integralną częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Serocku była prezentacja-jednodniowa wystawa sprzętu łączności wojskowej z okresu kampanii 1939. Prezentacja zlokalizowana była w holu serockiego ratusza. Można było obejrzeć sprzęt łączności radiowej, przewodowej oraz inne ciekawe elementy łączności dzisiaj już nie spotykane w armii. Kilkadziesiąt egzemplarzy sprzętu prezentowało zarówno wyposażenie armii polskiej jak i wroga. Ze względu na bliskość rocznicy wybuchu powstania Warszawskiego kilka eksponatów reprezentowało ten okres. Wszystkie eksponaty pochodziły ze zbiorów prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności Mieczysława Hucała.    

    80 lat później...

1 września w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczestniczyliśmy w obchodach w Serocku. Po apelu poległych i salwie honorowej delegacje składały wiązanki kwiatów. Nasz oddział reprezentowali Katarzyna Suska, Mirosław Pakuła i Mirosław Posłuszny. W międzyczasie nasza Koleżanka wręczała uczestnikom obchodów okolicznościowe kartki pocztowe wydane przez nasz oddział.    

    

    Wojska łączności na przełomie wieków

Właśnie ukazała się kolejna pozycja wydawnicza Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Jest nią książka Kolegi Jana Kowalskiego pt. "Polskie Wojska Łączności na przełomie XX i XXI wieku". Na ponad 300 stronach autor przedstawia koleje jednostek łączności, zarówno tych które przetrwały okres zmian na przełomie wieków jak i tych które przeszły do historii. Jest to wznowienie książki i przedstawione są tutaj tylko jednostki i instytucje które funkcjonowały w tamtym okresie. Autor we wstępie do niniejszego wydania jedynie sygnalizuje to co działo się później.    

    Ponownie w Bielanach

Po ponad roku, w słoneczną sobotę 24 sierpnia ponownie wybraliśmy się do Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach - Wąsach. Tak jak się spodziewaliśmy zaszły duże zmiany. Przybyło sprzętu łączności, uruchomione zostały nowe wystawy tematyczne. Ale zdjęcia wszystkiego nie pokażą, trzeba tam koniecznie zajechać.

    

    O nich również pamiętamy...

14 sierpnia, w przeddzień święta Wojska Polskiego tradycyjnie już odwiedziliśmy mogiły żołnierzy z roku 1920 oraz naszych Kolegów, którzy odeszli na wieczną wartę. Znicze zapłonęły na cmentarzach w Wąsewie, Legionowie, Serocku, Nieporęcie i Woli Kępińskiej.

Cześć ich Pamięci !!!

    

    Pamiętamy...

W dniu 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego delegacja naszego oddziału uczestniczyła w obchodach, które odbyły się pod tablicą pamięci na serockim rynku. W trakcie uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Nasz oddział reprezentowali Berta Olszewska, Mirosław Posłuszny i Mieczysław Hucał. Obchody zakończył spektakl muzyczny "Sierpniowa Ballada". W międzyczasie poczęstunek kawą zbożową i sucharami abyśmy poczuli jak odżywiali się powstańcy.

    

    Wyjątkowe wyróżnienie

W dniu 4 lipca z rąk proboszcza wojskowej parafii w Zegrzu ks. kpt. Krzysztofa Ziobry nasi koledzy prezes Oddziału Zegrze a zarazem prezes Zarządu Głównego ppłk Mieczysław Hucał oraz wiceprezes oddziału i jednocześnie sekretarz Zarządu Głównego mjr Emil Suska odebrali przyznane przez biskupa płowego gen. bryg. Józefa Guzdka medale z okazji 100. rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego. Gospodarzem uroczystości był mjr Wojciech Pochmara.

    

    Umocnienie Duże zdobyte po raz drugi

W dniu 15 czerwca Zarząd Oddziału Zegrze zorganizował zwiedzanie największej atrakcji historycznej Zegrza czyli Umocnienia Dużego, nazywanego też Fortem Dużym, a leżącym przy drodze krajowej 61. W zwiedzaniu wzięli udział członkowie oddziału oraz nasi sympatycy, wśród których znalazł się Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Artur Borkowski. Przewodnikiem był nasz Kolega, historyk dr Mirosław Pakuła.    

    

    

Z wizytą w WB Electronics

Dzięki uprzejmości kierownictwa firmy grupa członków Oddziału Zegrze ŚZPŻŁ gościła dzisiaj w Ożarowie Mazowieckim zwiedzając WB Electronics. Kiedyś mały zakład produkujący system kierowania ogniem TOPAZ i system łączności wewnętrznej FONET. Obecnie firma przewodzi potężnej GRUPIE WB, w skład której wchodzi kilkanaście różnych firm takich jak m.in. Radmor czy Flytronic.....    

    Noc Muzeów A. D. 2019

Po raz kolejny wzięliśmy udział w Nocy Muzeów i po raz kolejny było to w filii Piaski Muzeum Historycznego w Legionowie. Nasze stoisko zlokalizowane było tuz przy wejściu do budynku muzeum. Tradycyjnie główną atrakcją było bezpieczne strzelanie przy wykorzystaniu laserowego symulatora strzelań.     

    

    

    

    


Awansowany na stopień pułkownika

Na wniosek prezesa Zarządu Głównego (poprzedniej kadencji) gen. bryg. Edmunda Smakulskiego Minister Obrony Narodowej awansował naszego Kolegę z oddziału Warszawa ppłk. Mariana Turka na stopień pułkownika. Uroczystość wręczenia aktu mianowania odbyła się w dniu 9 maja w Wojskowej Komendzie Uzupełnień Warszawa Śródmieście. Awans jest aktem uznania za aktywną działalność w szeregach Związku m. in. na rzecz upamiętniania i upowszechniania historii wojskowej łączności oraz historii oręża polskiego. Gratulujemy.Łączność w Powstaniu Warszawskim

Tegoroczny sezon poszukiwań sprzętu łączności wojskowej w polskich muzeach rozpoczęty. Na pierwszy ogień poszło Muzeum Powstania Warszawskiego i duże pozytywne zaskoczenie. Bardzo mocno wyeksponowane zostało znaczenie łączności w procesie dowodzenia i prowadzenia walki.    

    

    

    

    Spotkanie z Magnuskim

W dniu 7 kwietnia na prośbę członków Koła Naukowego "11 ciekawych" działającego przy szkole podstawowej nr 2 w Piastowie zorganizowaliśmy warsztaty poświęcone polskiemu inżynierowi Henrykowi Magnuskiemu. Członkowie Koła biorą udział w programie edukacyjnym poświęconym polskim naukowcom i wynalazcom.     

    

    

    

    Wystawa otwarta

17 marca w filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie otwarta została wystawa czasowa "Nad głowami sosny szumiące". Wystawa poświęcona jest 100. rocznicy nadania nazwy Legionowo. Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się również te pochodzące z zasobów Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. W otwarciu wystawy uczestniczyło grono członków naszego Związku z prezesem Zarządu Głównego ppłk. Mieczysławem Hucałem na czele. Zachęcamy do odwiedzenia filii muzeum, która znajduje się w Legionowie przy ulicy Sybiraków 23.

    

    Kolejne eksponaty dla Sieradza

W dniu dzisiejszym prezes Zarządu Głównego ŚZPŻŁ ppłk Mieczysław Hucał przekazał kolejne dwa eksponaty do Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Są to odbiorniki R-173P i EKB. W sieradzkim muzeum funkcjonuje stała wystawa sprzętu łączności wojskowej, której współorganizatorem i opiekunem jest oddział Sieradz Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Jest to jedno z nielicznych muzeów, które kultywuje i propaguje historię wojskowej łączności. Cieszymy się, że ilość prezentowanych eksponatów stale sie powiększa.

    

    ZAPRASZAMY DO KONKURSU PLASTYCZNEGO

Oddział Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych z okazji 100. rocznicy szkolenia Kadr Łączności w Zegrzu (1919 - 2019).

    

    

    Rekonesans w Bełchatowie

W dniu dzisiejszym odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie organizacji w bełchatowskim muzeum wystawy czasowej na temat sprzętu łączności wojskowej. Muzeum Regionalne znajduję się w centrum Bełchatowa w pięknym dworku, którego historia sięga XVIII wieku.

    

    Ferie w Muzeum - dzień drugi

Czwartek 31 stycznia w filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie przebiegał pod hasłem "Graham Bell i jego telefon". Tym razem prezes oddziału Zegrze ŚZPŻŁ ppłk Mieczysław Hucał zaprezentował kilka egzemplarzy wojskowych telefonów polowych, które pokazały jak ten środek łączności ewoluował na przestrzeni ostatnich stu lat. Można było zobaczyć m.in. jeden z pierwszych telefonów w wojsku polskim po odzyskaniu niepodległości.

    

    Ferie w Muzeum

Ferie w filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie przebiegają pod hasłem "Wynalazcy i wynalazki". W dniu 30 stycznia tematem przewodnim był "Samuel Morse i jego telegraf". W ramach zajęć prezes oddziału Zegrze ŚZPŻŁ ppłk Mieczysław Hucał zaprezentował kilka urządzeń wykorzystujących ten sposób komunikacji.

    

    Drugie posiedzenie Zarządu Głównego ŚZPŻŁ w IX kadencji

Zgodnie z Rocznym Planem Działalności Zarządu Głównego ŚZPŻŁ w dniu 30 stycznia 2019 roku odbyło się w Zegrzu drugie w IX kadencji posiedzenie Zarządu Głównego.    

    

    

    

    

    Ponownie z "Orkiestrą"

27 finał już za nami. Tradycyjnie już od kilku lat gramy w Serocku. Tak też było teraz, graliśmy w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Nasze stoisko budziło duże zainteresowanie. Jak można było się spodziewać największą popularnością cieszył się laserowy trenażer strzelecki. Zarówno wśród tych najmniejszych jak i tych nieco "większych". Podczas licytacji "zarobiliśmy" całkiem pokaźną kwotę. Jak zwykle największą atrakcją były nasz miśki, chociaż pozostałe przedmioty również wzbudziły spore zainteresowanie.

    

    


Design i administracja: Karol Grajczyk