Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Umocnienie Duże mniej tajemnicze

Dzięki uprzejmości cz.p.o Komendanta 26 WOG ppłk. Dariusza Nowakowskiego Zarząd Oddziału Zegrze zorganizował dla swoich członków i sympatyków zwiedzanie Umocnienia Dużego Twierdzy Zegrze. Największy i najważniejszy fort w Zegrzu przez lata był niedostępny dla zwiedzających. Wielu naszych członków pomimo wieloletniego pobytu w Zegrzu nie miało pojęcia jakie tajemnice i ciekawe miejsca kryje ta fortyfikacja.

Twierdza w Zegrzu została wybudowana w latach 1890-1895. Budowę rozpoczęto od Umocnienia Dużego, które było największym i najważniejszym fortem Twierdzy Zegrze. Długość jego linii obronnej wynosiła 2 643 m. Obiekt o kształcie bastionu z kleszczowo za-łamanym prawym barkiem oraz dużym rawelinem czołowym zajmował powierzchnię ogólną 38 ha.

W sobotnie przedpołudnie przed bramą Fortu zebrała się spora grupa osób ciekawych historii tego miejsca. Naszymi przewodnikami byli dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie dr hab. Jacek Szczepański oraz kierownik filii "Piaski" tegoż muzeum dr Mirosław Pakuła ("prywatnie" członek naszego oddziału), historyk, autor wielu publikacji związanych m.in. z historią Zegrza, w tym publikacji opisującej właśnie to miejsce "Obiekty Garnizonu Zegrze 1890 - 1939". Wersja elektroniczna publikacji dostępna jest na stronie internetowej Oddziału Zegrze.

"Program" zwiedzania obejmował zwiedzanie m.in. schronów dla piechoty, działobitni czy kaponiery. W międzyczasie przewodnicy prezentowali historię tego miejsca jak i całej Twierdzy Zegrze. Dr hab. Jacek Szczepański porównywał aktualny wygląd obiektu z tym sprzed lat utrwalonym na starych pocztówkach, znajdujących się w Jego zbiorach. Trwająca cztery godziny wycieczka była wyczerpująca kondycyjnie ale odsłoniła wiele tajemnic tego miejsca, ale nie wszystkie - brakło czasu i kondycji. Może podczas kolejnego zwiedzania ... Wszyscy z zadowoleniem opuszczali Umocnienie Duże Twierdzy Zegrze.










Design i administracja: Karol Grajczyk