Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !Święto Wojska Polskiego inaczej...

Święto Wojska Polskiego postanowiliśmy rozpocząć inaczej. Nie na uroczystościach i defiladach a odwiedzając groby między innymi tych, którzy walczyli w roku 1920. W przededniu święta odwiedziliśmy groby w Woli Kiełpińskiej i w Serocku, na których złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze.     


    Węgrów cztery lata później ...

Sezon wakacyjno-urlopowy w pełni ale my po raz kolejny ruszyliśmy "w teren". Tym razem wzięliśmy udział w obchodach Dni Węgrowa powiązanych z 73 rocznicą wyzwolenia miasta przez Armie Krajową. Wyjazd był efektem zaproszenia nas przez Panią Dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Jednak "sprężyną" inicjująca nasz pobyt w Węgrowie był Jacek Giers, który mieszka w Węgrowie i jest jednym z "zamiejscowych" członków Naszego Oddziału. Była to druga wizyta w tym mieście, pierwsza miała miejsce cztery lata temu.

    73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W dniu dzisiejszym przypada 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W wielu miejscach obywały się uroczystości rocznicowe, w których nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego Oddziału. W Serocku podczas uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą poległych i pomordowanych za Ojczyznę. Naszej delegacji przewodniczył wiceprezes Zarządu Oddziału Kol. Emil Suska. Następnie zaprezentowana została inscenizacja teatralna poświęcona tematyce powstańczej.

    Kierunek Poznań

Skuszeni informacją o ciekawym wydarzeniu ruszyliśmy w kierunku Poznania. Tym celem była wystawa czasowa pt. "Sprzęt łączności w 1. Dywizji Pancernej w latach 1942 - 1945". Wystawę zorganizowano w Muzeum Uzbrojenia znajdującym się w poznańskim Parku Cytadela. Na wystawie zgromadzono podstawowy sprzęt w jaki były wyposażone Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Pięknie się prezentują m.in. radiostacje Wireless Set 18, 19 czy 38. Prezentowane są amerykańskie łącznice telefoniczne BD-71 i BD-72. Jest wiele "drobnicy". Wszystko pięknie wyeksponowane, tylko żal że to wystawa czasowa, która trwa do 20 sierpnia.

    Perełki z Sochaczewa

Odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą w Sochaczewie. Na parterze znajduje się część archeologiczna, czyli to co wykopano z ziemi. Jednak najbardziej interesujące rzeczy znajdują się na piętrze. W przeciwieństwie do wielu innych muzeów jest sporo "akcentów" z dziedziny łączności. Można obejrzeć bardzo rzadką a w dodatku w bardzo dobrym stanie radiostację N1. Spokojnie w kąciku, w gablocie spoczywa nie mniej rzadka radiostacja zrzutowa A3. Jest kilka telefonów i innej drobnicy. Naprawdę warto poświęcić czas i odwiedzić to muzeum.

    Radiostacja BP-5

Kolejny "biały kruk". Radiostacja skonstruowana przez polskiego inżyniera i produkowana między innymi na potrzeby polskiego podziemia podczas II wojny światowej. Ten egzemplarz na pewno był przeznaczony dla polskiego podziemia ponieważ instrukcja obsługi jest w języku ojczystym.     
    
    

    Oddział Białystok w Zegrzu

Kilkunastu członków oddziału Białystok Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności pod wodzą ppłk. Tadeusza Ojrzanowskiego byłego Szefa Służb technicznych 25 pułku łączności zawitało dzisiaj do Zegrza. W większości są to absolwenci tutejszej szkoły sprzed lat.    
    
    

    Oddział Zegrze na Podkarpaciu

Dzięki temu, że członkowie naszego oddziału wywodzą się praktycznie z całej Polski mieliśmy możliwość zaistnienia na Podkarpaciu. Nasz kolega z oddziału Przemek Rączka był jednym z współorganizatorów kursu łączności dla organizacji proobronnych. Jak widać na tym przykładzie aktywna działalność członków zamiejscowych jest możliwa ( przy pomocy "centrali") tylko trzeba chcieć. Wsparliśmy naszego Kolegę merytorycznie materiałami szkoleniowymi jak i gadżetami dla uczestników szkolenia.

    Perełka z Grodna

Do kolekcji trafił notatnik łącznościowca z okresu II Rzeczypospolitej. Prawdopodobnie jego prowadzenie rozpoczęto 15 czerwca 1928 roku w Grodnie. Taka data figuruje na okładce brulionu. Zawiera głównie schematy telefonów polowych, ale jest też nieco teorii. W zeszycie znajduje się załącznik formatu A2 zawierający schemat aparatu telefonicznego i datowany na 15 listopada 1929 roku.     
    

    Tradycyjnie w Jońcu

Jak co roku spotkaliśmy się w plenerze wraz z naszymi sympatykami. Tradycyjnie w Jońcu. Był czas na "moczenie wioseł", podsumowanie dotychczasowej tegorocznej działalności oraz omówienie najważniejszych zamierzeń jakie nas czekają w kolejnych miesiącach tego roku oraz luźne rozmowy "o wszystkim i o niczym". Wszystko przy kiełbasce z grilla i ognisku...    
    

    Kolejna niedziela u Kantego

Podobnie jak w poprzednich latach zameldowaliśmy się na Festynie Parafialnym zorganizowanym w Parafii Św. Jana Kantego w Legionowie. Festyn ma charakter akcji charytatywnej, na której zbierane są pieniądze przeznaczone na pomoc najuboższym z miejscowej parafii oraz na dofinansowanie wyjazdu do Panamy na Światowe Dni Młodzieży w roku 2019.    
    

    Noc Muzeów na Piaskach

Kolejny raz wzięliśmy udział w Nocy Muzeów organizowanej w Filii "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie. Podobnie jak rok temu zorganizowaliśmy stanowisko strzeleckie, gdzie każdy mógł oddać kilka strzałów z pistoletu, bez obawy że komuś stanie się krzywda. Możliwe to było przy wykorzystaniu naszego laserowego symulatora strzelań.     
    

    Przegląd Wojskowo-Techniczny 6/1928

Wydawnictwo poświęcone łączności wojskowej z okresu międzywojennego. Tym razem kolejny numer Przeglądu Wojskowo-Technicznego z grudnia 1928 roku poświęcony 10-leciu funkcjonowania wojsk łączności po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.     
    
    

    V Bieg Wojciechowy w Serocku

W dniu 7 maja wzięliśmy udział w organizacji V Biegu Wojciechowego będącego jedną z atrakcji Wojciechowego Świętowania czyli obchodów Święta Patrona Serocka oraz 600. lecia nadania Serockowi praw miejskich. Naszym zadaniem było wsparcie zabezpieczenia trasy biegu głównego na 10km.     
    
    

    VIII Konferencja Łączności w Sieradzu i posiedzenie Zarządu Głównego ŚZPŻŁ 27 - 28 kwietnia 2017

W dniach 27 - 28 kwietnia 2017 roku odbyła się w Sieradzu VIII Konferencja Łączności. Temat: "Ewolucja wojskowych systemów teleinformatycznych oraz Lessons Learned w świetle misji pokojowych i stabilizacyjnych". Jednym z jej współorganizatorów był Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności. W trakcie pierwszego dnia konferencji odbyło się również posiedzenie Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

    RSB/RSB-F

RSB - radiostacja samolotu bombowego. Użytkowana była również przez wojska lądowe jako RSB-F czyli radiostacja samolotu bombowego dla furgonu. Umożliwiała dwustronną łączność telegraficzną na odległość 50-150 km oraz łączność telefoniczną na odległość 25-75 km. Nadajnik radiostacji RSB przystosowany był do pracy w zakresie częstotliwości od 2,5 do 12 MHz. Moc wyjściowa wahała się w przedziale od 15 do 50 W przy pracy telegraficznej i od 10 do 30 W przy pracy telefonicznej. Część odbiorczą radiostacji stanowił odbiornik typu US. Pracował w paśmie od 175 kHz do 12 MHz.

    77 rocznica zbrodni katyńskiej

W dniu 2 kwietnia delegacja Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności wzięła udział w obchodach 77 rocznicy zbrodni katyńskiej w Serocku.
Zebrani na rynku, przy tablicy pamięci, usłyszeli krótki rys historyczny zbrodni, wysłuchali wspomnień jednego z więźniów i wzruszającej piosenki, opowiadającej o emocjach więźnia tuż przed śmiertelnym strzałem. Po uroczystym apelu pamięci i salwie honorowej, przedstawiciele gminnych instytucji złożyli pod tablicą kwiaty i zapalili znicze. Nie zabrakło wiązanki pod od Naszego Oddziału.

    Święto "Dziesiątki" po raz trzeci

31 marca po raz trzeci uczestniczyliśmy w Święcie "Dziesiątki", czyli Stowarzyszenia Historycznego im. 10 pułku piechoty w Łowiczu. Tym razem połączone ono zostało z 100 rocznicą powstania Błękitnej Armii gen. Hallera we Francji. Z łowickim stowarzyszeniem współpracujemy od 2014 roku i ta współpraca jest bardzo owocna. Dlatego też nie mogło nas zabraknąć w tak ważnym dniu dla "Dziesiątaków".

    Wireless Set No. 17

Dawno nie pisaliśmy o sprzęcie, więc ... Radiostacja przenośna Wireless Set No. 17 Mark II została opracowana w Anglii w roku 1938 dla potrzeb obrony terytorialnej. Wersja MK II pracowała w zakresie częstotliwości od 44 do 61MHz (wersja MK I - od 44 do 64MHz) emisją A3E. Przy zastosowaniu anteny rombowej zasięg łączności wynosił ok. 25km. Waga ok. 10kg. Z powodzeniem używana również w pododdziałach artylerii przeciwlotniczej i w wojskach inżynieryjnych.

    Zmiana ekspozycji

Dzisiaj nastąpiła zmiana ekspozycji w naszej gablocie wystawienniczej w bloku szkolnym CSŁiI.

Z dotychczas prezentowanych eksponatów pozostały: amerykańska lampa sygnalizacyjna z okresu II wojny światowej oraz nosidło dla gołębi pocztowych. Pozostałe eksponaty zostały zastąpione nowymi...

    Literatura dla łącznościowców "wczoraj i dziś"

Chcemy zaprezentować przykłady literatury "fachowej" dla łącznościowców, która jest publikowana obecnie i przed laty.

Dotarły do nas materiały w wersji "papierowej" z ubiegłorocznej VII Konferencji Łączności w Sieradzu, której współorganizatorem był Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności. Na zamieszczonym spisie treści można zapoznać się z zakresem tematyki poruszanej podczas kolejnych wystąpień...

    VI posiedzenie Zarządu Głównego ŚZPŻŁ w VIII kadencji

Zgodnie z "Rocznym Planem Działalności Zarządu Głównego ŚZPŻŁ na 2017 rok" uzgodnionym z członkami Zarządu Głównego i prezesami Zarządów Oddziałów, odbyło się w Zegrzu w dn. 21.02.2017 roku szóste w VIII kadencji posiedzenie Zarządu Głównego...
 
 
 

    Jubileuszowe granie z "Orkiestrą" !!!

15 stycznia tradycyjnie jako Stowarzyszenie Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności Oddział Zegrze wzięliśmy czynny udział w jubileuszowym XXV finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem obecni byliśmy w dwu miejscach - w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku oraz w Przedszkolu Miejskim nr 12 w Legionowie. Dodatkowo kilku naszych członków Oddziału wspierało akcję honorowego krwiodawstwa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym na ulicy Jagiellońskiej w Legionowie...

    Design i administracja: Karol Grajczyk