Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Perełki z negatywów

Po archiwizacji filmów kolejnym ważnym etapem katalogowania zbiorów Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności jest przeniesienie zawartości stek klatek negatywów fotograficznych do postaci cyfrowej. Dla większości z nich to już ostatni dzwonek, wiele jest poważnie uszkodzonych, w większości przypadków są mocno porysowane co zresztą będzie widoczne na prezentowanych fotografiach.

Do prac wykorzystywany jest specjalny skaner do negatywów i slajdów. Dzięki niemu przechwytywane obrazy są w wysokiej rozdzielczości, pozwoli to w przyszłości na ich cyfrową "regenerację" oraz daje możliwość różnorodnego wykorzystania. Pracy jest bardzo dużo, jest ona żmudna i czasochłonna. Negatywy docierały do archiwum Związku z różnych źródeł, nie były na bieżąco porządkowane i katalogowane co teraz po zeskanowaniu całości będzie wymagało dodatkowego nakładu pracy by te wszystkie materiały pogrupować tematycznie, umiejscowić w czasie i na koniec spróbować wykorzystując specjalistyczne oprogramowanie poprawić je cyfrowo. Obecnie jesteśmy na pierwszym ale najważniejszym etapie czyli skanowaniu. Do końca jeszcze daleko ale to co ukazuje się naszym oczom zachęca do dalszej wytężonej pracy.

Na postać cyfrową udało się zamienić już kilkaset klatek negatywów, których tematyka i przedział czasowy jest bardzo szeroki. Poczynając od zdjęć z wizyty w jakimś muzeum nie związanym tematycznie z łącznością po perełki w postaci fotografii sprzętu i łącznościowców z okresu międzywojennego. Pojawiły się już zdjęcia z okresu szkolenia łącznościowców w Riazaniu, z czasów Oficerskiej Szkoły Łączności czy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności. Są zdjęcia koszykarzy w hali sportowej, ciężarowcy, ale również oficjele, którzy zajechali "czarnymi wołgami" do Zegrza. Jednak największą radość sprawiają zdjęcia sprzętu łączności i działań łącznościowców z okresu międzywojennego jak na przykład rozwijanie linii kablowej w maskach przeciwgazowych czy "oswajacze" dla gołębi pocztowych.

Poniżej zamieszczone przykładowe zdjęcia prezentują materiał w wersji pierwotnej, nie poddanej żadnej wtórnej obróbce, tak jak "wyszedł" on ze skanera. Celowo ich tematyka jest dobrana tak różnorodnie by pokazać rozległość wiedzy historycznej jaka jest tu zgromadzona.




Design i administracja: Karol Grajczyk